زمان انتشار : ۱۷ اردیبهشت ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۲:۲۴ | کد خبر : 469425 |

بازتاب سخنرانی روحانی در روزنامه‌ها/ تیتری که دو روز تکرار شد

شفقنا رسانه- سخنرانی‌های روز گذشته حسن روحانی به تیتر و عکس اصلی اغلب روزنامه‌ها آمد که مثل بیشتر وقت‌ها صرفا بازتابی از سخنرانی است و تحلیل دقیق از این سخنرانی یا تولیدی‌های خاص کمتر در تیترها دیده شد. محور پوشش این سخنرانی در روزنامه‌هایی مثل خراسان، رسالت، جمهوری اسلامی، ایران، اطلاعات، آرمان امروز و جوان، هشدار روحانی به ترامپ درباره‌ی خروج از برجام و تاکید بر اهمیت وحدت ملی بود. وطن امروز هم اگرچه تیتر و عکس یک را به همین سخنرانی‌ها اختصاص داد اما در روتیتری طولانی ادعا کرد محور سخنرانی سبزوار وحدت ملی و محور سخنرانی نیشابور درباره‌ی پیام‌رسان‌ها با رویکرد تفرقه‌افکنانه بوده است و با همین زاویه دید تیتر «حالا برعکس!» را انتخاب کرد که با عکس هم هماهنگ است. البته واکنش نشان دادن یا تعبیر‌های این چنینی تحلیل دقیق و پیشنهادی به همکاران مطبوعاتی نیست حتی اگر چینش عکس و تیتر خوب باشد اما از نظر معنا باید از سطح عبور کند. روزنامه آرمان امروز در تیتر فرعی نوشت: «رد پای کودتای ارزی؛ داخل یا خارج؟» و در متن به تیتر بیستم فروردین خود درباره‌ی التهابات بازار ارز اشاره کرد. روزنامه بدون نام بردن از کیهان که روز گذشته در تیتر «آمریکا به دنبال کودتای ارزی»(اینجا) از همین تعبیر استفاده کرده بود، نوشت: «بسیاری از کارشناسان و صاحب‌نظران درباره علل و عوامل بحران ارزی اخیر اظهار نظر کردند. برخی عوامل اقتصادی و عملکرد دولت را منشأ این بحران خواندند و عده‌ای دیگر تاثیر مسائل سیاسی و بین‌المللی بر نرخ ارز را عامل مهم برشمردند. اما نکته مهم این است که کسانی در داخل با شدیدترین نقش‌آفرینی در پشت‌پرده، کودتای ارزی علیه دولت را رقم زدند تا دولت را ناکارآمد جلوه دهند. «آرمان» در تاریخ ۲۰ فروردین‌ماه در گزارشی پرده از عوامل آن برداشت و این حرکت را کودتای ارزی خواند، اما روز گذشته برخی رسانه‌ها با چشم‌‌پوشی عمدی از این تاثیرگذاری‌ها فقط و فقط به ریشه‌های خارجی پرداختند و صرفا آن را به عنوان عامل موثر معرفی کردند.» روزنامه جوان در یکی از تیترهای فرعی در واکنش به پست اینستاگرامی روحانی ادعا کرد: «روحانی در همه شوراهای عالی موافق انسداد تلگرام بوده است». در متن هم به واکنش‌های توئیتری و سخنرانی‌هایی ارجاع داد که سند دقیقی برای این استنباط از متن ارائه نداده‌اند. آفتاب یزد هم در تیتر یک به رویکرد دیروز روزنامه‌های منتقد در پررنگ نشان دادن نقش دولت در فیلترینگ واکنش نشان داد و آن را «تله محافظه‌کاران علیه امید» تعبیر کرد. در تیتر بالای لوگو هم وعده داد «اما و اگر سخنرانی روحانی در مشهد» را در گفت‌وگو با یکی از نمایندگان خراسان رضوی بررسی کرده که فارغ از کمیت و کیفیت آن، تلاش برای تحلیل اطلاعات و صرفا بازتاب ندادن سخنرانی‌ها بسیار مهم است.

انتخاب شهردار تهران امروز به تیترهای اصلی روزنامه‌هایی مثل اعتماد، همشهری، صبح نو و سازندگی آمد. اعتماد با تیتر «ارتقای کیفیت زندگی در تهران» و عکسی از سیدمحمدعلی افشانی یکی از کاندیداهایی که روز گذشته در شورای شهر تهران برنامه خود را ارائه داد به همراه شرح نسبتا کاملی از سخنرانی‌ و پرسش و پاسخ‌ها به این موضوع پرداخت. عکس و تیتر هم بیشتر شبیه پوستری تبلیغاتی است بویژه این که دو کاندیدای دیگر صرفا در مطلبی درباره‌ی «مبارزه با فساد در شهرداری تهران؛ فصل مشترک وعده‌های نامزدها» دیده شدند.همشهری هر سه نامزد شهرداری تهران و برنامه‌هایشان را به صفحه اول آورد که رویکرد بهتری است و سوتیتری از صحبت‌ها را زیر عکس قرار داد و تیتر اصلی را هم «رقابت برنامه‌ها» انتخاب کرد. صبح نو هم اگرچه عکس سه کاندیدای شهرداری را به صفحه اول آورد اما نه به برنامه‌ها که به خبر و پیام کانال تلگرامی شرکت شهر سالم که به نوشته‌ی روزنامه مدتی بعد از انتشار حذف شده است، درباره‌ی چکاپ سلامت نامزدهای شهرداری پرداخت. البته در متن اطلاعات بیشتری نسبت به صفحه اول نداشت در حالی که می‌توانست سرنخ این ماجرا را پیگیری کند. دو مطلب دیگر مرتبط هم بیشتر به حواشی پرداخت و نه برنامه‌های کاندیداها: «میراث دست‌نیافتنی تهران» و «حاشیه‌های شور شورا». روزنامه اعتماد در صفحات داخلی هم به یکی از پیشنهادات علی مطهری پرداخت که گفته بود:«دوگانگی در حوزه اطلاعات کشور خطری است که کیان جمهوری اسلامی را تهدید می‌کند. اینکه در مسئله بازداشتی‌های محیط زیست، وزارت اطلاعات جاسوس‌بودن آنها را تأیید نمی‌کند و در موارد دیگر نیز وحدت نظر و وحدت رویه وجود ندارد، به صلاح کشور نیست. پیشنهاد می‌کنم جناب آقای حسین طائب به عنوان وزیر اطلاعات معرفی و انتخاب شوند یا وظایف اطلاعات سپاه مانند گذشته منحصر در امور داخلی سپاه و گروه‌های مخالف مسلح شود.» روزنامه در دو مطلب به این پیشنهاد توجه کرد؛ یکی از تاریخچه شکل‌گیری «شورای هماهنگی اطلاعات» نوشت و دیگری در گفت‌وگو با یک کارشناس مسائل امنیتی که در بخشی از مصاحبه درباره‌ی اهمیت پاسخگو بودن این نهادها گفته: «همین‌طور که قانونگذار بعد از ضرورت تمرکز اطلاعات در وزارت اطلاعات تشخیص داد که سازمان اطلاعاتی کشور باید پاسخگوی مرکز قانونگذاری متعلق به ملت باشد، اطلاعات سپاه هم پس از طی دو دهه اخیر فعالیت خود با همکاری مجلس برای ارایه لایحه به منظور پاسخگویی اطلاعات سپاه به این نهاد قانونگذاری پیشقدم باشد. خود این اقدام پاسداری از انقلاب و دستاوردهای انقلاب ملت ایران است. انگیزه قانونگذار از تاسیس وزارت اطلاعات پاسخگو بودن به مردم و نمایندگان ملت بود. حال سپاه و اطلاعات آن، به این دغدغه ملی توجه و با مردم و انقلاب همراهی کنند.»

روزنامه سازندگی تیتر و سوتیتر دیروز مصاحبه‌اش با محسن هاشمی را امروز تکرار کرد.در صفحه دوم روزنامه هم درباره‌ی دلیل این اقدام نوشت: «روز گذشته یک ناهماهنگی اداری در چاپخانه و دفتر روزنامه سازندگی سبب شد شماره ۵۳ سازندگی به چاپ نرسد و مدیریت روزنامه شرمنده مخاطبان آن شد. با وجود این که فایل کامل شماره ۵۳ در فضای مجازی در دسترس همه مخاطبان قرار گرفت و برای آن دسته از مخاطبان عزیزی که به نسخه چاپی و آرشیو روزنامه علاقه دارند امروز شماره ۵۳ در کنار شماره ۵۴ چاپ شده است و در دکه‌های مطبوعاتی و نیز دفتر روزنامه موجود است. باز هم پوزش ما را بپذیرید.» با این حال بهتر بود تیتر دوباره در روزنامه امروز تکرار نمی‌شد. تیتر اصلی امروز هم نقل قولی از حسین کروبی درباره‌ی رفع حصر زهرا رهنورد است که عکس خوبی هم برای مطلب انتخاب شد. همدلی هم همین موضوع را با استناد اخبار و واکنش‌هایی به صفح اول آورد که آنها را متناقض خوانده و پرسید: «بانو می‌آید؟» که تیتر خوبی نیست.

روزنامه شرق عکس یک را از علی مطهری انتخاب کرد اما نقل قول بهزاد نبوی در گفت‌وگو با ایلنا هم بر روی همان عکس قرار داد؛ گذشته از این که ارتباطی به آن عکس ندارد، تیتر سفید روی زمینه‌ی شلوغ خوب دیده نمی‌شود. تیتر یک روزنامه هم گزارشی از جلسه فراکسیون امید با محسنی اژه‌ای است که از گفت‌وگوها و نقل‌قول‌های نمایندگان حاضر در جلسه به دست آمده است از جمله این که «نماینده مردم ایلام درباره نقدهای حقوقی نسبت‌به صدور حکم فیلترینگ تلگرام از سوی بازپرس دادسرای رسانه هم گفت: «آقای اژه‌ای گفتند که قوه‌قضائیه به این قضیه ورود کرد و به توضیحات دبیر شورای عالی فضای مجازی اشاره کرد». او در ادامه گفت: «به نظرم عزمشان برای ادامه روند فیلترینگ جزم است».»

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here