زمان انتشار : ۱۳ اردیبهشت ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۱:۰۴ | کد خبر : 469309 |

واکنش‌ها به تعطیلات تلگرامی در روزنامه‌ها

شفقنا رسانه- در پنج‌شنبه بین دو روز تعطیل، روزنامه‌های کمی منتشر شدند و از این تعداد کمتر ایده‌ی اختصاصی و جدید داشتند. با این حال فیلترینگ تلگرام و سخنرانی ظریف و حاشیه‌های آن در دانشگاه امیرکبیر از اصلی‌ترین اخبار روزنامه‌های سراسری بودند. همشهری هم وعده داد بازتاب واکنش‌ها به مسدودسازی تلگرام را گزارش کند و پیشنهاد مجید انصاری برای بررسی موضوع در جلس سران ۳ قوه را در زیر تیتر مطرح کرد که البته نکته‌ی تازه‌ و عملیاتی ندارد. ایران و هفت صبح هم در رویکردی مشابه همشهری از «فیلترینگ روی موج نقد» و «طوفان شایعات در صبح فیلترینگ» نوشتند. آرمان امروز اما با تیتری جانب‌گرایانه به نفع دولت از «دولت قربانی فیلترینگ» نوشت و روزان مجموع واکنش‌ها را «سرد» خواند و در طرح ساده‌ای آرم تلگرام را به تصویر کشید که از فضای آبی همیشگی‌اش پایین افتاده است. طرح تعطیلات زمستانی و آموزش زبان مادری هم از موضوعات مهمی بودند که همشهری در کنار بازتاب پرسش‌های ظریف درباره‌ی بعضی واکنش‌ها و اظهارات جناح‌های سیاسی داخلی به آنها پرداخت. آفتاب یزد اما اولویت صفحه اول را به حاشیه‌های سخنرانی ظریف و آنچه به عنوان حمله به ماشین او در بعضی از رسانه‌ها منتشر شد، اختصاص داد و تاکید کرد از انتشار عکس مربوط به این حمله معذور است و عکسی از ظریف انتخاب کرد که هیچ ارتباط معنایی به موضوع مورد بحث رسانه ندارد. تیتر هم تحلیلی از این حادثه نیست و ضعیف است. ایران، اطلاعات و هفت صبح از آغاز سی و یکمین نمایشگاه کتاب نوشتند اما اگرچه اولی و دومی رویکردی تشویقی و تبلیغی داشتند و در پرداخت صفحه اول از  «استقبال چشمگیر» و « قرار بهاری» تیتر انتخاب کردند، هفت صبح رویکرد درست‌تری داشت و به وضعیت ترافیکی شهر تهران در ایام نمایشگاه با توجه به اظهارات معاون ترافیک شهرداری پرداخت و نتیجه‌گیری‌اش از اجرای ایده‌ی شهرداری یعنی بستن پارکینگ‌های نمایشگاه برای تمرین استفاده از حمل و نقل عمومی و برپایی نمایشگاه‌های آتی را به تیتر آورد:«اهالی محترم پایتخت دو هفته از خانه خارج نشوید».

 

شرق دو مطلب ویژه دارد؛ در تیتر یک از دورهمی احمدی‌نژاد در میدان ۷۲ نوشت و گزارشی کوتاه از مهمترین گفته‌ها و حاضران در جلسه ارائه کرد. در پایان‌بندی هم با اشاره به زندانی‌شدن بعضی از نزدیکان احمدی‌نژاد نوشت: «هرچند آینده رئیس‌جمهوری دولت‌های نهم و دهم هنوز هم در هاله‌ای از ابهام است؛ اما جشن سه‌شنبه میدان ۷۲ نارمک نشان داد اجازه فعالیت‌ دادن به سیاسیون شناسنامه‌دار؛ حتی با تند‌ترین مواضع هم کار سختی نیست.» جلسه دادستان تهران با مدیران مسئول روزنامه‌ها هم با تیتری درباره‌ی خبر «رفع حصر» به تیتر گوشواره روزنامه آمد: «دادستان تهران همچنین رسانه‌ها را از انتشار اخبار کذب و بی‌پایه بر حذر داشت و با اشاره به اظهارات یکی از نمایندگان مجلس در اسفند‌ماه سال گذشته مبنی بر «رفع حصر تا پایان سال» گفت: «این خبر خلاف واقع بود که حتی ارزش تکذیب هم نداشت؛ چراکه با فرارسیدن پایان سال، عدم صحت آن برای همگان محرز شد». او با طرح این سؤال که چرا نشریات این‌گونه اخبار خلاف واقع را منتشر می‌کنند، عنوان کرد: «مرجع پیگیری مسئله حصر، دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی است و برای بررسی صحت و سقم اخبار در این زمینه باید به مسئولان این دبیرخانه مراجعه کرد. انتشار اخبار خلاف واقع در رسانه‌ها امر مطلوبی نیست و وزانت علمی آن روزنامه را در میان مردم پایین می‌آورد». » همچنین پیش از این گفته‌ها، «جعفری‌دولت‌آبادی به آنچه «خویشتن‌داری دادستانی تهران در قبال مطبوعات» توصیف می‌کرد هم اشاره کرد و برخورد را محدود به موارد معدودی دانست که جنبه مجرمانه داشته است و از مدیران مسئول نشریات خواست که پیش از انتشار اخبار قضائی، صحت و سقم آن را بررسی کنند.»

روزنامه سپید که در بالای لوگو خود را تنها روزنامه پزشکی خاورمیانه خوانده است، ضعیف‌ترین تیتر و عکس‌ اصلی امروز را کار کرد. عکسی بسیار بی‌کیفیت را با تیتری کلی از یک نشست خبری در حوزه‌ی سلامت، مهمترین خبر صفحه بود و روزنامه حتی نتوانست تیتر و عکسی معمولی برای حوزه‌ی تخصصی‌اش انتخاب کند.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here