زمان انتشار : ۳ خرداد ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۵:۰۷ | کد خبر : 470105 |

«شروط ادامه برجام» در قاب روزنامه‌ها

شفقنا رسانه- سخنان رهبری انقلاب اسلامی درباره‌ی برجام و شروط ایران برای ادامه برجام با اروپا به صفحه اول اغلب روزنامه‌ها از جمله جوان، ایران، حمایت، کیهان، خراسان، وطن امروز، شرق، اعتماد، جمهوری اسلامی فرهیختگان، اطلاعات و بهار آمد. تیترها به فهرست «تضمین‌ها»، «شروط» و «تجربه‌های مذاکره» اشاره کردند و بعضی‌ روزنامه‌ها «شکست امریکا قطعی است» را به تیتر آوردند. اطلاعات تیتر متفاوت‌تری انتخاب کرد: «ایجاد دوقطبی بر سر برجام و نقض وحدت و همزبانی ممنوع!» می‌توانست همین معنا را در کلمات‌کمتری متناسب با تیتر بیان کند همان طور که جوان با معنای کلی موضوع، تیتر را نوشت و شروط را به سوتیترها برد.

علاوه بر این روزنامه‌ها در تیترهای فرعی‌تر به پیام‌رسان‌های داخلی، تلگرام و توئیتر هم پرداختند. ایران گزارشی از پیام‌رسان‌های داخلی و چالش محبوبیت نوشت: «یکی دیگر از راه‌ها برای سر درآوردن از میزان کاربران پیام رسان‌های داخلی میزان نصب آنها براساس گزارش فروشگاه اپلیکیشن است. براساس آمار ثبت شده در کافه بازار در حال حاضر سروش ۵ میلیون نصب فعال، ایتا یک میلیون نصب فعال، گپ، بله و ویسپی هر کدام ۵۰۰ هزار نصب فعال، ‌آی گپ ۲۰۰ هزار نصب فعال و بیسفون پلاس ۱۰۰ هزار نصب فعال دارند. این آمار تنها مربوط به تعداد نصب‌های این برنامه‌ها از طریق کافه بازار برای کاربران اندرویدی است.» و از این بحث نتیجه‌گیری کرد: «از زمان مسدود‌سازی تلگرام هنوز کشور بر سر یک پیام رسان واحد برای استفاده کاربران به توافق نرسیده است. در چند هفته گذشته کانال‌های مختلف از تلگرام به پیام‌رسان‌های داخلی کوچ کرده‌اند اما در نهایت به‌دلیل کیفیت پایین این پیام‌رسان‌ها و عدم استقبال کاربران از آنها مجدداً به تلگرام بازگشته‌اند. برای نمونه یک کانال خبری پر بازدید بعد از فیلتر تلگرام از حضور خود در یکی از پیام‌رسان‌های داخلی خبر داد اما بعد از مدتی گردانندگان این کانال ضمن عذرخواهی از کاربرانشان با گذاشتن پستی در تلگرام اعلام کردند که به‌دلیل کیفیت و سرعت پایین این پیام رسان و عدم استقبال لازم کاربران مجدداً به تلگرام بازمی‌گردند.»

در نقطه مقابل کیهان مطلبی منتشر کرد و در تیتری دوخطی نوشت:‌«پیام‌رسان‌های داخلی؛ ۲۵ میلیون کاربر ظرف سه ماه» «تلگرام؛ ۴۰ میلیون طی ۵ سال». در متن هم به اظهارات معاون محتوای مرکز ملی فضای مجازی استناد کرد که با اعلام آمار عضویت بیش از ۲۵ میلیون نفر در پیام‌رسان‌های داخلی گفته «در حال حاضر تعداد کاربران فعال روزانه پیام‌رسان‌های داخلی ۹ میلیون و ۲۰۰ هزار کاربر است که عدد مهمی است؛ زیرا تلگرام در طول چند سال به ۹ میلیون کاربر فعال روزانه رسید،‌ البته در این راه هنوز پیام‌رسان‌های داخلی مشکلاتی نیز دارند اما در مجموع از فعالیت پیام‌رسان‌های داخلی طی ۲۰ روز پس از مسدود سازی تلگرام راضی هستیم.»

 

سازندگی و بشارت نو به وجه دیگری از ماجرای فیلترینگ پیام‌رسان‌ها پرداختند. سازندگی طرح خوبی با توجه به ایده‌اش به صفحه اول آورد و نوشت: «نه به توئیتر» و در کنار مرور اظهارات گفته شده درباره‌ی درخواست رفع فیلتر توئیتر، از تاثیر فیلترینگ بر استارت‌آپ‌ها نوشت که در این دوره‌ی فیلترینگ کمتر از سال گذشته به این وجه از آن پرداخته شد. بشارت نو هم آن را «وزن‌کشی سیاسی از تلگرام به توئیتر» خواند و صرفا نقل‌قول‌ها در سوتیترها بازتاب داد.

دیدار ورزشکاران با رئیس جمهور و اظهارات مرتبط به ورزش زنان و پخش این مسابقات از تلویزیون در چند روزنامه بازتاب یافت. آفتاب یزد عکسی از فرشته کریمی، یکی از بازیکنان فوتسال زنان را به صفحه اول آورد و در تیتر او را «قهرمان جلسه با رئیس جمهور» خواند. شهروند هم مصاحبه‌ای با کریمی داشت و نقل قولی از او را برای تیتر انتخاب کرد که از این بخش گفت‌وگوی کوتاه آمده است: «من سوالی دارم؛ مگر تلویزیون این همه سریال و فیلم خارجی پخش نمی‌کند که زنان خارجی روسری بر سر ندارند؟ چه فرقی با فوتبال یا فوتسال دارد؟ شاید یک دغدغه این باشد که ناگهان در طول بازی لباس ما بالا برود یا مقنعه ما کنار برود اما اگر بازی‌های ما را دیده باشید، می‌فهمید که هرگز چنین اتفاقاتی نمی‌افتد و هیچ مشکل خاصی در این‌باره وجود ندارد.»

 

 

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here