زمان انتشار : ۱۷ اردیبهشت ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۲:۲۳ | کد خبر : 469465 |

بیانیه انجمن دفاع از آزادی مطبوعات/حمایت از گردش آزاد اطلاعات در بین مسئولان به یک رویه تبدیل شود

شفقنا رسانه- انجمن دفاع از آزادی مطبوعات ایران بیانیه‌ای را به مناسبت روز جهانی آزادی مطبوعات (سوم ماه می) منتشر کرده است.

به گزارش ایسنا، این انجمن در بیانیه اخیرش که به‌ مناسبت روز جهانی آزادی مطبوعات منتشر و به رسانه‌ها ارسال کرده، آورده است: «روز جهانی آزادی مطبوعات فرصتی است تا با نگاهی منصفانه و حرفه‌ای، علاوه بر شناخت کاستی‌ها، علل و عوامل افول مطبوعات و ظهور فرصت‌های جدید را بازشناسیم. بر این اساس تجارب سال‌های اخیر، نتایج متناقضی پیش روی ما قرار داده‌ است. برخوردهای غیرحرفه‌ای و پرهزینه و امنیتی با روزنامه‌نگاران و فقدان مطبوعات آزاد و مستقل و تکثرگرا، موجب افول آزادی اطلاعات و گردش اخبار شده و زمینه خروج تعدادی از همکاران را به‌ وجود آورده‌ است.

خودسانسوری و بی‌تفاوتی در رسانه‌ها و تلاش برای صرفاً ماندگاری، موجب گذشتن از کنار مسائل اساسی جامعه شده‌ است. بی‌اعتمادی عمومی و کاهش اقبال جامعه به دولت‌مردان و مسؤولان و حتی رسانه دائماً افزایش می‌یابد و برخی از رسانه‌ها، فارغ از هرگونه مسئولیت‌پذیری نسبت به انتشار مطالبی اقدام می‌کنند که فاقد عناصر صحت، شفافیت، دقت و منبع موثق و پاسخگویی از سوی مدیران است. فضای رسانه‌ای کشور به مسیری یک‌طرفه تبدیل شده که از یک سو تزریق یأس و ناامیدی می‌کند و از سوی دیگر به تبلیغات مستقیم و جانبدارانه می‌پردازد به گونه‌ای که باعث تشدید دلزدگی مردم می‌شودعلاوه بر این مشکلات، مسائل مالی و زیان تولید نشریات مکتوب را اضافه کنید که خود موجبی برای تعطیلی ناگزیر بنگاه‌های مطبوعاتی شده‌ و می‌شود.

روند پیش‌گفته در حوزه مطبوعات و آزادی بیان موجب شد که جامعه صدای منتقد و مخالف را از خارج مرزها بشنود و شوربختانه بسیاری از این تفسیر و تحلیل‌ها چنین می‌نمایانند که گویی ایران به ویرانه‌ای تبدیل شده‌ است، حال آنکه حقیقت جامعه ایرانی چنین نیست و القای چنین اندیشه‌ای به دلیل خلاء حضور مطبوعات مستقل و آزادی بیانِ نقد و انتقاد رخ داده‌ است. این فرآیند، افت بی‌اعتمادی عمومی به سخنان و مواضع دولت‌مردان و مدیران را بیش از پیش دامن زده و در این جوّ بی‌اعتمادی و فضای روانیِ ساخته شده، بدخواهان ایران بیش از هر زمان دیگری به یأس و ناامیدی و خشونت و اعتراضات غیرمدنی دامن می‌زنند. همچنین در غیاب مطبوعات آزاد سوءاستفاده‌های اقتصادی، اختلاس، رشوه‌خواری و فساد در جامعه گسترش یافته‌ است.

موارد فوق فقط بخشی از نتایج افول مطبوعات مستقل و آزادی بیان و آزادی نقد و انتقاد در جامعه است.

انجمن دفاع از آزادی مطبوعات معتقد است اگر ارزش ذاتی آزادی بیان و مطبوعات و رسانه‌ها و حمایت از گردش آزاد اطلاعات به یک باور و رویّه در مسؤولان تبدیل شود، بی‌تردید زمینه برای رشد و شکوفایی استعدادهای نو و مبارزه با مفاسد اقتصادی و اجتماعی به نحو موثر فراهم می‌شودبا حذف و کاهش هزینه‌های امنیتی، سیاسی و مالی برای روزنامه‌نگاران و حمایت از مطبوعات مستقل می‌توان زمینه گفتگو و حل مسائل اقتصادی، اجتماعی و سیاسی را فراهم کرد. رسانه‌ها می‌توانند با بیان شفاف وظیفه تاریخی خود را به عنوان رکن چهارم مردم‌سالاری به انجام رسانند.

روز جهانی آزادی مطبوعات فرصتی است برای یادآوری ضرورت اصلاح قانون به‌ویژه ؛

الف : غیرجزایی سازیِ جرایم مطبوعاتی و رسانه‌ای و جایگزینی مسئولیت مدنی و جبران خسارت و حذف مجازات‌های سنگین.

ب : لغو اخذ مجوز و جایگزینی نظام اعلام‌نامه‌.

ج: توسعه و تثبیت نقش رسانه‌نگاران و نهادهای غیردولتی و تشکل‌های حرفه‌ای در ساختار نظام رسانه‌ای.

آزادی مطبوعات و رسانه، درمان معجزه‌آسای همه مشکلات نیست اما مهم‌ترین و اساسی‌ترین راه برای رشد انسان‌ها و مبارزه با جهل، فقر، محرومیت، فساد، ظلم و جنگ‌های خونین فرقه‌ای است.

آزادی مطبوعات راه غلبه بر چالش‌های کنونی در کنار نقش سازنده و پویا در تنویر افکار عمومی و تکیه‌گاه اصلی ملت در مبارزه با فساد اقتصادی، نابرابری و تبعیض است.

سوگند به قلم، بر تعهد صاحبان قلم تاکید دارد و روز جهانی آزادی مطبوعات یادآور تاریخ تحولات گذشته بشری به سوی آینده بهتر در پرتو صلح، آزادی و عدالت است.

انجمن دفاع از آزادی مطبوعات بر این باور است که با گسترش رسانه‌های مجازی و توسعه ارتباطات، حاکمیت‌ها در قبال آزادی بیان و گردش آزاد اطلاعات مسئولیت‌های جدی و همه‌جانبه بر عهده دارند و رفتارهای سلبی و حذفی و امنیتی، پاسخ مناسبی به اینگونه تحولاتِ دائماً رو به گسترش نیست.

در پایان، انجمن دفاع از آزادی مطبوعات پیشنهاد می‌کند روند تشکیل و صدور مجوز رسانه به نظام اعلام‌نامه‌ای تبدیل شود تا مؤسسات رسانه‌ای براساس مزیت‌های نسبی خود در زمینه‌های متفاوت، با رعایت قانون به فعالیت بپردازند.

یادآوری این نکته ضروری است که اگر مسؤولان به‌ دنبال ایجاد چنین مؤسساتی نباشند که عملاً جای خالی رادیو و تلویزیون خصوصی را پر کند، دیگران در خارج از کشور چنین خواهند کرد و در نتیجه افکار عمومی را بیش از پیش در اختیار خواهند گرفت.

ما براساس وظیفه و مسئولیت خویش یک بار دیگر آمادگی خود را برای ایجاد بستر گفتگو میان مسؤولان و منتقدان اعلام می‌داریم زیرا تنها درصورت تحقق گفتگو است که بسیاری از مسائل در مسیر حل و فصل خواهد افتاد

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here