زمان انتشار : ۲۷ اردیبهشت ,۱۳۹۷ | ساعت : ۰۹:۲۶ | کد خبر : 469841 |

تضمین یا تعهد؛ واکنش تیترها به بیانیه‌ی بروکسل

شفقنا رسانه- نتیجه‌ی مذاکرات بروکسل به یکی از تیترهای اصلی روزنامه‌های آخر هفته تبدیل شد و مثل اغلب اوقات با دو رویکرد متناقض بازتاب یافت. اگر روزنامه‌ها بتوانند بین تحلیل رسانه و خبر تمایز قائل شوند، چنین تناقض‌هایی مخاطب را سردرگم نمی‌کند. در حالی که تهران فرصت دوماهه‌ی دیگری به اروپا داد و روز گذشته صرفا بیانیه‌ای در پایان این نشست‌ها منتشر شد؛ وطن امروز و جوان از «تضمین ندادن» نوشتند و قدس از «چاه برجامچه» خبر داد. کیهان هم هشدار داد «دولت روی دیوار اروپا یادگاری ننویسد» و رسالت در تیتری پرسید: «تعهد یا تضمین؟!» در طرف مقابل همشهری بر «تعهد نخست اروپا» تأکید کرد و در خبر اختصاصی‌اش از دیدار تیم‌مذاکره‌کننده با روحانی و آمدن وزرای خارجه سه کشور اروپایی خبر داد. شرق و ایران قرارداد نفتی ایران با انگلیس را که سفیر انگلیس آن را «جلوه‌ای از تعهد لندن به تهران» خوانده، مهم دیدند و در مجموعه‌ی تیترهای مربوط به برجام به آن پرداختند. خراسان و دنیای اقتصاد رویکرد متفاو‌ت‌تری داشتند؛ اولی برای خبر پیوستن احتمالی ایران به اتحادیه اوراسیا اولویت بیشتری در نظر گرفت و بیانیه‌ی نشست بروکسل را با تیتری خنثی بازتاب داد. بهتر بود برای تیتر یک تولیدی‌هایی هم تدارک می‌دید تا اهمیت آن را برای مخاطب بیشتر تشریح کند و صرفا بازتاب‌دهنده‌ی خبر ایسنا نباشد. دنیای اقتصاد هم از «راز حمایت اروپا از برجام» نوشت و با جمع بندی از تحلیل کارشناسان در ابعاد مختلف اقتصادی، سیاسی و امنیتی توضیح داد که حمایت از این توافق بین‌المللی چه سود و ضررهایی برای اروپا خواهد داشت و سهم بیشتر این حمایت احتمالی را مسائل امنیتی و سیاسی می‌داند: «بحران سوریه و مهاجرت آوارگان و بازگشت تروریست‌ها نشان داد که چه میزان مرزهای اتحادیه آسیب‌پذیر است و موجبات نگرانی عمیق اروپا و ورود جدی این اتحادیه به فاز سیاسی برای آینده سوریه را فراهم آورده است. در همین خصوص آنگلامرکل صدراعظم آلمان با اشاره به مجاورت جغرافیایی کشورش با خاورمیانه، بحران در این منطقه را به لحاظ ژئوپلیتیک برای آلمان متفاوت‌تر از ایالات‌متحده خواند و گفت به همین علت علاوه بر پیدا کردن راه‌حل برای سوریه باید برای کل خاورمیانه راه‌حلی یافت. فدریکا موگرینی مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز در دیدار با ظریف و وزرای خارجه تروئیکای اروپایی تاکید کرد که توافق هسته‌ای با ایران تنها عامل حفظ پایداری و صلح در خاورمیانه و نه خلاف آن است.از این زاویه است که تاکید طرفداران گزینه اقتصادی صرف در روابط اروپا و آمریکا و همراهی بروکسل با واشنگتن، نمی‌تواند دیگر پویایی‌ها موجود را در تحلیل خود لحاظ کند و مخالفان چشم خود را بر دو متغیر مهم و پیچیده سیاسی و امنیتی که بر حیات و آینده اتحادیه اروپا اثرگذار است، بسته‌اند.»

درگذشت قاسم افشار مجری و گوینده خبر قدیمی تلویزیون که سال ۸۸ از کار در تلویزیون کناره‌گیری کرد، امروز با عکس‌هایی قدیمی از او در استودیوی خبر در صفحه اول روزنامه‌ها دیده شد. اعتماد عکس متفاوت‌تری پیدا کرد که به نظر می‌رسد از روی فیلم برداشته شده و به همین دلیل بخش‌هایی از تصویر کیفیت خود را از دست داده است. تیتر «نبود، ولی عزیز بود» در کنار متن محمد هاشمی رئیس اسبق صدا و سیما تکمیل می‌شود که در سرمقاله تاکید کرد: «به دلیل متانت و شیوایی که در کلام‌شان بود، برای مردم بسیار جذاب بودند. همچنین به دلیل شیوه خاصی که ایشان در خوانش خبر داشتند، معمولا سعی می‌کردیم اخبار خوب و مهم را عمدتا به آقای افشار بدهیم. البته گویندگان خوب دیگری هم بودند اما آنها به صورت شیفتی کار می‌کردند. اما آقای افشار با توجه به ویژگی‌های اخلاقی و نوع پوشش و آرایش سر و صورت و چهره‌ای که داشتند، وقتی در تلویزیون حاضر می‌شد به مردم آرامش می‌داد. همین باعث شده خاطرات خوبی از آقای افشار در ذهن نسل قدیمی‌تر جامعه باقی مانده باشد.» آفتاب یزد از «ابدی شدن سکوت افشار» خبر داد و ستاره‌ی صبح در تیتری بی‌ارتباط با خبر درگذشت که در روتیتر آمده نوشت:«گوینده‌ای که ۹ سال سکوت کرد» تیتر قانون اگرچه طولانی است اما انتخاب خوب و متناسب با ایده‌ی روزنامه است هر چند کار گرافیکی روی عکس و قراردادن آن در یک قاب تلویزیونی و گلی کنار آن چندان موفق نبود.  اعتماد مصاحبه‌ای هم با سردبیر روزنامه‌ای ارمنستانی دارد که مدیر آن نخست وزیر وقت این کشور شده است. از آنجا که پاشینیان همسر او نیز است، بخشی از مصاحبه به روزنامه‌نگاری و البته نگاه اعضای خانواده به سیاست پرداخته است. آنا هاکوپیان در بخشی از مصاحبه درباره‌ی این که اگر در بخش فرهنگی از او دعوت به کار شود، می‌پذیرد یا نه؛ گفته: «امکان ندارد ایشان چنین پیشنهادی به من بدهد. چون یکی از اعتراضات ایشان همین بود که هیچ مسوولی حق ندارد اقوامش را دور خودش جمع کند و به آنها مسوولیت بدهد.» گفت‌وگو با اقتصاددانان درباره‌ی توصیه‌های هاشم پسران برای اقتصاد ایران هم فارغ از کیفیت محتوا رویکرد خوبی دارد.

سازندگی و جام جم هر دو مصاحبه‌هایی با اعضای تیم ملی فوتسال زنان داشتند. اگرچه در هر دو رسانه درباره‌ی درخواست پخش این مسابقات از صداوسیما صحبت شده بود؛ سازندگی آن را به تیتر یک تبدیل کرد و جام جم که به سازمان صداوسیما وابسته است، آن را در متن نگه داشت. عکس انتخابی سازندگی هم خوب و با مجموعه‌های تیترهای مرتبط هماهنگ است.

 

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here