زمان انتشار : ۹ اردیبهشت ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۱:۲۵ | کد خبر : 469162 |

«گفت‌وگوی ملی» و «تحولات برجام» در قاب روزنامه‌ها

شفقنا رسانه- گفت‌وگوی ملی و اجماع میان جناح‌ها و احزاب مختلف کشور یکی از تیترهای اصلی امروز بود که به واسطه‌ی اظهارات جهانگیری معاون اول رئیس جمهور به روزنامه‌ها آمد. اعتماد پرداخت ویژه‌ای داشت و با تیتر «مجمع بزرگان» بر ضرورت گفت‌وگوی ملی تاکید کرد. پیشنهادی هم از چهره‌های تاثیرگذار برای حضور در این جلسات مطرح کرد و در تحلیل جلسات هم‌نشینی قبلی نوشت:«روسای قوا به همراه مدیران ارشد اجرایی و قضایی و نمایندگان مجلس همگی گردهم آمدند و هر کدام از دغدغه‌های خود سخن گفتند. شاید این گردهمایی نمونه‌ای از همنشینی برای گفت‌وگو بود اما نمونه‌ای ناقص، چرا که جای برخی نمایندگان کانون‌های قدرت و چهره‌های تاثیرگذار جریان‌ها و جناح‌ها خالی بود. از همین روی پیشنهاد می دهیم بزرگان و مسئولان نظام با نگاهی ملی برای پایین آوردن هزینه گفت و گوی احزاب و اقطاب همه تلاش خود را به میدان سیاست و مدیریت کشور بیاورند.» بخش‌های دیگری از این سخنرانی هم به تیترهای بشارت نو، ایران، بهار و اطلاعات آمد درباره‌ی فراموش نشدن وعده‌های دولت و طرح این گمانه که عده‌ای اصرار دارند مشکلات کشور حل نشود. بهار تیتر یک را هم به یادداشتی از عصر ایران اختصاص داد که بهتر است مطالب صفحه اصلی نگاه و تحلیل رسانه را منعکس کند و نه این که صرفا تیترهای تکراری دیگر رسانه‌ها را در کنار هم بچیند. ایران تیتر مهمی درباره‌ی خطر تعطیلی کتاب‌فروشی‌ها دارد: «چرا کتابفروشی‌ها کباب‌فروشی می‌شوند؟» متن اما در بعضی قسمت ها به یادداشت‌ نزدیک می‌شود اگرچه سعی کرده آمار و نقل‌قول‌هایی از فعالان این حوزه هم داشته باشد.

خراسان، اطلاعات، قدس، وطن امروز و جوان از جمله روزنامه‌هایی بودند که عکس یک را به تشییع پیکر «صالح الصماد» در یمن اختصاص دادند و بر جمعیت حاضر در تیتر و عکس‌ها تمرکز کردند که با وجود بمباران عربستان سعودی در این مراسم حضور داشتند. این روزنامه‌ها این تشییع را «میلیونی»، «وداع باشکوه»، «قهرمانانه» و حماسی خواندند و قدس از آن به عنوان «تداوم جهاد» یاد کرد.

 

سفر مرکل به آمریکا در ادامه‌ی آخرین تحولات و اظهارنظرهای برجامی مورد توجه روزنامه‌ها قرار گرفت. در حالی که جوان با تیتر فرعی «مرکل هم برجام را فروخت» به این سفر پرداخت، ابتکار از «ناجی اروپایی برجام!» نوشت و درباره‌ی آن بخش از اظهارات مرکل که برجام را ناقص خوانده بود، تاکید کرد: «هر چند مرکل در این دیدار مدعی شد که برجام موضوعی ناقص در قبال مسائل موشکی و منطقه‌ای ایران است و قصد داشت که با این موضوع، نزدیکی مواضع اروپا و آمریکا را در مورد برجام مورد تاکید قرار دهد، اما همچنان ترامپ با اتخاذ دکترین ابهام ، پاسخ مشخصی در خصوص ماندن یا خروج آمریکا از این توافق بین‌المللی ارائه نداد. آلمانی‌ها نیز مانند فرانسوی‌ها به ترامپ گفتند که این توافق بی نقص نیست، اما قطعه‌ای از پازل مهم طراحی شده میان اروپا و آمریکا است که فعلاً جایگزینی برای آن متصور نیست و می‌تواند امنیت کل منطقه را تضمین کند.» شرق در تیتر بر فضای جلسه ترامپ و مرکل تاکید کرد که استقبال کاخ سفید از صدراعظم آلمان با ماکرون متفاوت بوده است:« ۳ ساعت سرد در کاخ سفید» و عکس خیلی خوبی هم انتخاب کرد که هم از نظر ویژگی‌های فنی خوب است و هم از نظر محتوا. جمهوری اسلامی هم تیتری به نقل از شبکه تلویزیونی فرانس ۲۴ انتخاب کرد: «اروپا در موضوع برجام در مقابل ترامپ متحد است» اما تولیدی خاصی در این زمینه به صفحه اول نیاورد. فرهیختگان به احتمالات نتایج این مذاکرات پرداخت و این که اگر مواضع طرفین برجام تغییر کند، خوب است که ایران چه رفتاری متقابلا انجام دهد. سوتیتر گفت‌وگوها با کارشناسان را هم به صفحه اول آورد که فارغ از کیفیت محتوا، صرفا نپرداختن به اخبار و پیش‌بینی‌ آینده بر اساس وقایع امروز رویکرد درستی است. یکی از تیترهای فرعی شرق درباره‌ی بازداشت مدیرمسئول این روزنامه در مشهد است که در صفحه اول معدودی از روزنامه‌ها از جمله همدلی، بشارت نو و خراسان بازتاب پیدا کرد. بهتر بود چرایی این اتفاق که واکنش‌های مختلف کارشناسان و بعضی از مسئولان را در پی داشت و تبعات آن بر فضای رسانه‌ای هم بررسی شود. همدلی عکس یک را هم به حضور احمدی‌نژاد در مجمع تشخیص مصلحت نظام اختصاص داد و با اشاره به آخرین اظهارات او با تردید نوشت:« مرد مصلحت!». در متن اما به جز مرور بعضی نقل‌قول‌ها حرف تازه‌ای نداشت و حضور او در جلسه دیروز مجمع را نشانه‌ای دانست از این «محمود احمدی‎نژاد قصد دارد در آینده سیاسی ایران حضور داشته باشد و به هیچ وجه دنبال کمر نگ شدن یا غیرفعال بودن نیست.»

 

همشهری به مناسبت روز شوراها هم  از تعدادی از اعضای شورای شهر تهران درباره‌ی دستاوردهای شورای پنجم نظرخواهی کرد و گفت‌وگوهایی با مسجد جامعی و محسن هاشمی به صفحه اول آورد. عکس و تیتر مربوط به مصاحبه هاشمی با هم هماهنگ است که در کنار تیتر «جوان هراسی نکنیم» و گفت‌وگو درباره‌ی مطالبات جوانان ترکیب کلی صفحه را در یک راستا تعریف کرده و بعد اجتماعی روزنامه را تقویت کرده است. البته بهتر است مردم هم درباره‌ی دستاوردهای شورا نظر می‌دادند که مخاطبان دستاوردهای احتمالی هستند و این روز به جای بازتاب نظر شورای شهر به پاسخ آنها به مشکلات و تحلیل مردم پرداخته می‌شد.

 

 

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here