زمان انتشار : ۲۰ اردیبهشت ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۰:۴۷ | کد خبر : 469574 |

آزمون «تضمین» و «اعتماد» در تیترهای آخر هفته

شفقنا رسانه- «آزمون بزرگ مسئولان»، «حفظ عزت و اقتدار ملت»، «آقای ترامپ! شما غلط می‌کنید»، «اروپا قابل اعتماد نیست»، «اتمام حجت» و «تضمین قطعی» اروپا از جمله بخش‌های سخنان رهبری انقلاب اسلامی ایران بودند که در همه‌ی روزنامه‌ها مثل جوان، وطن امروز، سیاست روز، رسالت، قدس، کیهان، فرهیختگان، خراسان، جام جم، جمهوری اسلامی، حمایت، ایران، اطلاعات، اعتماد، آفتاب یزد و ابتکار دیده شد. سیاست روز در عکس یک که در صفحه چهار روزنامه در قطع بزرگتر منتشر شد، عکس تعدادی از روزنامه‌های بعد از برجام را با تکه‌هایی از صحبت‌های حسن روحانی درباره‌ی اهمیت و تاثیرات برجام گذاشت و به کنایه نوشت:«خسته نباشید!» فرهیختگان و جام جم هم با کارشناسان گفت‌وگوهایی ترتیب دادند؛ اولی تاثیر اقتصادی خروج آمریکا از برجام را بررسی کرد و دومی این که «چرا نباید از تحریم‌ها ترسید؟» حمایت هم اگرچه روتیتری با رویکرد فرهیختگان نوشت اما در متن اظهارات کارشناسان را صرفا جمع آوری کرد و تولیدی خاصی در این زمینه نداشت. آفتاب یزد در یک ستون مهمترین خط پیش‌بینی‌های کیهان را کنار هم قرار داد با این ایده که گفته امریکا از برجام بیرون نمی‌رود. قدس‌ هم تیتر یادداشت‌هایی از کارشناسان را در صفحه اول کنار هم قرار داد و نظر آنها منعکس کرد. اعتماد با کواکبیان و کاظم جلالی گفت‌وگو کرد که جلالی در بخشی از تحلیل خود در این زمینه گفته:«واقعیت این است که در حال حاضر شرایط ما به‌مراتب بهتر از گذشته است. فراموش نکنیم که در دوران پیش از برجام، فشارهای بین‌المللی با محوریت امریکا ما را ذیل فصل هفتم شورای امنیت قرار داده و نوعی اجماع تصنعی و ساختگی علیه جمهوری اسلامی ایران شکل داده بودند اما امروز شاهدیم که همه طرفین برجام و جامعه جهانی موضع ما را تایید می‌کنند و علیه ترامپ و ایالات متحده موضع‌گیری می‌کنند.»

 

آرمان امروز از معدود روزنامه‌هایی بود که واکنش برخی نمایندگان به خروج آمریکا از برجام را به صفحه اول آورد و آن را «آتش‌بازی در صحن علنی» خواند.

هفت صبح، همشهری، سازندگی و شرق هر کدام با توجه به رویکرد تولید محتوای خود مطالبی درباره‌ی خروج امریکا از برجام منتشر کردند. هفت صبح با تیتر «نخستین روز از بقیه آینده» از ۵ پرسش کلیدی درباره‌ی آینده نوشت. همشهری و سازندگی هر دو بازار را بررسی کردند و تعابیر متفاوتی به کار بردند؛ اولی از «آرامش بازار» نوشت و دومی آن را «کرخت» خواند. عکس صفحه اول سازندگی را پیش از این اعتماد برای پوشش همراهی اروپایی‌ها با آمریکا در حمله موشکی به سوریه استفاده کرده بود. بهتر بود عکس دیگری جایگزین می‌شد که هم خاطره‌ای از آن در ذهن مخاطب نبود و هم پرسش روزنامه‌ یعنی «جبهه پایداری؟» را تقویت می‌کرد. شرق با نمایندگان طیف‌ها مختلف مصاحبه‌های کوتاهی داشت از جمله با محمدجواد ابطحی، عضو فراکسیون ولایی که درباره‌ی «انتقام گرفتن یک جریان از دولت» گفته: «این به صلاح نیست؛ آمریکا یکی از اهدافش ایجاد تفرقه در ایران است. ما باید حواسمان جمع باشد. اما دولت باید صادقانه بپذیرد راهی که رفته اشتباه بوده.»

 

شهروند در صفحه اول از کن نوشت و اگرچه وعده گزارش داد اما متنی شبیه به یادداشت منتشر کرد که به جز توصیفی ساده از فضا و حس و حال آنجا اطلاعات مهم دیگری ندارد و بیشتر به حاشیه‌نوشتی درباره‌ی فیلم اصغر فرهادی می‌ماند. در عکس صفحات داخلی هم آستین لباس بازیگر زن فیلم را فتوشاپ کرد که درست نیست و نباید عکس خبری را دستکاری کرد.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here