زمان انتشار : ۲۵ اردیبهشت ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۰:۲۵ | کد خبر : 469758 |

اعتراض تیترها به «سفارت خون»

شفقنا رسانه- انتقال سفارت آمریکا به قدس همزمان با روز اشغال فلسطین (یوم النکبت) با اعتراض فلسطینی ها روبه رو شد و امروز عکس و تیترهای مرتبط به این اعتراض ها که به شهادت و زخمی شدن معترضان منجر شد؛ به صفحه اول روزنامه‌ها از جمله وطن امروز، صبح نو، سیاست روز، خراسان، قدس، جوان، کیهان، ایران، اطلاعات، اعتماد، همبستگی، قانون، ابتکار و جمهوری اسلامی آمد که بیشتر آنها از نظر چینش خوب بودند و کلیدواژه‌های «جنایت»، «سفارت»، «نکبت» و «خون» در اغلب آنها تکرار شد. از نظر چینش و هماهنگی وطن امروز، خراسان و اعتماد از سایرین بهتر عمل کردند؛ تیترهای کوتاه با عکس‌هایی هماهنگ. عکس یک اعتماد که ترامپ را از پشت سر نشان می‌دهد و «کیپا»، کلاه کوچک بر روی سرش که یهودیان بر سر می‌گذارند؛ بهتر از هر عکس دیگری علت اعتراض‌های دیروز را می‌تواند توضیح دهد. اگرچه عکس دوم که به نظر می‌رسد «flip» شده‌ی عکس ایران است، به قوت انتخاب اول نیست.

قدس گفتارهایی از همایش افق نو در مشهد و مرتبط به  فلسطین را  به صفحه اول آورد و بعضی از روزنامه‌ها علاوه بر یک گزارش راه دور، سرمقاله را در این زمینه نوشتند. خالد قدومی نماینده‌ی جنبش حماس در تهران در بخشی از سرمقاله اعتماد نوشت: «ملت فلسطین امروز در جریان تظاهرات‌های مبارک بازگشت و شکستن محاصره پیامی واضح و رسا و مسالمت‌آمیز به جامعه بین‌الملل ابلاغ کرد با این مفهوم که ما هرگز از حقوق خود کوتاه نمی‌آییم و هیچ ارزش و اهمیتی برای آنچه معامله قرن نامیده می‌شود و جزو اختراعات ترامپ ماجراجو به دور از هرگونه اقدام دیپلماتیک و قوانین و معاهدات بین‌المللی است، قائل نیستیم و به او می‌گوییم که موضعی خصمانه در قبال ملت فلسطین اتخاذ کرده‌ای، اما ما قدس، حیفا، یافا و الخلیل را شهرهایی فلسطینی و اشغال‌شده می‌دانیم و هرگز از آنها چشم‌پوشی نخواهیم کرد و از یک وجب از خاک سرزمین فلسطین از رود اردن تا دریای مدیترانه کوتاه نمی‌آییم.» جلال خوش‌چهره، روزنامه‌نگار هم در بخشی از سرمقاله ابتکار نوشت: «رژیم اسرائیل این روزها به پشتوانه حمایت‌های واشنگتن و برخی دولت‌های عربی منطقه شلتاق می‌کند، اما هزینه آن گسترش بی‌ثباتی و ناآرامی در سراسر منطقه خواهد بود. ممکن است در کوتاه‌مدت اوضاع به‌نفع رژیم اسرائیل نمایانده شود، ولی در بلند‌مدت اینگونه نخواهد بود. انتقال سفارت ایالات متحده به بیت‌المقدس و کشتار فلسطینیان تلنگری هوشیار‌کننده به تصوراتی است که در افکار عمومی منطقه القاء شده است؛ اینکه عامل بی‌ثباتی در منطقه همچنان رژیم اسرائیل است.»

علاوه بر این بیانیه شورای اطلاع‌رسانی دولت درباره‌ی برجام در روزنامه‌ها دیده شد که ایران مهمترین محورهای آن را با تیتر «دلواپسان دیروز شاکیان امروز»در صفحه اول نشان داد و سرمقاله‌های بیشتری به این موضوع واکنش نشان دادند. سیاست روز که در روزهای گذشته تحولات برجام را با درخواست عذرخواهی دولت دنبال می‌کرد، در واکنش به این بیانیه در بخشی از سرمقاله نوشت: «نیازی به عذرخواهی نیست، تنها بگویید چقدر از وعده‌های دولت به خاطر دستاورد برجام محقق شد؟ انسجام و وحدت ملی که دولت به آن اشاره کرده است، نکته مهمی است، اما آیا با این بیانیه‌ای که از سوی دولت منتشر شده است، می‌توان انسجام وحدت ملی را پیگیری کرد؟ مردم یکپارچه و یکصدا مقابل ناقضان عهد، ایستادگی می‌کنند، اما آیا مواضع دولت که درصدد مذاکرات دوباره با اروپا برای ادامه برجام است، برای مردمی که بیش از ۲ سال در انتظار دستاورد بی‌نظیر برجام ماندند، قابل قبول است؟ متاسفانه دولت محترم به اشتباه خود در اعتماد به آمریکا و اکنون اروپا واقف نگشته و به همین خاطر بسیار سخت و دشوار خواهد بود که بتوان او را مجاب کرد که از راه رفته بازگردد. عذرخواهی می‌کنیم به خاطر همه پیش‌بینی‌ها، دوراندیشی‌ها، توصیه‌ها و انتقاداتی که در جریان مذاکرات هسته‌ای، پس از آن توافق هسته‌ای و اکنون پسابرجام انجام داده‌ایم، عذر ما را بپذیرید.» غلامرضا صادقیان هم در سرمقاله جوان خطاب به بیانیه‌نویسان نوشت: «حالا بیانیه‌نویس بی‌انصاف دولت، به جای اشاره به این دغدغه‌های منتقدان، آنها را در تعارض حضور و خروج امریکا از برجام معرفی می‌کند. منتقدان جیب‌شان خالی است وگرنه همه حرف‌های متعارض رئیس‌جمهور و تیم مذاکره کننده را از ابتدا تاکنون با خط خوش می‌نوشتند و در بسته‌های پستی به آدرس دفتر رئیس‌جمهور می‌فرستادند اما چه کنیم که هزینه خرید همه تمبرهای پستی جهان را نداریم!» سرمقاله جمهوری اسلامی هم در پاسخی به انتقادهای گذشته و درخواست عذرخواهی دولت هم راستا با بیانیه‌ی شورای اطلاع‌رسانی دولت تاکید کرد: «طرفه اینکه مجموعه معترضان امروز دولت که برجام را بهانه‌ای برای انتقام گرفتن از رقیب سیاسی به خاطر شکست‌هائی که متحمل شده‌اند قرار داده اند، در تمام ۸ سال دوران دولت‌های نهم و دهم که خود در ایجاد آن‌ها سهیم بودند، نه تنها زبان به کوچک‌ترین انتقادی از رئیس آن دولت‌ها نمی‌گشودند بلکه همواره درحال ستودن او نیز بودند، کسی که مسبب تمام تحریم‌ها و مشکلات پدید آمده برای کشور بود و برجام توانست بسیاری از آن مشکلات را برطرف کند. اکنون درصدد تشریح عملکردها نیستیم ولی از کسانی که خود را در جایگاه نصیحت کردن به دولتمردان می‌بینند این انتظار وجود دارد که دوگانه عمل نکنند و ذهن تاریخی مردم را به حساب بیاورند. اگر شما حضرات نمی‌دانید، خوبست بدانید که مردم این روزها سهم شما را در خروج آمریکا از برجام کمتر از سهم ترامپ نمی‌دانندو از شما می‌پرسند به کجا چنین شتابان؟ مشفقانه به این حضرات توصیه می‌کنیم مردم را بیش از این به خشم نیاورند و به جای این کارشکنی‌ها دولت را برای جلوگیری از خسارت‌های آتی به کشور یاری نمایند.»

روزنامه‌های قدس و خراسان بزرگداشت فردوسی را هم دیدند. اولی صفحات ویژه‌ای تدارک دید و از منظر ادبیات درباره‌ی او نوشت و دومی در یادداشت روز از «ناکامی ۷ دولت در هفت خان مشکلات توس» خبر داد: «نبود ردیف اعتبار ملی، نداشتن طرح تفصیلی، ناتمام ماندن پرونده ثبت جهانی توس، معادن غیرمجاز حفر شده در حریم تاریخی، بلاتکلیفی همسایگان فردوسی، دکل های مزاحم حریم بصری آرامگاه و کمبود امکانات گردشگری و فرهنگی در منطقه توس، هفت مشکل عمده این منطقه تاریخی است که رفع آن، عزم جدی می خواهد. تجربه نشان داده است اکتفا به جلسات استانی برای رفع این مشکلات کارگشا نخواهد بود و راه حل آن، تشکیل مستمر جلسات شورای ملی احیای توس است. احیای این شورا اگر چه شرط لازم برای احیای توس و فرهنگ فردوسی است، اما شرط کافی نیست. احیای این شورا یکی از مهم ترین مطالبه ها در این حوزه است که پاسخ به آن می تواند مسیر تحقق سایر اهداف ملی مبتنی بر فرهنگ و تاریخ ایرانی-اسلامی را هموار سازد. اما بدیهی است باور مسئولان و عموم مردم به حفظ، توجه و حل مشکلات این منطقه و میراث ماندگار، قطعا ضروری تر از تشکیل یک شورا یا جلسه و نشست است. باوری که بدون شک به عنوان یک عنصر اثرگذار در تقویت انسجام ملی و هویت ایرانی و اسلامی به ویژه در شرایط فعلی نیازی ضروری است.»

»

شهروند گزارشی درباره‌ی ارز مسافرتی دارد که دلالان به آنجا هم راه پیدا کرده‌اند. عکس و تیتر خوب است و در متن درباره‌ی بخشی از مشکلات به وجود آمده نوشت: «گرفتاری‌های دلار و ارز نه‌تنها کاسبی‌های عجیب و غریبی رقم زده است که بساط سفرهای خارجی را به هم ریخته است. محمدحسن کرمانی، رئیس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی ایران به «شهروند» می‌گوید: مقررات جدید بازار ارز گرفتاری‌های پیچیده‌ای برای مسافران خارج از کشور ایجاد کرده است. به‌عنوان مثال مسافری داشتم که تنها توانسته است ١٠٠٠ یورو تهیه کند و قیمت یک اتاق دوتخته در هتل‌های پاریس شبی ٢۵٠ یورو است. این مسافر با ١٠٠٠ یورو تنها می‌تواند ۴ شب در هتل بماند و هیچ ارز دیگری برای تهیه غذا و کرایه حمل‌ونقل و … ندارد. آخر این چه بساطی است؟»

شرق هم گزارش مهمی با تیتر «تبانی در اتاق عمل» دارد که در آن بعضی از شرکت‌های تجهیزات پزشکی مدعی شده اند با رشوه به برخی جراحان می‌توانند تجهیزات خود را به بیمارستان‌ها بفروشند. گزارش مجموعه‌ای از مصاحبه با مسئولان این شرکت‌ها و رئیس سازمان نظام پزشکی ایران است که روزنامه نوشته مستندات آن را هم دارد. در بخشی از متن آمده: «رشوه‌گرفتن از شرکت‌‌های تجهیزات پزشکی تقریبا به یک رویه تبدیل شده است. صاحب یکی دیگر از این شرکت‌‌ها با تأیید این سخنان به «شرق» می‌گوید «بعضی وقت‌ها پزشکان به صورت مستقیم از ما پول نمی‌خواهند؛ به جای آن از ما می‌خواهند آنها را به سفر بفرستیم، سفرهایی که گاه چند برابر آفری است که دریافت می‌کنند. ما می‌توانیم پزشک را برای کنگره‌های علمی یا بازدید از کارخانه به کشورهایی که از آن کالا وارد می‌کنیم بفرستیم اما در بسیاری از موارد آنها خانواد‌ه‌شان را نیز همراه خود می‌برند یا در برخی موارد به جای سفر کاری و علمی از ما می‌خواهند آنها را به سفر تفریحی بفرستیم. البته پزشکانی که میزان خریدشان از شرکت‌‌های تجهیزات بالاست، با مسافرت قانع نمی‌شوند و از شرکت‌ها می‌خواهند پول آفر را به حسابی که به آنها می‌دهند واریز کنند. درباره برخی ست‌های جراحی نیز همین اتفاق می‌افتد؛ بیمارستان بعضی از ست‌های جراحی که هزینه بالایی دارد و معمولا کمتر پیش می‌آید از آنها استفاده کنند را از شرکت‌ها اجاره می‌کنند که معمولا پزشک نیمی از پول اجاره را از شرکت می‌گیرد تا بیمارستان را مجاب کند ست را از آن شرکت اجاره کند».»

 

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here