زمان انتشار : ۳۰ اردیبهشت ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۲:۵۰ | کد خبر : 469920 |

«قارچ‌های سمی» در حاشیه‌ی تیترهای سیاسی

شفقنا رسانه- حضور کمیسیونر انرژی اروپا در ایران و اظهاراتش درباره‌ی سرنوشت برجام به تیترهای اصلی و فرعی روزنامه‌ها آمد. همبستگی در تیتری اغراق شده نوشت: «ناجی برجام از اسپانیا آمد» و اطلاعات و جمهوری اسلامی نقل‌قول‌هایی ساده از او را تیتر کردند که گفته «اتحادیه اروپا برای حفظ برجام مقابل آمریکا می‌ایستد» و «برای حفظ صادرات نفت ایران تضمین می‌دهیم». ایران این خبر را به تیترهای فرعی برد و دو تیتر اصلی‌اش را به اظهارات حسن روحانی با تیتر «مردم به عقب برنمی‌گردند»و مصاحبه‌ روزنامه با حسین موسویان، دیپلمات سابق ایران و استاد کنونی دانشگاه پرینستون در آستانه سالروز انتخابات ریاست جمهوری درباره‌ی برجام اختصاص داد. موسویان در بخشی از  گفت‌وگو درباره‌ی این که آیا می‌توان امیدوار بود ایران تهدید خروج امریکا از برجام را به فرصتی برای پیگیری سیاست‌های تعامل جویانه‌اش با جهان تبدیل کند، تاکید کرده: «مثلث امریکا- عربستان- اسرائیل برای مقابله با جایگاه و نفوذ منطقه‌ای ایران یک مسأله بسیار جدی است و ریسک‌های جدی را پیش پای ایران گذاشته است اما حرف من این است تمام این ماجرا سراسر تهدید نیست چون به خاطر برجام، قدرت‌های جهانی متفقاً در مقابل امریکا ایستادند و با ایران در دفاع از برجام همراه شدند. شکافی که بین قدرت‌های بین‌المللی علیه امریکا به وجود آمده و انزوایی که این کشور در مجمع قدرت‌های جهانی پیدا کرده بعد از انقلاب بی‌سابقه است بنابراین اینجا یک فرصتی برای ایران ایجاد شده که با استفاده از برجام و شکاف ایجاد شده و انزوای امریکا بتواند ابتکارات جدیدی را در گفت‌و‌گو با قدرت‌های جهانی برای مدیریت صلح در بحران‌های منطقه به خرج دهد اگر بتوانیم این ابتکارات را فعال کنیم علاوه بر اینکه انزوای امریکا را تشدید کرده می‌توانیم هم رابطه ایران با جامعه جهانی و ماندگاری برجام را تقویت کنیم و هم قدرت و نقش منطقه‌ای ایران را افزایش دهیم.»

 

کیهان، وطن امروز، جوان و سیاست روز تیترهایی بدبینانه انتخاب کردند که درباره‌ی «کلاه گشاد دیگری برای ایران» هشدار می‌دهد و اعلام پایان کار چند شرکت اروپایی را «خروج تضمینی!» خوانده و به استقبال «نقشه جایگزین امریکا برای برجام» رفته است. سیاست روز هم در ادامه مقصریابی و درخواست از دولت برای عذرخواهی در روزهای گذشته در سرمقاله امروز نوشت: «آقای روحانی در چهارمین نشست خبری خود با خبرنگاران در سال ۱۳۹۳ گفته بود، همه مسئولیت مذاکرات هسته‌ای با من است. اکنون زمان آن است که آقای روحانی بار دیگر این جمله را تکرار کند و همه مسئولیت مذاکرات و برجام را برعهده بگیرد. این شاید تنها کاری باشد که بتوان آن را یک اقدام منصفانه از سوی دولت دانست. نگاهی به برجام و نتیجه به دست آمده می‌گوید، آنچه که رهبری بر اساس منافع ملی و مردمی در نظر داشتند و برای آن چارچوب و راهکار تعیین کرده بودند، حاصل نشده است و نمی‌توان با مقصرتراشی از زیر بار مسئولیت شانه خالی کرد.» در یادداشت تیتر یک روزنامه هم رویکرد مشابهی را دنبال کرد. قدس هم چند تیتر را به همین موضوع اختصاص داد. در یکی تحلیل کرد اروپا برای شرکت‌های دست چندم تضمین داده است و در دیگری موافقت‌نامه ترجیحات تجاری با کشورهای عضو اتحادی اقتصادی اوراسیا راهی برای دور زدن برجام دانست.

سازندگی صفحه‌ای معمولی برای تیتر یک خود بست که وعده داده از کنایه حسن روحانی به مخالفان برجام رمزگشایی کند و جمله: «این تذهبون؟» را به تیتر آورد. بهتر بود این تیتر به زیرتیترها می‌رفت تا صفحه را به روزهای گذشته روزنامه‌ها در بازتاب این اظهارات روحانی مشابه نکند.

روزنامه سپید و صبح نو از جمله روزنامه‌هایی بودند که به قارچ‌های سمی و مسموم شدگان آنها پرداختند. اولی از «معمای قارچ‌های سمی!» در تیتر یک نوشت و دومی آن را در تیتر فرعی «قاتلان وحشی پس از باران» خواند که با توجه به تعداد و شدت مسمومیت‌ها تیتر مناسبی است. هر دو روزنامه با سخنگوی سازمان اورژانس کشور مصاحبه کردند که در بخشی از گفت‌وگو با سپید توضیح داد: «ما در سال‌های گذشته هم شاهد مسمومیت‌های خفیف گوارشی بوده‌ایم. اما متاسفانه امسال شاهد هستیم اشخاصی که از طریق خوردن قارچ سمی مسموم شده‌اند، علائمی مثل اختلالات و افزایش آنزیم‌های کبدی را تجربه می‌کنند که این مسئله در نهایت به نارسایی کبد منجر می‌شود. به همین دلیل بررسی بیشتر این نوع مسمومیت در دستور کار قرار گرفته است.» صبح نو هم در متن توضیحاتی درباره‌ی ویژگی‌های قارچ‌های سمی نوشت: «برای تشخیص قارچ سمی از قارچ خوراکی، به هیچ‌وجه نباید آن را با گذاشتن در دهان امتحان کرد، مصرف برخی قارچ‌های وحشی عوارض شدیدی در کودکان ایجاد می‌کند و حتی منجر به مرگشان می‌شود. قارچ‌های سمی، بسیار شبیه قارچ‌های خوراکی هستند و اشتباه در تشخیص آن‌ها از هم به قیمت مسموم شدن و حتی مرگ افراد تمام می‌شود. در صورت هرگونه شک به مسمومیت با قارچ باید هرچه سریع‌تر فرد مسموم‌شده را به بیمارستان منتقل کرد تا تحت درمان‌های تخصصی قرار گیرد، سم قارچ، پادزهر ندارد و تنها باید از ورود آن به بدن جلوگیری کرد.»

روز گذشته شرق گزارشی درباره‌ی انتخابات عراق با محوریت دیدگاه سیاسی مرجعیت اعلای نجف درباره نخست‌وزیر عراق داشت و امروز خراسان همین بحث انتخاباتی را به تیتر اول آورد و از «نبرد برای فراکسیون بزرگ» نوشت و سناریوهای احتمالی ائتلاف در این کشور را بررسی کرد و در بخشی از متن تاکید کرد: «لزوما ائتلافی که بیشترین کرسی را از آن خود می‌کند نمی‌تواند دولت تشکیل دهد، بلکه فراکسیونی که بتواند در اولین نشست پارلمان حائز اکثریت  شود، می‌تواند اقدام به این کار کند و با نگاهی به چگونگی پراکندگی آرا باید گفت که هیچ یک از ائتلاف‌ها بدون ائتلاف با دیگران نمی‌تواند دولت تشکیل دهد. اکنون تنها دو چیز به‌طور قطعی قابل پیش‌بینی است؛ یکی این که نخست وزیر شیعه است و دوم این که مقتدی صدر به عنوان رهبر ائتلاف پیروز انتخابات نمی‌تواند به عنوان نخست‌وزیر معرفی شود چرا که خود نامزد ورود به پارلمان نبوده است. از همین رو در شرایطی که ابهامات فراوانی وجود دارد، می‌توان انتظار داشت گزینه‌های متعددی علاوه بر گزینه‌های شناخته شده پیش روی عراق باشد و در نهایت ممکن است یک گزینه غیرمنتظره نخست وزیر عراق شود. پارلمان جدید عراق هنگامی که آغاز به کار می‌کند وارد فرایند پیچیده‌ای از بازی‌های سیاسی برای انتخاب ترکیب دولت خواهد شد که این اقدام باید طی ٩٠ روز انجام شود.»

  «قدرت‌نمایی‌هایش در اینستاگرام، خالکوبی‌های عجیب روی بدنش، ١۴بار حبس و چندین‌سال درگیری‌های خونین، سرانجام او را به یک قاتل تبدیل کرد. شروری که از ١٧‌سال پیش تا الان سلاح به دست با قلدری در محله‌های مختلف تهران و کرج قدرت‌نمایی می‌کرد و به خاطر فیلم قلدری‌هایش به شاخ اینستا تبدیل شده بود. همه او را به اسم عقاب ایران می‌شناختند.» این‌ها توصیفات روزنامه شهروند از یک پرونده قتل برای توصیف قاتل و سابقه‌اش بود با تیتر: «شاخ اینستا شکست». در اغلب روزنامه‌ها مصاحبه‌هایی کوتاه با او منتشر شد. هفت صبح هم عکس یک را به تصویری از دست‌های او با دستبند که خالکوبی‌هایش به خوبی دیده می‌شود، به صفحه اول آورد و  تیتر زد: «دستگیری وحید ترسناک»؛ جام جم هم در تیتر فرعی‌اش نوشت: «منقار عقاب چیده شد» استفاده از القاب برای متهمان و مجرمان در صفحه‌های حوادث ایرانی بسیار رایج است اما مرز توصیف آنچه یک فرد به آن شهره شده با خطاب قراردادن او با آن لقب یا نوشتن دنبال‌کنندگان یک صفحه با هواداران قطعی دانستن یک فرد از جمله مواردی است که بهتر است در متن‌ها به آن دقت شود. شهروند گزارشی هم درباره‌ی پویش مردمی«هر خانواده زواره‌ای یک چهارصفه» دارد که به عکس یک روزنامه آمد و درباره‌ی روند بازسازی خانه‌های سنتی زواره است:« از یکی دو ‌سال گذشته اهمیت چهارصفه‌هایی که در حال تخریب بودند، باعث شد تا خیلی‌ها به فکر تعمیر و بازسازی آنها بیفتند و ۶ ماه قبل هم پویش مردمی در این‌باره به راه افتاد. حالا مرتضی صادقی، شهردار سابق زواره می‌گوید که ١۵ صفه و حوضخانه بازسازی شده و در ١٠ مورد هم در حال تعمیر است. «زواره با بافت تاریخی ٣۶ هکتاری که در عرصه تاریخی با کالبد شطرنجی است از عناصر سازه‌ای مختلفی مثل مناره، مسجد جامع، آب انبار و حسینیه‌ها تشکیل شده است.»

اعتماد عکس خوبی از روحانی به صفحه اول آورد و به وقایع یک سال گذشته از انتخابات ریاست جمهوری پرداخت و عملکرد او در اجرای وعده‌هایش را بررسی کرد:«مصائب روحانی بودن». سیدعلی میرفتاح، سردبیر هم در سرمقاله نوشت: «روحانی از سال نود و دو تا به الان اگر چه نتوانست همه واگن‌های قطار دولت را که بنا به هزار دلیل از ریل بیرون افتاده بودند به سر جای خود برگرداند اما با عرضه درست حقوق و سیاست و طرح گفت‌وگو به مثابه روش کاری کرد که قطار مردم، به خصوص قطار جوانان ایرانی به ریل اصلی برگردد و ما در بهترین مسیر قرار بگیریم. این بهترین مسیر شعار و تشریفات نیست. نه. چیزهایی مثل سیاست واقعی، حقوق شهروندی، احترام به مخالف، تعامل با همه دنیا، گفت‌وگو با داخل و خارج، پرهیز از هزینه دادن‌های بی‌جا، دوری از خشونت به هرمعنایی و ده‌ها اتفاق خوب دیگر همان چیزهایی هستند که آمدن‌شان مصادف آمدن روحانی شد. انصاف این است که بگوییم روحانی مسببش شد. لااقل مسبب بخشی از آن شد که به احیای امیدواری معروف است.»

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here