زمان انتشار : ۱۱ اردیبهشت ,۱۳۹۷ | ساعت : ۰۹:۱۷ | کد خبر : 469264 |

«کالای ایرانی» در قاب روزنامه‌ها

شفقنا رسانه- دیدار کارگران و کارآفرینان با رهبری انقلاب اسلامی و بازدید ایشان از نمایشگاه کالای ایرانی در حسینیه امام خمینی(ره) به تیتر و عکس اصلی بسیاری از روزنامه‌ها از جمله وطن امروز، رسالت، ستاره صبح، قدس، خراسان، جوان، حمایت، همشهری، جام جم، کار و کارگر و سیاست روز آمد. اگرچه محور هر دو برنامه اقتصاد بود با این حال امنیت منطقه هم در بخشی از تیترها دیده شد. عکس های انتخاب شده از بازدید نمایشگاه از این منظر که زاویه دید متفاوتی داشتند، جذابیت بیشتری داشت. جوان با آن که چند عکس کار کرد اما به خاطر متنوع کردن چینش عکس‌ها و فاصله انداختن با سوتیترهای مشکی و قرمز بین عکس اصلی و عکس فرعی صفحه اول بهتری نسبت به وطن امروز، رسالت و خراسان ارائه کرد. عکس انتخابی جام جم که تلاش کرده با کادر کوچکی کل یک ماجرا را بیان کند، خوب است و توانسته همان مطلب را به شکل متفاوت‌تری عرضه کند. علاوه بر این روزنامه از هجده سالگی این موسسه نوشت و وعده داد یادداشت‌هایی در این زمینه داشته باشد. به همکاران مطبوعاتی‌مان در این موسسه تبریک می‌گوییم و امیدواریم عمر این رسانه طولانی باشد. همشهری دو گزارش میدانی دارد؛ یکی از کارگاه زیرزمینی خط ۷ مترو تهران و دیگری از کار و زندگی معلم عشایر. فارغ از کیفیت متن‌ها، خوب است روزنامه‌ها فضاهای رسمی را به حاشیه ببرند مگر در زمان پاسخگویی مسئولان به خواسته‌ها و مشکلات مردم که در فضاهای غیررسمی‌تر مطرح می‌شود. روزنامه‌ی کاروکارگر که با توجه به نام آن به نظر می‌رسد قرار بوده بیشتر صدای کارگران باشد، حتی در این روزها هم مطلب ویژه‌ای تولید نکرد که مرتبط به این قشر باشد و به جز چند تیتر فرعی رسمی دیگر هیچ گزارش و مصاحبه مهمی نداشت که به صفحه اول بیاید.

اعتماد مصاحبه کوتاهی با لعیا جنیدی، معاون حقوقی رئیس جمهور دارد که درباره‌ی حاشیه‌های قرارداد پالرمو که تیتر روزهای گذشته روزنامه کیهان بود و علاوه بر آن اقدامات کمیته‌ی بررسی پرونده سیدامامی توضیحاتی داده شده است. جنیدی در بخشی از مصاحبه گفته: «اگر به نسخه مجلس توجه شود می‌بینیم که گاهی اوقات جای مدخل‌ها تغییر کرده است. در مواردی برخی کلمات جابه‌جا شده است. مثلا بین کلمه دولت درخواست‌کننده یا درخواست شونده اشتباهی صورت گرفته است که در لایحه دولت ایراد ندارد. همچنین در حین تایپ ممکن است حروفی حذف شده باشد که در لایحه دولت همین اتفاق نیز نیفتاده است. مثلا در تقسیمات ذیل ماده ٣١ ایراداتی است که در لایحه دولت نیست. نمونه دیگر کلمه EXCEPT به معنی جز (استثنا)، در متن دولت به همین ترتیب آمده ولی در متنی که در فوق اشاره شد (نسخه‌ای با شماره چاپ ٩٠ مورخ ٠۶/٠۵/١٣٩۵)، «جزء» تایپ شده است. در یک قضاوت بی‌طرفانه می‌توان گفت که احتمالا ایراد تایپی و شکلی است.»

فرهیختگان با یک کارشناس اقتصاد بین‌الملل درباره‌ی بخشی از سخنان رهبری انقلاب اسلامی مرتبط به نقش وزرات خزانه‌داری آمریکا علیه اقتصاد ایران گفت‌وگو کرد که می‌توانست با آمار و اطلاعات بیشتری تکمیل شود. روزنامه در معرفی مصاحبه شونده از ترکیب «متخصص در حوزه تحریم» استفاده کرد که مبهم است؛ احتمالا معنای مورد نظر رسانه، پیگیری و تحلیل اخبار و مسائل مرتبط به پرونده‌های تحریم مربوط به ایران است که می‌تواند فقط مربوط به تحریم‌های مسائل هسته‌ای باشد. عکس خوبی هم برای متن انتخاب نشده است اگرچه رویکرد روزنامه در کار تولیدی و فراتر از اخبار رسمی رفتن درست است و می‌تواند با رعایت بعضی نکات دقیق‌تر و بهتر هم باشد.

دستور قضائی مسدودسازی تلگرام در اغلب روزنامه‌های امروز از جمله شرق تکرار شد و با تیترهایی خنثی بازتاب پیدا کرد. اما تحلیلی حقوقی یا فنی از امکان و چگونگی اجرای این حکم به صفحه اول نیامد. روزنامه در تیتر فرعی گفت‌وگوی مدیر مسئول با ایسنا درباره‌ی بازداشت خود در مشهد را آورد که رحمانیان در بخشی از آن گفته: «البته ناگفته نماند شنیدم که در آن چند روز از دستگاه قضائی و دادستانی تهران پیگیر این موضوع بودند و از این اتفاق ناراضی هستند؛ اما ناراضی‌بودن به‌تنهایی کافی نیست و باید کاری انجام شود. آخر چرا باید به یک فرد رسانه‌ای پابند زد؟ در ضمن، همه می‌دانند و قطعی و مسلم است اگر شکایتی باشد، پرونده باید در دادسرای تهران و جایی مانند دادسرای فرهنگ و رسانه بررسی شود و نه در دادگاه انقلاب مشهد. در کل امیدوارم از این پس روال قانونی پرونده طی شود؛ چراکه ما هیچ‌وقت از قانون فراری نبوده‌ایم و معتقدم حتی اگر با برخی قوانین مخالف باشیم؛ اما باید خود را به پایبندی آنها ملزم بدانیم.»

 

 

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here