زمان انتشار : ۲۹ اردیبهشت ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۲:۳۴ | کد خبر : 469872 |

تحلیل تیترها از «حوادث کازرون» و «انسداد تحریم‌ها»

شفقنا رسانه- حوادث کازرون و گزارش‌هایی از نقل‌قول‌ها و توضیحات درباره‌ی چرایی این اتفاقات و پاسخ‌ها و بیانیه‌‌ها به تیتر اصلی و فرعی چند روزنامه آمد. سیاست روز گزارشی نوشت از آنچه گذشت و گفته شد؛ و نتیجه‌ی پیگیری‌اش برای مصاحبه با مسئولان به گفت‌وگو با امام جمعه شهر کازرون رسید. تیتر اما بیشتر شبیه یادداشت است و به جز بخش‌هایی از صحبت‌های حجت‌الاسلام خرسند درباره‌ی شفافیت نمی‌توان ارتباط معناداری بین تیتر با متن پیدا کرد. اشتباهات تایپی و املایی هم در این بخش وجود دارد که بهتر است همیشه یک ناظر قبل از انتشار کار را بازبینی کند. شرق هم در گزارش با محمدجواد جمالی‌نوبندگانی، نماینده فسا مصاحبه کرد که درباره‌ی برنامه‌ریزی‌ها برای تقسیمات جدید کشوری به عنوان مهمترین زمینه‌ی اعتراض مردم این شهرستان توضیح داده: «حساسیت مردم کازرون این بود که اگر هم از نظر جغرافیایی و هم از نظر جمعیتی از کازرون کم شود، این شهر ضعیف‌تر می‌شود، این حساسیت درباره امامزاده سیدحسین و یکی، دو قسمت دیگر بیشتر بود. امام‌جمعه کازرون آقای خرسند در رابطه با این موضوع به تهران آمد و با آقایان جهانگیری، لاریجانی و وزیر کشور صحبت و بعد اعلام کرد که قضیه متوقف شده است و مردم اقدام خاصی انجام ندهند.»  روزنامه قانون هم تیتر «التهاب جدایی» را انتخاب کرد و با دو نماینده مجلس از فیروزآباد و شیراز گفت‌وگو کرد. متن اما ضعیف است مثل ارجاع دادن به شهر کازرون در کتاب تعلیمات اجتماعی دبستان که به جای خانواده‌ی آقای «هاشمی» نوشته «آقای کاظمی». آنچه با یک جستجوی ساده می توانست بررسی شود. و گذشته از آن می‌توانست با توصیفاتی و توضیحاتی دقیق‌تر از یک متن درسی دبستان درباره‌ی این شهر بنویسد. رضایی نماینده‌ی شیراز در گفت‌وگو با قانون درباره صحبت‌های استاندار فارس که گفته هنجارشکنان از مردم نبوده‌اند، تاکید کرده است:«شاید در چنین ماجراهایی تعدادی سوءاستفاده کننده وجود داشته باشد اما پایه این حرکت از سوی مردم بوده است. کسی که بچه اش کشته شده، این حرف را بشنود، مثل این است که روی زخم او نمک پاشیده‌اند. در بعضی موارد دیده شده که گفته‌اند این‌ها از اراذل و اوباش هستند؛ به نظر من حتی اگر به فرض چنین چیزی هم باشد، مصلحت اجازه نمی‌دهد که از این کلمات برای خطاب کردن مردم استفاده شود. اگر مساله ای غیر از تقسیمات کشوری بوده، چرا در جای ممکن حل و فصل نشده و جلویش گرفته نشده تا در اینجا این اتفاق‌ها در هم آمیخته شود و مردم قربانی شوند». آرمان امروز اما این حوادث در کازرون را زمینه‌ای دید برای نقد عملکرد وزیر کشور که پیش از این هم مطرح شده بود و از مجموع اظهارنظرها نتیجه‌گیری کرد: «بی‌کفایتی اصولگرایان میانه در وزارت کشور». بشارت نو هم جز بازنشر گفته‌ها و شنیده‌های دیگر رسانه‌ها روایت جدیدی عرضه نکرد و در تیتر پرسید: «در کازرون چه گذشت؟»

خراسان در تیتر «اما و اگرهای انسداد تحریم‌ها» درباره‌ی آغاز به روزرسانی قوانین سال ۱۹۹۶ برای مسدودسازی اجرای تحریم های آمریکا توسط اتحادیه اروپا با توضیح اثرات اجرای این قانون به برخی ابهامات و اشکالات احتمالی اجرای این قانون برای حمایت از برجام هم پرداخت از جمله این که: «والدیس دومبروسکیس معاون کمیسیون اروپا طی جلسه‌ای در پارلمان اروپا گفت: با توجه به ذات سیستم بانکداری بین‌المللی قانون مسدودسازی می‌تواند اثری محدود داشته باشد، زیرا بسیاری از بانک‌ها از سیستم مالی آمریکا و واحد پول دلار برای تراکنش‌های خود استفاده می‌کنند.» سازندگی نگاه خوش بینانه‌تری به اجرای این قانون در صفحه اول داشت و با عکسی از سران سه کشور اروپایی در برجام تیتر نوشت: «برجام بر جا می‌ماند» و ایران آن را «دیوار چینی اروپا مقابل تحریم‌ها» خواند و در دو متن به قانون مسدودکننده تحریم‌ها و اظهارات و تلاش اروپایی‌ها برای نجات برجام پرداخت. قدس و کیهان اما این مذاکرات و به روز‌رسانی این قانون را مهم ندیدند. اولی ادعا کرد: «تقلای رسانه‌ای برای بزک برجام اروپایی» و دومی نقل قولی از مکرون را به تیتر یک آورد: «به خاطر ایران مقابل آمریکا نمی‌ایستیم» و در متن درباره‌ی قانون مسدودسازی نوشت: «اجرایی شدن قانون مسدودسازی از ۲ ماه آینده، بیشتر به یک وعده نسیه شبیه است تا ارائه یک تضمین اجرایی. وعده‌ای که محملی است برای امتیازگیری از ایران.قانون مسدودسازی در اتحادیه اروپا، کمپانی‌های این قاره را از همراهی و تبعیت از تحریم‌های آمریکا علیه ایران منع کرده و رأی هیچ دادگاهی برای اعمال مجازات‌های آمریکا را به رسمیت نمی‌شناسد.»

روزنامه خراسان گفت‌وگویی هم با محمدباقر قالیباف داشت که در روزهای گذشته کمتر خبری از او در رسانه‌ها منتشر شده بود و حالا روزنامه تیتری در نقد و بررسی جریان اصولگرایی از او که ایده‌ی «نواصولگرایی» را مطرح کرده بود، به صفحه اول آورد. در بخش‌هایی هم به شعارها و صحبت‌های قالیباف در انتخابات ریاست جمهوری ۹۶ پرداخت که او در توضیح «۴ درصدی‌ها» چه کسانی هستند، بیان کرده: «خیر، فرصت طلب ها هستند. من در انتخابات هم توضیح دادم که هرگز با تولید ثروت مخالف نیستم. من دست کسی که واردات انجام می دهد و زیرساخت های کشور را در حوزه صنعت متحول می کند، می بوسم. ما با تولید کننده مشکلی نداریم. ولی با آن هایی که سود بانکی را به ۲۷ درصد می رسانند، مخالفیم.پس تولیدکننده ها و حتی خیلی از پولدارها جزو ۹۶ درصدی ها هستند؟ بله اصلاً ، وارد کننده هایی که به صورت رانتی کالا وارد می‌کنند، تولید کننده را از بین می برند. ۴ درصدی ها فرصت کسب و کار درست را در کشور از بین می برند. این ها با دور زدن قانون، ثروت بی تلاش و هنگفت به دست می آورند. کدام تولیدکننده خودروی چهار میلیاردی سوار می شود؟ او می فهمد که چهار میلیارد تومان چه گردشی برایش ایجاد می کند. در هیچ کجای دنیا بانک ها وام نمی‌دهند. اصل چرخه تولید و اشتغال در حوزه بازار سرمایه است، اما در ایران بانک ها به جای بازار سرمایه نشسته اند. بانک ها هم دست ۴ درصدی هاست. بعضی وقت ها تصمیمات دولت ها ناشی از ۴ درصدی هاست. مثلا همین تصمیم بردن نقدینگی در شب عید به خاطر ارز، ۴ درصدی است. سود بانک را بالا آوردند، نرخ ارز را هم نتوانستند حل کنند. تصمیم شجاعانه دولت در کاهش سود هم منتفی شد. این تصمیم هم تصمیم ۴ درصدی هاست.»

یک سال پس از انتخابات ریاست جمهوری ۹۶، روزنامه‌ها به کارنامه‌ی یکساله‌ی حسن روحانی پرداختند. فرهیختگان وعده داد «سرانجام ۱۲ وعده انتخابات دوازدهم» را بررسی می کند و در متن خلاصه‌ای از هر کدام را نوشت و در نتیجه آن را محقق نشده دانست. همشهری مطالبی برای ارزیابی عملکرد دولت دوزادهم تدارک دید و آن را «سخت‌ترین یک سال دولت» خواند که با نظرسنجی از نمایندگان مجلس و چند گفتار کوتاه از دولتمردان و فعالان سیاسی تکمیل شده است. علاوه بر این مصاحبه‌ای با مصطفی هاشمی طبا یکی از کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری ۹۶ دارد که درباره‌ی انتقاد روحانی از اعضای کابینه در یکی از سخنرانی‌ها گفته: «چه طور ممکن است وزرا با هم اختلاف داشته باشند و این اختلا‌ف‌ها را به تریبون‌ها عمومی‌ بیاورند؟ این مشکلات باید در کابینه حل و فصل شود تا مردم یک حرف از دولت بشنوند. این هم به این دلیل است که آقای روحانی در کابینه حرف آخر را نمی‌زند.»  اعتماد هم مصاحبه‌ای با سعید حجاریان دارد که درباره‌ی آینده کشور و عملکرد روحانی صحبت کرده است. او در بخشی از این گفت‌وگو بیان کرده: «در واقع، اهرم‌های قدرتی در ساختار سیاسی ما فعال هستند که ابتکار عمل را از دولت گرفته‌اند و نه‌تنها پاسخگوی عملکردشان نیستند بلکه همواره در مقام منتقد قوه مجریه ظاهر می‌شوند. روحانی به چنین وضعیتی واقف است و هر از چندی در سخنرانی‌هایش پالس‌های انتقادی می‌فرستد و می‌گوید دولت در بعضی تصمیم‌گیری‌ها دخیل نیست و حتی به‌صراحت به مخاطب خاص اشاره می‌کند. به اعتقاد من، این سنخ پیام‌ها و کنایه‌های روحانی از مقطعی به بعد دیگر تحمل نخواهد شد.» و سناریوهای احتمالی اصولگرایان را برای روحانی پیش‌بینی و بررسی کرده است. تیتر و عکس انتخابی روزنامه با توجه به محتوای مطلب و سیر پرسش‌ها و پاسخ‌ها خوب است.

صبح نو با عکسی از پاول دوروف از «#تلگرام ـ گیت» نوشت و ادعا کرد «جزئیات توافق دولت با دوروف» را منتشر می‌کند. متن اما مروری بر اظهارات رد و بدل شده درباره‌ی تلگرام است و در بخش پایانی این ادعا مطرح شده که دوروف پنهانی به تهران آمده و چند محور هم نوشته که جزئیات این توافق است. اما سندی برای هیچ کدام از آنها ارائه نکرد که بتوان تیتر را با متن متناسب دانست.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here