زمان انتشار : ۲۶ اردیبهشت ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۰:۳۰ | کد خبر : 469830 |

روزنامه ها خروج امریکا از برجام را چگونه پوشش دادند؟دبیران سیاسی پاسخ می دهند

شفقنا رسانه-سمیرا بختیار:بعد از خروج امریکا از برجام شاهد حجم زیادی از اخبار و تحلیل های گوناگون در سطح ملی و بین المللی بودیم.هر کدام از رسانه ها با گرایش های خاص خود به تاثیرات این خروج اشاره می کردند .اما وجود طیف های فکری و نظریات گوناگون باعث شده که حجم زیادی از شایعات در خصوص این اتفاق منتشر شود.اما مهم ترین کاری که رسانه ها مخصوصا مطبوعات می توانند در این مدت انجام بدهند چیست؟آیا انتشار مطالب انتقادی و تیترهای هیجانی کمک کننده است یا اثر تخریبی دارد؟

تحلیل مهم تر از خبر رسانی است

ابراهیم بهشتی دبیر سیاسی روزنامه ایران با اشاره به رویکرد رسانه ها بعد از خروج امریکا از برجام به شفقنا رسانه می گوید: بعد از خروج امریکا از برجام می توان رسانه ها را در دو تیپ تبیین کرد در واقع پاسخ رسانه در یک تیپ به صورت حمایت از موضع ایرانی بودن و  تحلیل و چرایی برجام بدون امریکا است، و نگاهی هم به فرصتی که ایران به اروپا داده است ،دارند تا ببینند آیا از نتیجه مذاکرات به نتیجه می رسند و  می توان برجام را حفظ کرد؟تیپ دیگر که نتوانستند خوشحالی خود را پنهان کنند ،عمدتا در تحلیل های خود  معتقد بودند ایران هم باید موضع متقابل را ایجاد کند و از برجام خارج شود و آن را پاره کند. حتی نمایندگان این طیف فکری در مجلس این پیشنهاد را مطرح کردند .به نظرم این دو دسته خیلی مشهود بودند.

او ادامه داد: اگر فرض بر این باشد که ما فضای آزاد مطبوعاتی داریم خیلی نباید به طور توصیه ای  به رسانه ها گفت که چه خط مشی را در این جریان پیش رو داشته باشند فرض ما بر این است که مدیران رسانه چارچوب های خبری را می شناسند و تعریفی از منافع ملی دارند و  پس در این چارچوب  به کار اطلاع رسانی و تحلیل این اتفاقات می پردازند.با این وجود فکر می کنم در کنار خبر رسانی که در منابع مختلف خبری وجود دارد ،آنچه از همه مهم تر است ، تحلیل این رویداد است .در واقع  این رویداد همراه با این تحلیل باشد که منطق  ترامپ که  بر روی آن تمرکز کرده چقدر می تواند منطق قابل دفاعی باشد ؟ نه به عنوان اینکه ما یک طرف ماجرا هستیم. باید بدون بحث های جانبدارانه ،این موضوع مهم مورد تحلیل رسانه های مختلف قرار بگیرد .

رسانه ها نباید دنبال تسویه  حساب سیاسی با دولت باشند

محبوبه نیاورانی دبیر روزنامه «صبح نو» هم با نظرات بهشتی در این باره موافق است و می گوید: با توجه به اینکه در این دولت، مشکلات زیادی  با زندگی مردم گره خورده بود، خروج امریکا از برجام می توانست شوک بزرگی را به مردم بدهد به خاطر همین ما رسانه ای ها باید آرامش را به جامعه برگردانیم. نمی توان فقط  از بی تاثیر بودن  این موضوع گفت . چرا که تبدیل به نوعی تبلیغ می شود با توجه به تبلیغات خود دولت برای برجام، خروج از آن هم می توانست شوک زیادی به خصوص به بازار ارز ایجاد کند.

او ادامه می دهد: در حال حاضر نباید دنبال تسویه سیاسی با دولت باشیم و آن را مقصر بدانیم، مهم ترین رویکرد رسانه ها باید این باشد که  راه حل های درست را  برای کم اثر کردن تحریم ها به دولت پیشنهاد دهند.اینکه چه راه و سیاست را اعمال کنیم که بر مشکلات مان غلبه پیدا کنیم،بسیار اهمیت دارد. مثلا یک  مدل آن همین دلار زدایی است اعمال های پولی دو جانبه که در حوزه اقتصاد مطرح می شود.مورد دیگر این است که  دولت بتواند عدالت را در پیش بگیرد  با یک انگیزه کافی. نه اینکه  فقط در شعار با گرانی ها برخورد کند.

به جای اتهام زنی تجریبات گذشته را گوشزد کنیم

دبیر سیاسی «روزنامه ایران»هم با اشاره به برخورد جناحی برخی رسانه ها  بیان می کند: این جمله شعاری را شاید این روزها  خیلی شنیده باشیم  که موضوع برجام نباید محل تسویه حساب های سیاسی و جناحی شود. همه ما می دانیم تصمیم های کلان در پرونده هسته ای چیزی نیست که دولت ها بدون ملاحظات به جمع بندی برسند و آن را اجرا کنند همانطور که امضای برجام تصمیم مجموعه نظام بود این تصمیم و واکنشی که ایران در برابر خروج امریکا از برجام و فرصتی که به اروپا داده تا مذاکرات انجام شود این ها هم تصمیم نظام است. ولی من متوجه نمی شوم چرا برخی رسانه ها که به نظر نمی رسد بی اطلاع از این موضوع باشند، همان اهداف سیاسی- جناحی خود را در پیش می گیرند و دولت را یک طرف می بییند و به گونه ای وانمود می کنند که مجموعه نظام مخالف با تصمیم گیری ها در حوزه برجام بوده است .

دبیر سیاسی روزنامه «صبح نو» به رویکرد رسانه های اصلاح طلب اشاره می کند و می گوید: ما الان می بینیم که رسانه های اصلاح طلب بعد از این موضوع سکوت کردندحتی این سکوت را ما در فضای مجازی از طرف نماینده های این طیف فکری بیشتر دیدیم .تا اینکه بعد از اقدام نمایندگان مجلس که پرچم امریکا را اتش زدند،انتقادها از طرف این گرایش فکری بیشتر شد .نباید ما از هر فرصتی برای دعواهای سیاسی و جناحی سواستفاده کنیم. تا جایی که بنده رصد کردم،رسانه های اصول گرا خیلی درصدد اتهام زنی دولت نبودند و بیشتر به دنبال گوشزد کردن  تجربه های تاریخی و ارتباطی که قبلا ایران با اروپا داشت،بودند. و تاکیدشان این بود که اروپا هم دست کمی از امریکا ندارد و این را تجربه تاریخی به ما ثابت کرده است.به همین خاطر  دولت در مذاکرات جدید بسیار کوتاه مدت، باید اشتباهات مذاکرات قبلی را تکرار نکند .الان تنها راه کمک رسانه ها به دولت پیشنهادهای راهگشاست. چون وقت برای تسویه سیاسی زیاد است.

رویکرد عقلانی در پیش بگیریم

اما بهشتی با اشاره به کارکرد رسانه ها در این روزها،تحلیل آینده برجام را برای رسانه ها مهم می داند و   می گوید:رسانه ها باید به دنبال تحلیل این موضوع باشند که اگر ما منطق اقای ترامپ را مبنی بر اینکه دوباره با  ایران مذاکره کند ،در این مذاکره چه تضمینی است که رئیس جمهور بعدی امریکا این توافق در برجام را بپذیرد؟ واز کجا معلوم که ما باید  یک توافق دیگر انجام ندهیم.در این حالت رسانه ها می توانند سوالات جدی را مطرح کنند و آن را  با کارشناسان حوزه سیاست در میان بگذارند چون این موضوع هم تاثیر ملی و هم بین المللی خواهد داشت .مسئله ای که با وجود رسانه های متعدد کمتر دیده می شود.

او ادامه می دهد: این موضوع از این جهت باید برای رسانه ها مهم باشد که طبق گزارش های آژانس بین المللی انرژی اتمی، ایران پایبند به تمام تعهدات خود بوده و  یک رئیس جمهور به راحتی دروغ می گوید که ایران به سمت ساخت سلاح هسته ای حرکت می کند و هیچ نشانه ای برایش وجود ندارد . همچنین می توان مقاومت برخی کشورها را در برابر سیاست ترامپ از این زاویه را هم نگاه کرد که به خاطر همین منطق حاکم ترامپ است که چنین مقاومتی از آنها دیده می شود.و  این منطق برای جهان خطر دارد .

اما نیاورانی همچنان با تاکید بر هشدار رسانه ها به دولت در این بازه زمانی بیان می کند: در هفته های اخیر با توجه به نوسان بازار ارز ،رسانه های گرایش به اصول گرا می توانستند مطالبی انتقادی و کنایه وار،با این عنوان که پس دلار ۴۲۰۰ تومانی چه شد؟ یا نداشتن کنترل بر بازار ارز.،منتشر کنند.در حالیکه  ما کمتر شاهد چنین تیترهای هیجانی در این زمان بودیم.روزنامه ما هم این مسئله را رعایت کرد و بیشتر سعی کرد پیشنهادهایی را مبنی بر کنترل قیمت ارز به دولت ارائه دهد. الان هم باید با مصاحبه و گزارش از کارشناسان سیاسی و اقتصادی به دولت کمک کنیم که اثرات روانی تحریم ها قابل کنترل تر و کمتر شوند.و مذاکرات بهتری داشته باشد و تجربیات را هم گوشزد کنیم و رویکرد عقلانی در پیش بگیریم.

 

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here