زمان انتشار : ۲۴ اردیبهشت ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۱:۱۲ | کد خبر : 469711 |

«افشانی»، «ارز» و «برجام» در تحلیل روزنامه‌ها

شفقنا رسانه- بالاخره پس از فراز و فرودهای بسیار محمدعلی افشانی شهردار تهران شد و با تیترهای خبری و تحلیلی جای خود را در صفحه اول روزنامه‌های با گرایش اصلاح‌طلبی باز کرد و در روزنامه‌های با گرایش اصولگرایی به جز یکی دو رسانه در صفحه اول دیده نشد. آرمان امروز، ابتکار، همدلی و شرق تیترهایی ساده و خبری برای آن نوشتند و تلاش همدلی برای تیتر متفاوت هم نتیجه خوبی نداشت:«محمد علی به جای محمدعلی» اعتماد، سازندگی و همشهری هم کمی تحلیل به تیتر اضافه کردند و این انتخاب را نتیجه ی اجماع و انسجام اصلاح طلبان و عبور از «انحصار طلبی» دانستند و با گفتارها و گزارش‌هایی هم از انتخاب شهردار جدید گزارش دادند و هم حاشیه‌ها را بررسی کردند. روزان اما از کلید در دست «اعتماد ملی» نوشت و در متن هم به فراز و نشیب‌های انتخاب شهردار و نقش این حزب در پیشنهاد و تثبیت افشانی در شهرداری تهران اشاره کرد. انتخاب عکس اعتماد هم بهتر از عکس‌های تکراری چهره شهردار بود و نسبت به عکس روزان به خاطر داشتن نام افشانی بر روی برگه رای از نظر خبری هم قوی‌تر بود. روزنامه همشهری گزارش خوبی هم از وضعیت کارخانه نساجی مازندران در قائم شهر دارد با توصیف‌های دقیق و زنده از وضعیت و نقل‌قول‌های کوتاه و مؤثر. یکی از اشتباهاتی که معمولا در گزارش‌های میدانی انجام می‌شود بازتاب توضیحات مفصل و تکراری مصاحبه شوندگان در متن است در حالی که می توان نقل‌قول‌های قوی‌تر را نگه داشت و بقیه را حذف یا با غیرمستقیم نوشتن آنها را کوتاه‌تر کرد که این گزارش توانسته این‌ها را به خوبی انجام دهد. گفت‌وگوی کوتاهی با مدیرعامل فعلی این کارخانه هم انجام شده که تیتر امید بخش صفحات داخلی هم از آن برآمده است:«نساجی مازندران جان می گیرد». شرق هم گزارش کوتاه و مهمی دارد درباره‌ی سازمان‌هایی که فعالیت اقتصادی گسترده دارند اما هنوز به سامانه دسترسی به اطلاعات متصل نشده اند و البته از «حاضران غایب» هم نوشت: «به جز آنها که به کلی قید عضویت در این سامانه را زده‌‌اند و حاضر نشده‌‌اند فرصت ارائه اطلاعات به شهروندان را فراهم کنند، دیگرانی هم هستند که اگر چه عضو سامانه‌‌اند اما یا به سؤالات شهروندان پاسخ نمی‌دهند یا پاسخی که می‌دهند حاوی اطلاعات درخواستی سؤال‌کنندگان نیست! ما برای سنجش میزان پاسخ‌گویی این دستگاه‌ها سه درخواست خطاب به سه دستگاه مختلف ارسال کردیم و در انتظار پاسخ آن نشستیم. اولین درخواست کسب اطلاع ما از بانک مرکزی بود. بانک مرکزی برابر قانون موظف به پیگیری تخلفات بانک‌هاست و ما خواستار ارائه اطلاعات این پیگیری‌ها شامل مکاتبات اداری، شکایات صورت‌گرفته و نتایج آن شدیم. این درخواست ۲۰ دی ماه ۱۳۹۶ در سامانه ثبت و ۱۰ روز بعد با پاسخ بانک مرکزی روبه‌رو شد. در این پاسخ آمده بود: «به اطلاع می‌رساند، بانک مرکزی براساس قوانین و مقررات، وظایف نظارتی خود را انجام و گزارشات لازم را برای مقامات این بانک و درصورت لزوم برای سایر مراجع ذی‌صلاح ارسال می‌نماید». به عبارت دیگر بانک مرکزی در پاسخ به ما گفت که دلیلی برای ارائه این اطلاعات به ما نمی‌بیند؛ پاسخی که عملا تفاوتی با پاسخ‌ندادن نداشت.» توجه به قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات بسیار مهم و رویکرد روزنامه در پیگیری شفافیت درست است و می توانست جای بهتری هم در صفحه داشته باشد.

 

وضعیت برجام که در روزهای گذشته به یکی از محورهای اصلی روزنامه‌ها تبدیل شده است، امروز هم در اغلب روزنامه ها دیده شد. جام جم گفت‌وگویی با سخنگوی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا داشت که در تایید اظهارات موگرینی گفته از ایران تضمین گرفته‌ایم. روزنامه عکسی از روحانی و موگرینی را در کنار پرچم سه کشور اروپایی مونتاژ کرد و پرسید: «تضمین دادیم یا گرفتیم؟»  وطن امروز هم رویکرد مشابهی در نقد اقدامات دولت علیه برجام داشت و با عکسی از محمد جواد ظریف و همتای چینی این دیدار را «نوشداروی چینی بعد از مرگ برجام!» خواند. صبح نو و خراسان هم به وضعیت بازار ارز بعد از خروج آمریکا از برجام پرداختند. صبح نو با عکسی از یک صرافی از «آرامش دلار در تلاطم ترامپ» خبر داد و خراسان سکه و ارز را «در سراشیبی ملایم» دانست.  جام جم گفت وگوهای بسیار کوتاهی با سه نفر از اعضای تیم ملی فوتسال بانوان داشت و با عکس‌هایی دوربر شده آنها را به صفحه اول آورد.

 

بحث انتقال سفارت آمریکا در اراضی اشغالی به قدس امروز همزمان با سالروز اشغال فلسطین به چند روزنامه از جمله قدس و جوان آمد. اگرچه چینش تیتر و عکس جوان بهتر بود که با عکسی از مبارزان فلسطینی و تیتر متناسب با سیاستگذاری روزنامه همراه شد اما قدس به خاطر پرداخت بیشتر و قراردادن چند گفتار و مصاحبه تولیدی از نقاط مختلف جهان رویکرد بهتر و درست‌تری داشت.

شهروند عکس یک را به سرنوشت مومیایی پیدا شده اختصاص داد و به نقل از محمدحسن طالبیان، معاون میراث‌فرهنگی سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری نوشت: «مومیایی ری بدون هماهنگی با ما دوبار دفن شد» تیتر سفید روی عکس ناواضح است. روزنامه تیتر دیگری هم درباره‌ی ممنوع التصویری در صداوسیما دارد که محمدحسین رنجبران، مدیرکل روابط‌عمومی صداوسیما گفته :«اگر برای چهره‌ای چنین موضوعی مطرح شود، در اصل به واسطه دستور و حکمی است که از سوی نهادهای قضائی یا امنیتی مانند وزارت اطلاعات به صداوسیما رسیده است و ما فقط اجرا‌کننده این احکام یا دستورات هستیم  آن هم نه سر خود بلکه مرجع بحث ما هم شورای‌عالی امنیت ملی است.»

 

 

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here