زمان انتشار : ۳۱ اردیبهشت ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۳:۰۵ | کد خبر : 469966 |

سینما و ورزش با عینک سیاسی تیترها دیده شدند

شفقنا رسانه- دیدار تیم ملی فوتبال مردان با رئیس جمهور با عکس‌های یادگاری و پیراهن شماره ۱۲ اهدا شده به حسن روحانی به روزنامه‌ها آمد. اعتماد، اطلاعات، ایران، همبستگی، جمهوری اسلامی و شهروند از جمله روزنامه‌هایی بودند که به این خبر پرداختند. عکس‌های یادگاری رسمی به جز برای مسئولان برای دیگر مخاطبان چه قدر می‌تواند جذاب باشد. تیترها هم وضعیت بهتری نداشتند و تیتر دو کلمه‌ای «بدرقه یوزها» کمی بهتر از تیترهای نقل قولی و خبری سایرین بود. هفت صبح حداقل در صفحه اول پرداخت بهتری داشت و از این نظر کار متفاوت‌تری انجام داد که به جای عکس یادگاری، طرحی از ظریف و کی‌روش منتشر کرد و از ماجرای «جام و برجام» نوشت و در تیتر دیگرش لیست انتخابی کی‌روش را بررسی کرد. علاوه بر این خبر جشنواره کن و جایزه جعفر پناهی به تیتر و عکس چند روزنامه آمد. شهروند گزارش خوبی منتشر کرد از حاشیه و متن جشنواره‌ای که گذشت. اگرچه تیتر خبری‌اش به رویکرد متن نزدیک نیست و می‌توانست تیتر بهتری داشته باشد. سازندگی، صبح نو و همدلی هم به این جشنواره سینمایی پرداختند. سازندگی طرحی از جعفرپناهی را به صفحه اول آورد که در بخش فیلمنامه بهترین جایزه را از آن خود کرد با تیتر: «جعفر پناهی هستم از ایران». صبح نو هم آن را «پایان سیاسی‌ترین جشنواره فیلم جهان» خواند و عکسی از فرش قرمز برای عکس یک انتخاب کرد. همدلی هم به نظر می‌رسد با رویکرد مشابهی به این جشنواره نگاه کرد و با عکسی از چهره جعفر پناهی از «نه فرانسوی به آنارشیست آمریکایی» نوشت. صبح نو تیتری هم برای مصاحبه با چند نماینده مجلس درباره‌ی جزئیات توافق دولت با تلگرام نوشت که گفته‌اند بی‌اطلاعیم و ریشه‌ی بحث هم به تیتر قبلی روزنامه یعنی «تلگرام گیت» ارجاع داده که سندی برای این ادعا ارائه نشده بود. روزنامه شهروند هم درباره‌ی بخشنامه‌های جدید بعد از فیلترینگ تلگرام تیتر «گشت تلگرام و فیلترشکن» را انتخاب کرد که در بخشی از آن در توضیح موضوع نوشت: «وزارت صنعت اعلامیه می‌دهد که کسب‌وکارهای تلگرامی را جریمه می‌کند و آنها باید به پیام‌رسان‌های داخلی کوچ کنند! این خواسته عجیب در شرایطی رخ می‌دهد که بسیاری از کوچ‌کرده‌های تلگرام دوباره برگشته‌اند. علم‌الهدی یکی از معروف‌ترین این چهره‌ها بود که بعد از کوچ به سروش ریزش مخاطبانش را علت بازگشت دوباره به تلگرام دانست. حالا در وضعیتی که بسیاری از سازمان‌های دولتی همچنان در تلگرام فعال هستند و چهره‌های سیاسی و دولتی ایران با استفاده از فیلترشکن در حال فعالیت در تلگرام، توییتر و فیس‌بوک هستند، استفاده کسب‌وکارها از تلگرام ممنوع می‌شود و کافی‌نت‌هایی که از فیلترشکن استفاده کنند، جریمه می‌شوند. وزارت ارتباطات پیش از این اعلام کرده بود که ٢٠٠‌هزار کسب‌وکار در تلگرام وجود دارد و علیرضا کلاهی، نایب‌رئیس کمیسیون کسب‌وکارهای نوین اتاق ایران به «شهروند» می‌گوید: حداقل ٣٠ تا ۴٠‌هزار کسب‌وکار مجازی به صورت مستقیم در فضای مجازی فعالیت دارند و اگر قرار باشد برخوردهای انتظامی با این کسب‌وکارها انجام شود، بیشتر استارت‌آپ‌های ایرانی باید درشان را تخته کنند.»

جلسه غیرعلنی مجلس با حضور ظریف و شمخانی و موضوع برجام و FATF در تیترهای روزنامه دیده شد که به واسطه‌ی مصاحبه‌های نمایندگان درباره‌ی محتواهای کلی به صفحه اول آمد. شرق از «تقابل شدید غیرعلنی» نوشت که اشاره‌اش به صحبت‌های علی مطهری در گفت‌وگو با ایلنا است: «تقابل شدیدی بود، حتی در ابتدای جلسه داد و بیداد زیادی کردند، نهایت منطق یک طرف قوی‌تر بود و تا حدی مخالفان قانع شدند ولی به‌هرحال برخی از آنها هیچ‌گاه قانع نمی‌شوند. برخی از روی دلسوزی مخالف‌اند، فکر می‌کنند اگر لوایح مرتبط با FATF تصویب شود، آینده حزب‌الله و حماس به خطر می‌افتد که این‌طور نیست و نخواهد بود. عده‌ای دیگر نیز قصد تخریب رقیب سیاسی خود را دارند و اعلام مخالفت می‌کنند». رسالت، جوان و کیهان هم به همین نقل‌قول‌ها اشاره کردند. جوان در نتیجه‌گیری‌اش از اخبار منتشر شده از «پرجام» نوشت و کیهان موضع‌گیری‌اش درباره‌ی FATF تکرار کرد و وعده داد آنچه «پشت پرده اصرار دولت» برای افزایش همکاری با این سازمان خوانده، به مخاطب ارائه کند. رسالت نسبت به سایرین تیتر خنثی‌تری انتخاب کرد و در تیتری پرسشی نوشت:«ظریف و عراقچی در مجلس چه گفتند؟» خراسان درباره‌ی آخرین تحولات برجام تیتر زد: «انتقاد ظریف از اروپا» و در متن به آخرین گزارش‌ها و اخبار درباره‌ی همکاری‌ اروپایی‌ها برای حفظ برجام اشاره کرد که استفاده از زیاد از منابع آگاه متن را مبهم کرده است چه وقتی از نقل قول منبع آگاه به خراسان نوشت چه وقتی به ارجاعات رویترز به منابع آگاه اشاره کرد. در بخشی از متن هم که تیتر از آن انتخاب شد، نوشت: «محمد جواد ظریف وزیر خارجه کشورمان روز گذشته در دیدار میگل آریاس کانیته کمیسیونر اروپا گفت: حمایت سیاسی اروپا از برجام کافی نیست و اتحادیه برای تداوم همکاری های اقتصادی خود با ایران باید گام های عملی بیشتری بردارد و سرمایه گذاری های خود را در ایران افزایش دهد. ظریف افزود: تعهد اتحادیه اروپا بر اجرای برجام با اعلام انصراف احتمالی شرکت های بزرگ اروپایی از همکاری با ایران همخوانی و تطابق ندارد. وی درعین حال گفت: اتحاد کشورهای اروپایی برای حفظ دستاوردهای برجام اهمیت مضاعفی پیدا کرده و اراده سیاسی اتحادیه اجرای برجام و تداوم همکاری‌های شرکت‌های اروپایی با ایران است.» وطن امروز هم با استناد به همین نقل قول ظریف و اظهارات ولایتی و شمخانی رویکرد اروپا را «تناقض‌گویی» خواند.

  

قانون در عکس یک گفت‌وگو با وکیلی یکی از متهمان جزئیات پرونده دکل گمشده را به صفحه اول آورد و تیتر را به ترامپ و کمپین تبلیغاتی‌اش مرتبط کرد که از این بخش مصاحبه انتخاب شده است: «اطلاعات سپاه تلاش بسیاری کرد تا رد پول‌ها را پیدا کند اما تاکنون امکان‌پذیر نبوده است زیرا روابط بانکی ما بسیار محدود است و همکاری برای یافتن پول‌ها انجام نمی‌شود. در نهایت به صورت رسمی نمی‌دانیم پول‌ها کجا رفته و فقط ادعای عمر موجود است که گفته طباطبایی پول‌ها را به فرانسه برده است.بر اساس اسنادی که عمر در اختیار ما قرار داده، مصطفوی در صنعت شراب‌سازی ویک رستوران سرمایه گذاری کرده و جزو افرادی است که به کمپ تبلیغات ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا نیز مبالغ چشمگیری کمک کرده است.»

 

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here