زمان انتشار : ۸ اردیبهشت ,۱۳۹۷ | ساعت : ۰۹:۴۷ | کد خبر : 469125 |

تحلیل تیترها از دیدار شمال و جنوب «کره»

شفقنا رسانه- یکی از مهمترین خبرهای روزهای گذشته دیدار رهبران دو کره بود که بیش از نیم‌قرن تنش را بعد از جنگ دو کشور در روابط خود تجربه‌ کرده بودند. اغلب روزنامه‌ها با نگاهی برابر تعابیر مثبت یا خنثی‌ را برای این دیدار به کار بردند که آغاز مذاکرات مهمتری است. عکس‌هایی از این دیدار هم به صفحه اول روزنامه‌ها آمد که چینش  و انتخاب عکس اعتماد از سایرین بهتر است و با تیتر «صلح سرد» ترکیب خوبی شد. بعد از آن عکس و تیتر همبستگی خوب است که با انتخاب کلمه‌ی سایه در تیتر و نوع نگارش آن تلاش کرده ارتباط معنایی بیشتری بین عکس و تیتر برقرار کند. عکسی که سران کره‌ی جنوبی و کره شمالی را در دو طرف مرز نشان می‌دهد، هم از نظر داشتن عناصر خبری و هم ویژگی‌های فنی، خوب اما معمولی است و به همین دلیل در روزنامه‌های بیشتری تکرار شد. جوان البته تیتر متفاوت‌تری انتخاب کرد که در راستای تیترهای قبلی در حمایت از رویکرد کره شمالی در مقابل آمریکا معنی دارد و این دیدار را «معجزه صلح قدرت اتمی» خواند در حالی که قانون آن را به «عبور از مرز خودرایی» تعبیر کرد. همدلی تیتر شاعرانه‌ای انتخاب کرد: «… و جهانی دیگر» که با عکسی از سران دو کره و حرکت در یک مسیر مشترک معنی دارد. عکس اما از نظر ویژگی‌های فنی کیفیت خوبی ندارد و تیتر خوب است تحلیلی جدی‌تر هم در خود داشته باشد بویژه که این شروع مذاکرات مشخص نیست به کجا ختم شود. تیتر و عکس همشهری در کنار هم می‌توانست جلوه‌ی خوبی داشته باشد اما روزنامه با کوچک‌تر کردن عکس در صفحه اول بود و نبود عکس را بی‌معنا کرد در حالی که به راحتی می‌توانست با حذف عکس بزرگتر که رسمی و یادگاری است، جای بهتری به آن بدهد. رویکردی که برای مطلب تولیدی‌اش درباره‌ی تاثیر گرد و غبار بر سلامت مردم در خوزستان می توانست اجرا شود.  روزان از «آغاز تاریخ جدید با دیپلماسی این و اون» نوشت که کمی اغراق‌آمیز به نظر می‌رسد. تیتر ابتکار و استفاده از «مدار ۳۸ درجه» در ترکیب کلمات کمی بی‌معنی نیست اگرچه استنادش به اطلاعات جغرافیایی محل این دیدار است ولی بیش از بازی با کلمات معنای دیگری ندارد. خراسان در یادداشت روز خود این دیدار را «مانور دیپلماتیک اون» تحلیل کرد و در بخشی از آن توضیح داد: «در شرایطی که چین درگیر جنگ تجاری با آمریکاست با تاثیرگذاشتن بر کره شمالی و تشویق به مذاکره، درصدد است از فشارهای کاخ سفید در حوزه های تجاری از جمله تعرفه های گمرکی بر کالاهای چینی بکاهد. برای پیونگ یانگ نیز اعلام توقف آزمایش موشکی وهسته ای می تواند اقدامی تاکتیکی و نمادین در برابر شرایط جدید به ویژه امتیاز های چین به آمریکا  در این حوزه  باشد. برخی تحلیل گران معتقدند شتاب ترامپ برای مذاکره با کیم جونگ اون با تنش های جاری و تشدید این تنش ها در روابط آمریکا با روسیه ارتباط دارد و او با این تاکتیک در صدد شکاف در همسویی پکن و مسکو است و به محض فارغ شدن از این تنش شدید،  دوباره به رویکرد فشار بر چین و کره شمالی باز خواهد گشت. برخی نیز حتی این احتمال را می‌دهند که ترامپ و حلقه پیرامونی او حاضر شده‌اند تا یک کره شمالی مسلح به سلاح هسته‌ای را به عنوان واقعیت موجود بپذیرند و بیشتر به دنبال این هستند تا توانایی‌های جنگی کره شمالی را مسدود و  محدود کنند یا کاهش دهند  تا این که به دنبال حذف آن باشند. هر چند که حاضر نیستند این موضوع را به صورت رسمی اعلام کنند.»

وطن امروز و کیهان در ادامه‌ی تیترهای آخر هفته درباره‌ی برجام و اظهارات ظریف امروز هم تیترهایی را به صفحه اول آوردند. وطن امروز تیتر «اروپا: با آمریکا هم نظریم» را به صفحه اول آورد (اینجا)و کیهان تیتری درباره‌ی بیانیه وزارت خارجه ایران در واکنش به بازتاب اظهارات محمد جواد ظریف در بعضی رسانه‌ها (اینجا) که اگر چه نام این روزنامه نیامده است اما کیهان با «بی‌ادبانه» خواندن این بیانیه در بخشی از مطلب که لینک متن مکتوب و ویدیویی صحبت‌های ظریف در آن آمده، نوشت: «روابط عمومی وزارت خارجه در بیانیه مذکور تاکید کرده است:«رسانه ملی می‌تواند اظهارات کامل ایشان در جمع اندیشمندان آمریکایی در شورای روابط خارجی آمریکا را به طور کامل پخش نماید و قضاوت را به مردم ایران بسپارد.»کیهان نیز از این پیشنهاد استقبال کرده و از مدیران محترم رسانه ملی درخواست دارد تا ویدئوی کامل سخنرانی و پرسش و پاسخ شورای روابط خارجی آمریکا با حضور آقای ظریف را پخش کند.»

روزنامه فرهیختگان مصاحبه‌ای کوتاه با محسن هاشمی درباره‌ی اتفاقات اخیر شورای شهر تهران دارد که تیتر «دیدگاه‌های حزبی در شورای شهر به مصلحت شهروندان نیست» را برای آن انتخاب کرد. این تیتر برآمده از بخشی است که هاشمی گفته: «اینکه دیدگاه‌های حزبی بر نظر و عملکرد اعضای شورا موثر باشد، غیرقابل اجتناب است و سیستم انتخاباتی اقتضا می‌کند افراد با گرایش‌های سیاسی همسو در یک فهرست قرار گیرند، اما اینکه دیدگاه‌های حزبی و سیاسی معیار اساسی برای تصمیم‌گیری اعضا تلقی شود، قطعا به مصلحت شهر و شهروندان نخواهد بود و موجب تضعیف توانمندی و پشتوانه کارشناسی شورا و کاهش حمایت مردمی از این نهاد مردم‌نهاد خواهد شد.» درست است که نمی‌توان تیتر را بسیار بلند انتخاب کرد اما دیدگاه‌ حزبی داشتن با معیار شدن دیدگاه‌ حزبی در تصمیم‌گیری تا حدی در این نقل قول تفکیک شده است که در تیتر این تفکیک دیده نمی‌شود. عکس هم می‌توانست به گونه‌ای کراپ شود که لازم نباشد انگشتان را دور بُر کرد.

آفتاب یزد گفت‌وگویی با وزیر ارتباطات داشت که تیتر و سوتیترهای آن را با محوریت «فیلترینگ تلگرام» به صفحه اول آورد: «انتظار نداشته باشید کار خلاف قانون کنم». علاوه بر این روزنامه به تغییر مدیر شبکه سه هم واکنش نشان داد و با پیش‌بینی تاثیر این تغییر بر برنامه نود تحلیل کرد: تنها حامی‌شان را از دست دادند.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here