زمان انتشار : ۱۶ اردیبهشت ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۶:۲۲ | کد خبر : 469414 |

از پاسخ گو بودن روحانی تا نداشتن حق مخالفت /واکنش مسئولان به تبعات فیلتر شدن تلگرام

 

شفقنا رسانه- با  شروع فیلترینگ  تلگرام واکنش های زیادی از طرف مسئولان و نمایندگان مجلس و اهالی رسانه دیده شده است. حال هر کدام از مسئولان خواستار توجه جدی رئیس جمهور و پیدا کردن راه حلی برای گردش آزاد اطلاعات و دفاع از حق مردم شده اند.در ادامه واکنش برخی از نمایندگان و مسئولان را در دفاع و مخالف فیلتر شدن تلگرام  بخوانید:

رئیس جمهور پاسخگو باشد

به گزارش ایسنا، مصطفی کواکبیان در تذکری شفاهی در جلسه علنی امروز (یکشنبه) در واکنش به فیلترینگ تلگرام،‌ گفت: باید این موضوع بررسی شده و از آقای رییس‌جمهور دعوت شود تا در جلسه علنی و غیرعلنی درباره فیلترینگ تلگرام پاسخ دهند.مردم درباره فیلترینگ تلگرام از ما این سوال را مطرح می‌کنند که اگر رییس‌جمهور مخالف آن است؛ چرا برخی دیگر می‌گویند که به صورت مخفیانه با فیلترینگ موافقت کردند؟ اگر هم موافق فیلتر است چرا می‌گوید با آن مخالف است؟ کواکبیان تاکید کرد که برای پاسخ به همه ابهامات رییس‌جمهور باید در جلسه‌ای در مجلس چه به صورت علنی و چه غیرعلنی پاسخ دهد که با فیلتر تلگرام موافق است یا مخالفت.

بهتر بود فیلتر تلگرام از مسیر قانونی انجام می شد

علی مطهری هم در نطق میان دستور خود در مجلس، با اشاره به محدودیت‌های اخیر برای تلگرام گفت: بهتر بود فیلتر تلگرام از مسیر قانونی انجام می شد. قانون، کارگروه تشخیص مصادیق مجرمانه را که دارای ۱۳ عضو از نهادهای مربوط است مسئول این کار قرار داده نه قوه قضائیه را. اگر حکم حکومتی در کار بوده، لازم است با ذکر دلایل اعلام شود و البته مردم می پذیرند، زیرا مردم رهبر انقلاب را گذشته از مقام ولایت، انسانی حکیم می دانند که مصالح و سعادت ملت را مبنا قرار می دهند.

نماینده مردم تهران گفت: رئیس جمهور به عنوان مسئول اجرای قانون اساسی درباره مسئله تلگرام می توانست به قوه قضاییه تذکر قانون اساسی بدهد. رئیس جمهور باید اقتدار لازم را در اجرای اصل یکصد و سیزدهم قانون اساسی از خود نشان دهد. دم زدن از تقیه و کنایه به این و آن، نشانه ضعف است. مردم انتظار صراحت و در میان گذاشتن مسائل با خود را دارند.

نهایتا برق را قطع کنیم

به گزارش ایسنا، جلیل رحیمی جهان آبادی در نشست خبری با خبرنگاران حوزه انتخابیه تربت جام، تایباد و باخرز  بیان کرد: درباره ارتباطات مجموعه مقررات در جهان وجود دارد و براساس مقررات حقوق بشری انسان در ارتباط با یکدیگر آزاد هستند و حق ارتباط، دسترسی به اطلاعات و نشر اطلاعات جز حقوق ذاتی افراد است.تا زمانیکه زمینه ارتباط سالم و گسترده برای مردم را فراهم نکرده ایم نمیتوانیم مردم را از ارتباطات دنیای امروز منع کنیم.

این عضو فراکسیون امید تاکید کرد: اگر با فیلتر تلگرام مردم به پیان رسان خارجی دیگر مهاجرت کردند می خواهیم چه کنیم؟ ما که نمیتوانیم تمام پیام رسان های دنیا را فیلتر کنیم. نهایتا باید برق را قطع کنیم.

رحیمی جهان آبادی اظهار کرد: سیستم ارتباطی دنیا پیشرفته تر و گسترده تر از آن است که چنانچه به سرور پیام رسانی دسترسی نداشتیم ارتباط آن را قطع کنیم؛ می بایست تکنولوژی خود را تا تراز جهانی ارتقا دهیم و نرم افزاری جهانی ایجاد کنیم. تا زمانی که اعتماد و تکنولوژی خوب ایجاد نکنیم نمی توانیم جلوی این موارد را بگیریم.

او خاطرنشان کرد: همچنین فیلتر تلگرام  براساس رای صادر شده یک دادگاه است، اگر بنا باشد یک دادگاه رای صادر کند و بخشی از حقوق مردم را بگیرد دیگر چیزی از حقوق ملت باقی نخواهد ماند؛ این کار نقض حقوق ملت است و بجز افزایش بی اعتمادی نسبت به نظام و سیستم چیز دیگری نخواهد داشت.

انسداد فضای تبادل اطلاعات موجب فعالیت های پنهانی می شود

به گزارش شفقنا رسانه محمود صادقی در توییتر خود به این مسئله انتقاد کرد و نوشت: محدود ساختن گردش آزاد اطلاعات راه مناسبی برای تأمین امنیت نیست؛ امنیت در گرو مشارکت و جلب اعتماد عمومی و شفافیت در اطلاعات است. همانطور که انسداد سیاسی، فرهنگی و اجتماعی زمینه ساز فعالیت های زیرزمینی، بی‌شناسنامه و فاقد هویت است، انسداد فضای تبادل اطلاعات نیز فعالیت‌های پوششی، گمراه‌کننده و پنهانی را رواج خواهد داد.

‏حکم بازپرس دادسرای فرهنگ و رسانه به بستن تلگرام شبیه احکام دادگاههای آمریکا در نقض فرمان ضد مهاجرتی ترامپ، نشانگر استقلال دادگاهها از دولت است٬ با این تفاوت که این حکم همانند الگوی روسی اش در جهت محدودساختن آزادی و حقوق شهروندی است و آن احکام در جهت حمایت از آزادی وحقوق شهروندی.

ملت حق دارند بی اعتماد شوند

عبدالکریم حسین زاده هم در صفحه توییترش به فیلتر تلگرام واکنش نشان داد:زمانیکه ۲۵ میلیون رای نتواند از #فیلترینگ تلگرام پیشگیری کند، ملت حق دارند به خیلی چیزها بد گمان و بی اعتماد شوند، ما نیازمند اعتماد ملتیم.

فیلترینگ تبعات سیاسی اجتماعی زیادی خواهد داشت

به گزارش شفقنا رسانه حسام الدین آشنا هم در توییتر خود نوشت:موفقیت فیلترینگ از لحاظ فنی قطعی و دائمی نیست . بار اجتماعی و عکس العمل کوتاه مدت و میان مدت کاربران فعلی ارزیابی نشده است. فیلترینگ از نظر ابعاد سیاسی داخلی و حقوق بشری بین المللی تبعات قابل پیش بینی جدی دارد.

‏فیلترینگ به تنهایی منجر به حذف تلگرام، رشد پیام‌رسان‌های داخلی یا صیانت از داده های بزرگ ملی نمی شود. احتمال فراگیری بدافزارها یا جاسوس‌افزارها برای مقابله با فیلترینگ وجود دارد. فیلترینگ در مواجهه با فناوری بلاک چین و اینترنت آزاد کاربرد ندارد.

‏نتیجه احتمالی: فیلترینگ تلگرام بدون آماده شدن زمینه اجتماعی و توانمند سازی دولت و شرکتها به احتمال زیاد منجر به آماده شدن بازار برای ظهور پیام‌رسان‌های انحصارگر خارجی دیگر و فراگیری فیلترشکن ها، بدافزارها و تبعات اجتماعی، سیاسی و ببن المللی خواهدشد.

فیلتر کردن و حکم قضایی وفشار نمی‌تواند بر تلگرام فائق آید

به گزارش روزنامه ایران ،مسیح مهاجری، مدیر مسئول روزنامه «جمهوری اسلامی» نیز با اختصاص سرمقاله این روزنامه به موضوع تلگرام، با طرح این انتقاد که «تلگرام با همه زشتی‌ها و زیبائی‌هایش نباید مسأله اصلی این روزهای کشوری همچون جمهوری اسلامی ایران باشد. ما مسائل مهم‌تری داریم که تلگرام در مقایسه با آنها از مسائل فرعی محسوب می‌شود ولی متأسفانه نوع برخورد با آن موجب شده اکنون جایگاه خود را با مسائل اصلی عوض کرده است»، نوشت: «تردیدی وجود ندارد که تلگرام، نه مطلقاً بد است و نه مطلقاً خوب. یک ابزار است که چگونگی استفاده از آن می‌تواند آن را بد یا خوب و زیبا یا زشت جلوه دهد».

مهاجری با یادآوری «اهل رسانه از تلگرام استفاده‌های زیادی برای تسهیل در امر روزنامه‌نگاری در زمینه انتقال سریع مطالب، فیلم‌ها، عکس‌ها، اسناد و مدارک و حتی عرضه روزنامه در قالب الکترونیک آن به دورترین نقاط جهان و در کمترین زمان ممکن برده‌اند» و حتی «اقشار مذهبی، انقلابی و سینه چاک نظام با به راه انداختن صدها هزار کانال تلگرامی، امکانات گسترده‌ای را برای تبلیغ دین، افکار سیاسی و انقلابی خود در جهت حمایت از انقلاب و نظام جمهوری اسلامی پدید آورده و ارتباطات قدرتمندی را برای پیشبرد سریع اهداف خود شکل داده‌اند»، نوشت: «درست است که عده‌ای با استفاده از تلگرام ضربه‌های زیادی به اخلاق، پایه‌ها و بنیان خانواده و حتی امنیت ملی کشور وارد ساخته‌اند ولی نکته مهم این است که اولاً نباید فقط جنبه منفی را دید و با تکیه بر آن قضاوت کرد و تصمیم گرفت و ثانیاً به این واقعیت باید توجه کرد که فیلتر کردن در شرایط امروز جهان، نمی‌تواند موجب خارج شدن تلگرام از دسترس کاربران شود. به همین دلیل باید با پدیده بسیار پیچیده تلگرام و اصولاً امکانات ارتباطی جهان معاصر دقیق‌تر برخورد کرد…»

او در توضیح راه حل پیشنهادی خود برای چگونه مواجهه با پدیده همه‌گیری همچون تلگرام نوشت: «آنچه می‌تواند بر مفاسد تلگرام فائق آید، عملکرد صادقانه مسئولین است. اعتماد مردم را جلب کنید تا اعتقادات و اخلاق و همراهی مردم با نظام حفظ شود. در این صورت است که تلگرام نفوذ و جاذبه خود را از دست می‌دهد و در برابر آنچه مسئولان بگویند و بخواهند مقاومتی نمی‌تواند داشته باشد. تردیدی نداشته باشید که فیلتر کردن و حکم قضایی و بخشنامه و فشار نمی‌تواند بر تلگرام فائق آید، آنچه می‌تواند بر تلگرام فائق آید، صداقت شماست که اعتماد مردم به شما را جلب می‌کند و هر چیزی که در برابر اراده شما قرار گیرد را از کار خواهد انداخت».

مسدودسازی تلگرام مورد تایید دولت نیست

در ادامه این جنجال ها و واکنش ها بر سر فیلتر شدن تلگرام روحانی در پست اینستاگرامی خود به این موضوع واکنش نشان داد و نوشت: ” سیاست دولت یازدهم و دوازدهم مبتنی بر ایجاد فضای امن مجازی بوده و نه امنیتی؛ و تاکنون هیچ شبکه اجتماعی و یا پیام‌رسان “توسط این دولت” مسدود نشده و نخواهد شد. فیلتر و مسدودسازی اخیر تلگرام نیز نه توسط دولت اجرا شده و نه مورد تأیید دولت است.

به گزارش روزنامه ایران ، فارغ از درستی یا نادرستی این وضعیت، علاوه بر رئیس جمهوری برخی دیگر از چهره‌های سیاسی و رسانه‌ای به موضعگیری و چاره‌جویی در این باره پرداختند.
چنان که علیرضا رحیمی، نماینده عضو فراکسیون امید و عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس  روز گذشته از رئیس قوه مقننه خواست تا مسأله فیلتر تلگرام توسط قوه قضائیه را به رأی بگذارد. رحیمی در توئیت خود نوشت: «در جلسه فردا، رئیس مجلس برای اطلاع سران قوا از واقعیات جامعه، فیلترینگ تلگرام را در صحن، رأی‌گیری کند. نتیجه رأی نمایندگان مهم است. رئیس مجلس وظیفه دارد از حقوق ملت به شایستگی دفاع کند»

ای کاش برای مسائل دیگر هم بسیج می شدیم

در همین رابطه  روز گذشته سید حسین نقوی حسینی نماینده مردم ورامین در مجلس شورای اسلامی در صفحه «توئیتر» خود از جمله کسانی بود که به موضع روحانی واکنش نشان داد و نوشت: «آقای رئیس جمهوری! دولتمردان محترم؛ ای کاش به اندازه تلگرام برای حل این دغدغه‌ها هم بسیج می‌شدیم: معیشت، اشتغال، مهار گرانی، ثبات بازار ارز و دلار ۶ هزار تومانی.

رئیس‌ جمهوری حق مخالفت با فیلترینگ تلگرام را ندارد

به گزارش روزنامه ایران ،قائم‌ مقام آیت‌الله مصباح ‌یزدی در مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) قم، اما نقطه اتکای موضع گیری خود را مخالفت با حق رئیس جمهوری در موضع گیری نسبت به فیلترینگ تلگرام قرار داد و با بیان اینکه بر اساس قانون، قوه‌ قضائیه باید تلگرام را فیلتر می‌کرد، گفت: رئیس‌ جمهوری حق مخالفت با فیلترینگ تلگرام را ندارد.
به گزارش ایلنا، آیت‌الله محمود رجبی با بیان اینکه «فیلترینگ فضای مجازی به صورت مطلق مطرح نیست، بلکه فیلتر آن بخش از فضای مجازی مورد نظر است که مدیریتش در دست دشمنان‌مان قرار دارد»، تلگرام را یکی از بسترهای مورد استفاده مخالفان نظام در جریان اغتشاشات دی ماه سال۹۶ دانست. این عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در دفاع از رأی قضایی صادر شده برای مسدودسازی تلگرام گفت: «اصولاً قوه قضائیه در همه شرایط و زمان‌ها، آنجا که منافع ملی به مخاطره بیفتد، باید به عنوان مدعی‌العموم وارد شده و وظیفه‌اش را انجام دهد؛ این کار قوه قضائیه، نه تنها خلاف آزادی‌هایی که در قانون اساسی برای مردم تعریف شده، نیست، بلکه اگر به این وظیفه عمل نکند، خلاف قانون مرتکب شده است.»

او با طرح این  نظر که اگر طراحی پیام‌رسان‌های داخلی قبل از گسترش پهنای باند اینترنت انجام می‌شد قطعاً تا  ۴۰ میلیون ایرانی به سراغ همان پیام‌رسان داخلی می‌رفتند و این طور نمی‌شد، افزود: «من باورم نمی‌آید، این سخن دولتی‌ها و آقای روحانی، فقط به خاطر وجود رقابت در فضای مجازی و وجود پیام‌رسان‌های مختلف به منظور انتخاب آزادانه مردم یا فقط به خاطر اطلاع‌رسانی آزاد میان مردم باشد. ما با خود مسئولین بخش فضای مجازی کشور و کسانی که مستقیماً مسئول بودند صحبت می‌کنیم؛ خودشان می‌گویند که این فضا (تلگرام)، فضایی است مضر؛ یعنی تصریح می‌کنند این فضا (تلگرام)، فضایی است که برای جامعه ما و ارزش‌هایی که ملت ما به آن پایبند است و برای کلیت نظام بر اساس آن ارزش‌ها شکل گرفته زیانبار است.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here