زمان انتشار : ۱۴ اردیبهشت ,۱۳۹۷ | ساعت : ۲۰:۳۱ | کد خبر : 469324 |

گورباچف واقعا حرفی زده است؟ هشدارهایی به نام گورباچف!

شفقنا – قطعا منطقه در شرایط حساسی است و احتمال بالا گرفتن تنش ها بالاست. بنابر این شاید برخی از عبارات متن انتسابی به آقای گورباچف به ویژه در شرایط خاص منطقه و بالا گرفتن تنش با محوریت آمریکا، اسرائیل و عربستان با ایران قابل تامل باشد و باید بیدار بود، اما دلیلی ندارد کسانی که می خواهند بدرستی نسبت به عواقب جنگ در منطقه هشدار دهند، هشدارهای خود را به نام آقای گوباچف و آن هم با چنین غلظتی منتشر نمایند. آنها می توانند با شفافیت و به نام خود، چنین دیدگاه ها و بیدارباش هایی را خاطرنشان سازند.

به گزارش سرویس بررسی خبر شفقنا، اخیرا سخنانی به نقل از آقای گورباچف آخرین رییس جمهور شوروی به شکل وسیع در رسانه های اجتماعی نشر گردیده که در آن به نقل از گورباچف اعلام می شود که «جهان آماده جنگ می شود و آغاز این جنگ با ایران خواهد بود» . در این سخنرانی گورباچف گفته است« ۷ تریلیون دلار اسلحه در انبار خاورمیانه است که در جنگ نهایی با ایران استفاده خواهد شد و در نتیجه تخریب ها برای باز سازی ایران ۱۵ تریلیون دلار هزینه مورد نیاز است و ….»

«فیک نیوز» یا «خبر کذب» پدیده جدیدی نیست اما با شکل گیری رسانه های اجتماعی که تکثیر نامحدود را ممکن می سازد ابعاد جدیدی پیدا کرده است. هدف اصلی از فیک نیوز انتشار اطلاعات نادرست و یا آمیخته ای از اطلاعات درست و غلط با هدف انحراف افکار یا به غلط انداختن مخاطب است. حال ممکن است نتیجه این اقدام در ابعاد بزرگ تخریب یا تقویت یک سیستم، جریان یا کمپین سیاسی و فکری، و در ابعاد کوچک تخریب یا تقویت یک سازمان یا یک برند یا یک فرد و امثال آن باشد. هر چه باشد ماهیت چنین خبرهایی مبتنی بر انگیزه ای غیر از آگاهی بخشی صادقانه استوار شده است.

مطلب اخیر که به نقل از آقای گورباچف تحت عنوان سخنرانی وی در دانشگاه کلمبیا به شکل انبوه منتشر شده است در هیچ رسانه ی انگلیسی زبان و در وب سایت شخصی گورباچف در بازه زمانی چند ماه اخیر یافت نمی شود و معلوم نیست هدف انتشار دهندگان این عبارات از انتساب آن به گورباچف چیست؟ آخرین سخنان گورباچف در موضوعات سیاسی مربوط به روزهای قبل از حمله موشکی آمریکا به سوریه و هشدار وی نسبت به بالا گرفتن جنگ سرد بین روسیه و آمریکا است و این که حمله موشکی به سوریه می تواند تمرینی برای یک تهاجم بزرگتر باشد. مطلب دیگری در موضوعات سیاسی از گورباچف منتشر نشده است. پیام تسلیت به مناسبت درگذشت باربارا بوش نیز آخرین مطلب منتشر شده از سوی گورباچف در ۱۸ آوریل ۲۰۱۸ است.

قطعا منطقه در شرایط حساسی است و احتمال بالا گرفتن تنش ها بالاست. بنابر این شاید برخی از عبارات متن انتسابی به آقای گورباچف به ویژه در شرایط خاص منطقه و بالا گرفتن تنش با محوریت آمریکا، اسرائیل و عربستان با ایران قابل تامل باشد و باید بیدار بود، اما دلیلی ندارد کسانی که می خواهند بدرستی نسبت به عواقب جنگ در منطقه هشدار دهند، هشدارهای خود را به نام آقای گوباچف و آن هم با چنین غلظتی منتشر نمایند. آنها می توانند با شفافیت و به نام خود، چنین دیدگاه ها و بیدارباش هایی را خاطرنشان سازند. مخاطبان نیز با توجه به میزان دقت در اطلاعات، استدلال و تحلیل های هر متن درباره آن قضاوت خود را خواهند داشت. طبیعتا و منطقا اگر آقای گورباچف چنین سخنان مهمی را بیان کرده بود، این سخنان امروز تیتر نخست بسیاری از رسانه های معتبر جهان بود و برای استناد به آن لازم نبود به کانال های رسانه های اجتماعی استناد شود، که هر فرد می تواند صرفا به میل خود در آن مطلبی را منتشر نماید.

البته این گونه بهره برداری از رسانه های اجتماعی در ایران و این میزان انتساب غلط به دیگران برای پیشبرد دیدگاه خود شاید در مقایسه با آنچه درجهان شاهد هستیم بی سابقه باشد. هر روز شاهد هستیم که عده ای سخنان و ایده های خود را با انتساب به نام های شناخته شده از ارسطو و ابن سینا گرفته تا گورباچف و فلان پروفسور به خورد مردم می دهند و باید مخاطبان با دقت در منبع خبر مراقب باشند اسیر «فیک نیوز»ها نشوند.

تصویری از ملاقات ریگان و گورباچف در مزرعه ریگان سوم ماه می ۱۹۹۲ / (Mike Nelson/AFP/Getty Images) / گفته می شود این تصویر نمایانگر لحظه آغاز چرخش در جنگ سرد بین آمریکا و شوروی است .
به قلم الف ف

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here