زمان انتشار : ۹ اردیبهشت ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۵:۴۴ | کد خبر : 469197 |

از نگه داشتن حرمت تا برپایی دادگاه تخصصی/ واکنش برخی چهره ها به بازداشت مدیر مسئول شرق

شفقنا رسانه-به دنبال بازداشت محمد مهدی رحمانیان مدیر مسئول روزنامه شرق چند تن از اهالی رسانه و برخی چهره های سیاسی و فرهنگی نسبت به این موضوع واکنش نشان داده اند و هر کدام متنی را در جهت آزادی هر چه زودتر و نحوه برخورد با چنین مساله ای منتشر کرده اند.

به گزارش شفقنا رسانه ابوالفضل فاتح  با تعبیر صدای شکسته شدن استخوان رسانه های ایران از این اتفاق یاد کرد و نوشت: خبر بازداشت آقای رحمانیان مدیر مسئول روزنامه شرق، همچون صدای شکستن یکی دیگر از استخوان های اسکلت رسانه در ایران تاسف برانگیز بود.غم انگیز است که راه رفع و رجوع اختلاف بر سر محتوای یک روزنامه شکستن حرمت مدیر مسئول و بازداشت او دانسته می شود. قطعا راه های بهتری برای گفت و گو بر سر متون  مورد مناقشه  وجود دارد.

آقای رحمانیان از شخصیت های دانشگاهی محترم با سابقه، خیرخواه  و پر تلاشی است که در طی سال ها با دست و پنجه نرم کردن با مشکلات و موانع بسیار روزنامه ای صاحب سبک و متشخص  به نام شرق را بر پا نگاه داشت.  رحمانیان گرچه یک شخصیت منتقد است اما همواره تلاش داشته است با مراقبت نسبت به خطوط قرمز  ترسیم شده  از سوی نهادهای ناظر بر رسانه و دیگر نهادهای قضایی با ادبیاتی قابل تحمل به طرح مفاهیمی بپردازد که روزنامه  ی شرق را بر اساس آن بر پا داشته است. امثال آقای رحمانیان سرمایه ای ارزشمند برای نظام رسانه ای و مغتنم برای  حفظ اعتدال و اصلاح در فضای سیاسی  کشور هستند. امید است مشکل پیش آمده برای ایشان در اسرع وقت  فیصله یابد و تدبیری اتخاذ گردد تا بیش از این چهره رسانه در ایران مجروح نگردد.

علی ربیعی وزیر کار تعاون و رفاه اجتماعی به ضرورت حمایت از مدیران رسانه ها اشاره کرد و در صفحه توییتر خود نوشت: در ایامی که بیش از هر زمان باید اعتماد به داخل افزایش یابد و از رسانه های با نام و نشان و مسئولیت پذیر حمایت شود، بازداشت مهدی رحمانیان که روزنامه نگاری دلسوز ، خوش فکر و با تفکری اعتدالی است، نه عقلانی است، نه منطبق بر امنیت ملی. خود زنی ما را پایانی نیست.

اما محمد جواد حق شناس رییس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران؛برپایی دادگاه تخصصی و توجه به جایگاه مطبوعات را با اهمیت دانست و در یادداشت خود به یکی از رسانه ها، اظهار داشت: بازداشت محمد مهدی رحمانیان، مدیرمسؤول محترم روزنامه شرق موضوعی تاسف انگیز است.محمد مهدی رحمانیان که سوابق روشن و مشخصی در حوزه مدیریت سیاسی در جایگاه‌های مهم و رسمی داشته و از سوی دیگر یکی از مهمترین و موثرترین روزنامه‌های کشور با مدیریت ایشان منتشر می‌شود، فردی قابل احترام و دارای جایگاه فرهنگی و اجتماعی است و هیچ دلیل و بیمی که منجر به بازداشت او شود وجود نداشت و اساسا این اقدام مقام قضایی که این‌روزها خبرهای بازداشت از سوی ایشان باعث نگرانی‌هایی نیز شده قابل تأمل است.

از سوی دیگر توقع می‌رود قوه قضاییه و ارکان آن خود نسبت به روش‌های قانونی در مورد رسانه و مطبوعات و جایگاه آن توجه داشته باشند و اینکه مدیر مسؤول یک رسانه شناخته شده و معتبر به دلیل انتشار محتوا در دادگاه غیرتخصصی و در مرحله بازپرسی بازداشت شود جای تعجب دارد. امیدوارم با ورود دادستان محترم کل کشور به موضوع و توجه به این نکته که کشور در شرایط حساسی است و از سوی دیگر شرایط شکننده مطبوعات در کشور نیازمند توجه مضاعف است مشکل با تدبیر و سعه صدر حل شود.

حسین انتظامی نماینده مدیران مسئول در هیات نظارت بر مطبوعات هم در توییتی با انتقاد از نحوه برخورد با این مدیر مسئول و لزوم توجه به رسانه های شناسنامه دار به این موضوع واکنش نشان داد: مدیر مسئول روزنامه شرق در مشهد بازداشت شد. آیا نمی شد شکایت در شهری دیگر را به محل سکونت او نیابت قضایی داد؟ واقعا امکان صدور قرار التزام یا کفالت وجود نداشت؟ بیم فرار می رفت؟ در زمانه غوغاسالاری شبه رسانه ها و ضد رسانه ها این رفتار با مدیر یک رسانه شناسنامه دار و پرمخاطب درست نیست.

محمد علی وکیلی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی و مدیر مسئول روزنامه ابتکار  هم با اشاره به اینکه دادسرای مشهد فاقد صلاحیت رسیدگی به اتهام این مدیر مسئول است در توییتی توضیح داد : باخبرشدیم آقای رحمانیان مدیرمسئول روزنامه وزین شرق به اتهام تخلف مطبوعاتی توسط دادسرای مشهد بازداشت شده اند این درحالی است: ۱- دادسرای مشهدفاقدصلاحیت رسیدگی به اتهام ایشان است.۲- قرار بازداشت خاصیت تضمین عدم فرارمتهم رادارد و آیا این احتمال پیرامون شخصیتی چون آقای رحمانیان صادق است.۳- گویادادسرای مشهدبراساس آئین دادرسی کشوردیگری اینچنین سختگیرانه اقدام می‌کند. براین اساس ازمحضر دادستانی محترم کل کشور تقاضای رسیدگی و اصلاح روند را داریم.

به گزارش کانال روزنامه شرق الیاس حضرتی، نماینده تهران در مجلس و مدیر مسئول روزنامه اعتماد  و  غلامعلی رجایی سیاستمدار هم به این موضوع واکنش نشان دادند، حضرتی با ابراز تاسف نسبت به این اتفاق نوشت: برای خودم، جامعه مطبوعاتی، و همه دست‌اندرکاران این حوزه به خاطر اتفاق رخ‌داده و بازداشت آقای رحمانیان متاسفم. با چند تن از مقامات قضایی رایزنی‌هایی را انجام دادم. همچنین طی تماسی با انجمن مدیران مسئول روزنامه‌های غیردولتی خواستار برگزاری جلسه اضطراری برای بررسی و پیگیری این موضوع شدم.

  غلامعلی رجایی  هم در این باره نوشته: در آستانه برگزاری بزرگترین رویداد فرهنگی کشور یعنی نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، خبر زندان رفتن برادرعزیز و فرهیخته مان جناب مهدی رحمانیان مدیر مسول روزنامه شرق اصلا تدبیر شایسته‌ای نیست. اساسا با زبان زندان با اهالی رسانه حرف زدن روش منسوخ و ناپسندی است که مدتهاست بی‌نتیجه بودن و بلکه تبعات منفی فراوانش پوشیده نیست.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here