زمان انتشار : ۲۳ اردیبهشت ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۶:۰۱ | کد خبر : 469707 |

تلاش کردیم در خبر ورزشی پلاس جبران کنیم/ پاسخ فیاضی درباره تیتر یک نشدن خبر راه یافتن فوتسال بانوان به فینال

شفقنا رسانه- زهرا حکیمی: تیم فوتسال بانوان در روز پنجشنبه به فینال آسیایی راه پیدا کرد که انتشار این خبر در لابه‌لای اخبار ناراحت‌کننده و نگران این روزها شادی را به مخاطب ایرانی تزریق می‌کرد. خبر راه یافتن به فینال آسیایی خبر کوچکی نبود و انتظار می‌رفت که روزنامه‌ها به‌خصوص روزنامه‌های ورزشی این خبر را روز شنبه در عکس و تیتر یک پوشش دهند. بعضی از روزنامه‌ها این خبر را کار نکردند و حتی روزنامه‌های ورزشی مثل خبر ورزشی و گل هم به تیتر و عکس کوچکی در گوشه‌ای از صفحه اول اکتفا کردند. سید هادی فیاضی مدیرمسئول روزنامه خبر ورزشی درباره اینکه چرا این خبر به عکس و تیتر یک روزنامه‌ها تبدیل نشد به شفقنا رسانه می‌گوید: درباره پوشش این خبر در روزنامه خبر ورزشی باید بگویم که ما در خبر ورزشی دو جلد داریم. یک جلد «خبر ورزشی مثبت» و دیگری خود «خبر ورزشی» است. جلد خبر ورزشی درباره فوتبال ایران است و خبر ورزشی مثبت منهای فوتبال ایران است. با این هدف ما بتوانیم به رویدادهایی که خارج از فوتبال ایران است هویتی مشخص دهیم. خبر ورزشی مثبت یک هویت جداگانه دارد و به دلیل اهمیت مطالب غیر فوتبال ایران ضمیمه هر روز خبر ورزشی است.

او ادامه می‌دهد: درباره عکس یک نشدن این رویداد باید بگویم که به‌هرحال در عکس‌های ورزش بانوان ملاحظاتی وجود دارد. در دوره قبل که این تیم قهرمان آسیا شده بود ما مجبور شدیم که از عکس داخل فرودگاهشان استفاده کنیم. چراکه وقتی بخواهیم آن لحظات ورزشی را بزرگ کار کنیم از لحاظ روزنامه‌ای انگ‌هایی وجود دارد. اینکه می‌گویند استفاده ابزاری از عکس خانم‌ها شده و… . ما این مشکل را بارها داشتیم. بنابراین مجبور هستیم با ملاحظات بیشتری عکس‌های بانوان را کار کنیم. البته در کنار آن پیش‌آمده که تیترهای بزرگی هم رفته باشیم. خبر روز شنبه هم اگر صفحه اول را دیده باشید اگرچه تیتر یک نشده ولی در بهترین جای صفحه یعنی در کنار لوگو کار شده است. البته این خبر در خبر ورزشی مثبت در ابعاد خوبی کار شده است.

فیاضی در پاسخ به این سؤال که چرا روزنامه‌ها از ظرفیت شادی‌آفرین مثل پوشش این خبر استفاده نکردند، می‌گوید: باید بگویم که ما در خبر ورزشی شامل این تعریف کلی نمی‌شویم. چون در رویدادهای مختلف مثل؛ قهرمانی کیانوش رستمی در المپیک، قهرمانی سیامند رحمان، حمید سوریان ، بهداد سلیمی و… از این ظرفیت استفاده‌شده است. خبر ورزشی روزنامه، فروش محور است و بر اساس فروش دخل‌وخرج می‌کند. بااینکه می‌دانستیم مخاطب ما اکثراً طرفدار فوتبال هستند ولی در آن لحظات ما تیتر یک و جلد یک را به عکس و تیتر این ورزشکاران اختصاص دادیم و سعی کردیم از این فضای غیر فوتبالی که ظرفیت شادی‌آفرینی داشته در صفحه یک استفاده کنیم.

همواره این نقد وجود دارد که صفحه اول اغلب روزنامه‌های ورزشی چهره‌ای مردانه دارند، به نظر شما چرا این‌گونه است؟ فیاضی پاسخ می‌دهد: درباره مردانه بودن صفحه من شما را به عکس‌های خانم منصوریان، نعمتی و… در صفحات مختلف روزنامه ارجاع می‌دهم. ولی به‌هرحال ما بر اساس تقاضاهای این جامعه اخبار را در صفحه یک پوشش می‌دهیم.

موضوع بعدی پوشش اخبار رشته‌های ورزشی است و این نقد مطرح است که بیشتر روزنامه‌های ورزشی فوتبالی هستند. به عبارتی اخبار مربوط به فوتبال به عکس و تیتر یک تبدیل می‌شوند. فیاضی توضیح می‌دهد: به‌هرحال جامعه این را می‌طلبد. شما ببینید که چقدر از برنامه‌های تلویزیون و رادیو فوتبالی و چقدر غیر فوتبالی هستند؟ مردم در محل کار، رفت‌وآمدها ، تاکسی، مدرسه و… چقدر فوتبالی صحبت می‌کنند و چقدر غیر فوتبالی؟ بودجه ورزش ایران را در نظر بگیرید، می‌بینید که بودجه فوتبال ایران به‌مراتب بیشتر از تمامی ورزش‌ها است. این نشان می‌دهد که ذائقه مخاطب این است و رسانه هم برای همین منتشر می‌شود. بنابراین مجبور است با همان سلیقه که فوتبال است پیش برود ولی در مواردی که اتفاقات و رویدادهای غیر فوتبالی هستند حتماً ما و سایر رسانه‌ها وظیفه‌داریم که آن را پوشش دهیم.

به هر حال خبر راه یافتن تیم فوتسال بانوان به فینال آسیایی خبر کوچکی نیست که در اینجا ذائقه بندی شود، چراکه این خبر هر ایرانی را خوشحال می‌کند. اگر رسانه‌ها به دلیل برخی مسائل باید برای استفاده از عکس ملاحظاتی را در نظر بگیرند، می‌توانند حداقل تیتر یک را به آن اختصاص دهند. فیاضی پاسخ می‌دهد:  همه رسانه‌ها به دلیل اهمیت ورزش بانوان و اینکه با این همه محدودیت از جمله محدودیت مالی، پوششی و … توانستند به مرحله فینال برسند و یا قهرمان شوند باید ارزش قائل شوند و آن را در بهترین شکل پوشش دهند. اما درباره خبر ورزشی باید بگویم که در نیمی از صفحه اول خبر ورزشی مثبت به صعود بانوان به فینال اختصاص داده‌شده است. این ضمیمه هر روز چاپ می‌شود و ستون ویژه بانوان دارد. با وجود هزینه بالا برای روزنامه ولی به دلیل اهمیتی که به ورزش غیر فوتبالی می‌دهیم هر روز منتشر می‌کنیم.

او ادامه می‌دهد: در مقایسه با دو سه سال گذشته تعداد روزنامه‌های ورزشی به دلیل مشکلاتی که رسانه‌های خصوصی دارند، کم شده است و شاید در حد پنج یا شش روزنامه منتشر می‌شوند. دوتا از این روزنامه‌ها، روزنامه‌های هواداری هستند و به اتفاقات دیگر کمتر می‌پردازند. به عبارتی ذات آن رسانه هواداری است. ولی روزنامه‌هایی مثل ایران ورزشی، گل یا حتی خبر ورزشی اگر این خبر را کار نکردن حتماً کم‌کاری و کم‌لطفی رسانه‌ای بوده است. ولی ما در خبر ورزشی تلاش کردیم در جلد خبر ورزشی مثبت این مسئله را جبران کنیم.

فیاضی توضیح می‌دهد: در خبر ورزشی دخل‌وخرج از کیوسک است به عبارتی روزنامه خبر ورزشی چاپ می‌شود، فروخته می‌شود و پول آن به روزنامه برمی‌گردد که خرج هزینه‌هایش را بدهد. بنابراین فروش برای ما مهم است و چون مخاطب ما فوتبالی هستند طبیعتاً اخبار هم بیشتر در این باره است. نشریات زیادی در ایران در رشته‌های ورزشی دیگر –کشتی ، تنیس، بدنسازی و…- چاپ می‌شوند ولی هیچ‌کدام نمی‌فروشند. چون مخاطب برای آن پولی پرداخت نمی‌کند. بنابراین این نشریات مجبور شدند یا کارشان را کم کنند و یا کلاً نشریه را تعطیل کنند. اما با این حال ما در خبر ورزشی در اتفاقات خیلی مهم این ریسک را کردیم. یعنی در خبر ورزشی مثبت سعی کردیم به همه قشرها اهمیت دهیم ولی متأسفانه چون همه جامعه فوتبالی است، همه پول در فوتبال است و همه دغدغه‌ها در فوتبال است بنابراین به تبع ان رسانه هم فوتبالی می‌شود. البته تمام جلد امروز ما مربوط به قهرمانی این بانوان است. از آن اتفاق هایی که برای رسانه ورزشی درجه یک است.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here