زمان انتشار : ۱۷ اردیبهشت ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۰:۵۲ | کد خبر : 469453 |

مدیر مسئول صبح نو:دولت باید تحت هر شرایطی روزنامه نگاری مکتوب را حفظ کند

 

شفقنا رسانه –سمیرا بختیار: به دنبال بی ثباتی نرخ ارز در هفته های گذشته، خبرهایی از گران شدن قیمت کاغذ  منتشر شد.مسئله مهمی که در سال گذشته باعث تعطیلی چندین روزنامه به علت گرانی و نبود آن در بازار شد.تا اینکه خبری از وعده وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در توئیتراش مبنی بر قرار گرفتن کاغذ در لیست کالاهای اساسی و برخوردار شدن این کالا از تفاوت ارزی که دولت تامین می کند، منتشر شد .اما آیا این خبر می تواند باعث برابری روزنامه های دولتی و خصوصی شود؟در حال حاضر مطبوعات با چه مشکلاتی در تهیه کاغذ مواجه هستند؟

فرشاد مهدی پور مدیر مسئول روزنامه صبح نو به شفقنا رسانه می گوید: کاغذ نهایی ترین محصولی است که در روزنامه به کار می آید و  هر کسی که کارش مطبوع است به کاغذ نیاز دارد و اینجا تفاوتی بین روزنامه های دولتی و خصوصی مطرح نیست .هر چند مصرف کاغذ در بخش خصوصی کمتر از بخش دولتی است .در حال حاضر همه در بحران کاغذ دست به گریبان هستند قرار گرفتن کاغذ در ردیف کالاهای اساسی با ارز ۴۲۰۰ تومانی حمایتی است که از کل رسانه ها انجام می شود چون همه رسانه ها سال هاست کاغذ را از بازار آزاد تهیه می کنند و هیچ رسانه ای کاغذ اختصاصی یا دولتی در اختیار نداشته که این برای کسی یک امتیاز باشد یا آن را از کسی سلب کند.

او با اشاره به تبعات گران شدن کاغذ توضیح می دهد: گران شدن کاغذ حتما به روزنامه ضربه می زند.در حال حاضر به عنوان یک مدیر مسئول روزنامه، برای تامین سهمیه کاغذ به شدت تحت فشار برای چاپخانه هستیم.ما درآمد یا بودجه زیادی نداریم که کاغذ را بخریم یا آن را انبار کنیم . باید هر روز کاغذ را بخریم و مصرف کنیم .افزایش قیمت کاغذ خارج از برنامه های ما برای تامین منابع روزنامه است.در حال حاضر همه رسانه های کشور مسئله کاغذ برایشان حاد شده  چون واردات کاغذ کاهش پیدا کرده است.در این ایام حتی برخی روزنامه مجبور شده اند  تیراژ کاغذ خود را کاهش دهند و این حتما به کار روزنامه نگاری مکتوب ضربه مهلکی می زند.

این مدیر مسئول پیشنهاد می دهد: مسئله کاغذ در حوزه نشریات در بیست سال گذشته همواره یک مشکل اساسی بوده و هیچ کس به سمت  حل بنیادین این مسئله حرکت نکرده است. یکی از راه حل ها برای این مسئله، تاسیس کارخانه ها کاغذ در شمال و جنوب ایران است که بتواند کاغذ مورد نیاز را برای روزنامه ها فراهم کند هر چند یکی دو واحد تولیدی هم به این واسطه شکل گرفت که به دلیل عدم حمایت یا آوردن تکنولوژی های ضعیف نتوانستند کاغذ موردنیاز و با کیفیتی تولید کنند.به همین خاطر  وابستگی تقریبا مطلق ما به واردات کاغذ ،موضوعی است که دولت باید به آن فکر کند.کشورهای اروپایی با بحران کاغذ  و مسئله ای به نام افزایش نرخ آن و تامین کاغذ از کشورهای دیگر.به این شدت مواجه نیستند .همه آنها در حال تولید کاغذ در چارچوب خود هستند. ما باید وابستگی خود را  با تولید و حمایت داخلی از بین ببریم.

مهدی پور افزود:معتقدم دولت به مثابه اصلی ترین واحد حکمرانی ملی ،موظف است تحت هر شرایطی روزنامه نگاری مکتوب را حفظ کند و این هیچ ربطی به مسائل اقتصادی و دیر بازدهی بودن آنها ندارد. اساسا حذف شدن رسانه های مکتوب به ضرر فرهنگ و سیاست کشور و گسترش عمق افکار عمومی می شود.فرض بگیریم اگر شرایطی فراهم شود که رسانه های مکتوب از بین بروند به نظرم باید این را  به حساب ناکار آمدی دولت ها بگذاریم که این عرصه را از دست دادند .هر چند کمک دولت در باب تفاوت ارزی برای کاغذ  یک مسکن برای رسانه ها است .برای همین دولت باید با تمام قوا روزنامه ها را سر پا نگه دارد.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here