زمان انتشار : ۲ خرداد ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۲:۴۳ | کد خبر : 470047 |

تیترها از «لایحه‌ی جنجالی» تا «اصلاحات اصلاحات»

شفقنا رسانه- امروز روزنامه تیترهای مشترک متعددی داشتند که هیچ کدام نتوانستند به تیتر یک اغلب روزنامه‌ها تبدیل شوند، اگرچه تعدادی از آنها را درگیر خود کردند. پس از آن که روز گذشته نمایندگان مجلس موافقت کردند لایحه الحاق ایران به کنوانسیون بین‌المللی مقابله با تامین مالی تروریسم به کمیسیون امنیت برگشته و پس از چکش کاری و پخته شدن دو هفته دیگر در دستور کار مجلس قرار گیرد، امروز روزنامه‌ها در تیتر و عکس به آن پرداختند. روزان اظهارات موافقان و مخالفان را «صف‌بندی مجلس» خواند و البته تعبیر «لایحه‌ی پول شویی» تعبیر دقیقی برای آنچه در مجلس به آن پرداخته شد، نبود. روزنامه مصاحبه‌ای هم با بهرام پارسایی درباره‌ی انتخابات هیئت رئیسه‌ی مجلس دارد که اجزای تیتر گویای موضوع متن نیست و به خاطر قرار گرفتن در کادر مطلب لایحه‌ی جنجالی به نظر می‌رسد این دو باید به هم مرتبط باشند در حالی که دو بحث مجزا است. ستاره صبح از «جنجال دلواپسان علیه لایحه‌ CFT» نوشت که می‌توانست با نام فارسی آن نوشته شود تا مخاطب بهتر متوجه موضوع بحث شود. ابتکار هم مطلبی درباره‌ی «بیماری پیچیده نویسی» منتشر کرد و در همان صفحه تیتر نامفهومی برای لایحه‌ی تعلیق‌شده در مجلس نوشت: «شور و نشاط» «شعار و آبستراکسیون!». ساده، دقیق و با کمی خلاقیت می‌توان تیترهای بهتری نوشت و در کنار آن تحلیل‌هایی برای مخاطب روزنامه ارائه داد که بتواند بیشتر از خبر سایت‌ها اطلاعاتی دریافت کند. بشارت نو هم مثل سایرین اخبار خبرگزاری‌هار ا جمع‌بندی کرد و مهمترین نکات آن را به سوتیترها آورد و موضع‌گیری‌های دیروز مخالفان این لایحه را «آسمان ریسمان بافی دلواپسان» دانست. روزنامه‌های جوان و کیهان هم به جز تغییر جهت‌گیری در متن، تحلیل ویژه‌ای ارائه ندادند و در تیترها موضعی مشابه مخالفان «لایحه‌ی مبارزه با تامین مالی تروریسم» ارائه کردند. جوان آن را «لایحه‌ی استعماری» خواند که با فشار نمایندگان به کمیسیون برگشت و کیهان از تعبیر «ضد امنیت ملی» در توصیف آن استفاده کرد که با اعتراض نمایندگان به تأخیر افتاد. خراسان موضع‌گیری خنثی‌تری داشت و در تیتری خبری از «خروج دوهفته‌ای لایحه‌ی جنجالی از دستور کار مجلس» نوشت. روزنامه تیتر یک را به «سرقت مفاخر!» اختصاص داد و در متن توضیح داد: «چند روز قبل، تصویر عجیبی در فضای مجازی دست به دست شد که بیشتر ایرانی ها را حیرت زده کرد. تصویر مجسمه ای از ابوعلی سینا، حکیم و فیلسوف بزرگ ایرانی در یکی از بیمارستان های زیرمجموعه دانشگاهی در ترکیه که به عنوانِ یک حکیم ترک زبان معرفی شده بود! این تصویر که بوعلی سینا را حکیم، دانشمند، فیلسوف و شاعر ترکیه ای معرفی می کرد، در حالی در شبکه های مجازی دست به دست می شود که بررسی ها نشان می دهد از وقوع چنین رخدادی در شهر آنکارا و کشور ترکیه، سال ها می گذرد و حالا به مدد فضای مجازی است که مردم و مسئولان ایران در جریان آن قرار گرفته اند.» در پایان هم با مرور اتفاقات مشابهی خطاب به مدیران میراث فرهنگی نوشت: «بد نیست به مسئولانِ میراث فرهنگی کشورمان یادآور شویم تک تکِ این میراث، بخش های مهمی از پازل تاریخ و ملیت ما هستند که هویت مان را شکل داده اند. ای کاش در حفظ و حراست و ثبت و نگهداری شان، دلسوزتر و پرتلاش تر باشیم.»

جشن نفس با محوریت پیوند اعضا برگزار شد و بعضی روزنامه‌ها از جمله ایران و همدلی گزارشی از آن با تیترهایی احساسی منتشر کردند. اولی از «رفتگانی که هنوز هستند» نوشت و دومی «… تن پرنده‌ها گرم است».  ایران در تیتر یک هم نقل قولی از عیسی کلانتری معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست را بازتاب داد که به استناد گزارش هیئت تحقیق دولت درباره‌ی فعالان محیط زیستی بازداشت شده گفته: «جاسوس نیستند».

قانون و آفتاب یزد در تیترها به رفتار راننده‌ای توجه کردند که گفته می‌شود بعد از دومین بار جریمه شدن در یک روز، ماشین خود را آتش زده است. قانون عکسی از پراید آتش گرفته با تیتر «خودزنی با آتش خشم!» به صفحه اول آورد و آفتاب یزد نوشت: «سر به سر این‌ها نگذارید!» هر دو هم این رفتار را نشانه‌ای از پایین آمدن آستانه تحمل شهروندان دانستند و از این منظر به آن پرداختند. بهتر بود نگاه دقیق‌تری به مسئله می‌شد و با یک اتفاق آن را به کل شهروندان تعمیم نمی‌دادند.

همشهری با تیتر «همصدایی علیه هیاهوی پمپئو» گزارشی نوشت با نظرخواهی از چهره‌های اصولگرا و اصلاح‌طلب درباره‌ی دلایل وفاق ایرانیان در مقابل تهدید‌های آمریکا. علاوه بر آن به استقبال سالروز آزادسازی خرمشهر رفت و گزارش‌هایی در این زمینه منتشر کرد. اما مطلب مهمترش مصاحبه‌ای با یکی از کارمندان بنیاد شهید بود که در روزهای جنگ تحمیلی خبر شهادت رزمندگان را به خانواده‌هایشان می‌رساند و حالا خاطراتش به شیوه‌ی گزارشی تنظیم شده است که نثر خوب و روانی هم دارد. تیتر اصلی روزنامه «خونین شهر، چشم انتظار خرمشهر» هم تیتر خوبی است که با ایده‌ی روزنامه برای پرداختن به موضوع متناسب و هماهنگ است. سازندگی هم چهره‌ای از پمپئو به صفحه اول آورد و از «توهم» نوشت که رنگ قرمز آن روی زمینه‌ی سیاه و سفید خوب شد اما این چینش برای روز گذشته بهتر بود تا امروز و به نظر می‌رسد گاهی روزنامه با تاخیر در پرداختن به موضوعات مواجه است و حداقل رویکرد عمقی خود را در تحلیل به شکل بهتر و به‌روزتری می‌تواند نشان بدهد.

امروز همزمان با سالروز دوم خرداد شرق و اعتماد از جمله روزنامه‌هایی بودند که تحلیلی در این زمینه به صفحه اول آوردند و هر دو فاصله‌ی زمانی با سال ۱۳۷۶ را مهم دیدند و در تیترها از «۲۱ سال بعد» نوشتند. محمدرضا تاجیک عکس یک شرق شد و در بخشی از تحلیلش درباره‌ی اصلاح‌طلبی گفت: «نمی‌توانم بگویم جریان اصلاح‌طلبی کلا از بین رفته است؛ کماکان معتقدم جریان اصلاح‌طلبی برترین آلترناتیو جامعه ماست و شاید تنها راه ممکنی که بتوان در جامعه در شرایط کنونی تغییری از درون و مدنی ایجاد کرد، جریان اصلاح‌طلبی است؛ اما اینکه چقدر می‌توان این تغییر مدنی را از رهگذر جریان اصلاح‌طلبی در قدرت، در جامعه ایجاد کرد، من تردید دارم. بنابراین احساس می‌کنم درون جریان اصلاح‌طلبی تحولی ایجاد خواهد شد و ما در آینده با صورت و سیرت دیگری از جریان اصلاح‌طلبی مواجه خواهیم بود که ‌چندان متفاوت از جریان فعلی نیست، بلکه اصلاح‌طلبی است که با مرحله کنش کنونی و با روح زمانه انطباق پیدا کرده و بیش از آنکه خرقه سیاسی و قدرت به تن کند، خرقه فرهنگی و اجتماعی بر تن خواهد کرد. » مصطفی معین، ‌وزیر علوم دولت اصلاحات هم به تیتر دوم اعتماد آمد و تحلیل کرد: «هویت و هیبت اصلاح‌طلبی در عصر جاری همان هویت اصلاح‌طلبی دوم خردادی است، فقط در فن سیاست تبحر بیشتری به وجود آمده است. اصلاح‌طلبان قریب به ۸ سال از حضور در قدرت به انحای مختلف منع شدند و همین محدودیت‌ها بود که باعث شد با واقع‌نگری بیشتری به تغییر تاکتیک دست بزنند و حمایت از روحانی با رای دادن به لیست امید هم در همین جهت‌گیری بود. البته در این فرآیند ریزش‌هایی هم از نظر عدول برخی افراد از معیارهای اصیل اصلاح‌طلبی داشته‌ایم.» روزنامه میزگردی هم به با رویکرد بررسی آینده‌ی جریان اصلاحات ترتیب داد و از «اصلاحات اصلاحات» نوشت.

 

 

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here