زمان انتشار : ۶ اردیبهشت ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۳:۵۳ | کد خبر : 469109 |

عباس عطار، عکاس مشهور آژانس عکس مگنوم درگذشت

شفقنا رسانه– عباس عطار عکاس خبری ایرانی و از عکاسان مشهور آژانس عکس مگنوم، درگذشت.

به گزارش ایسنا، سایت آژانس عکس مگنوم درپی درگذشت این عکاس مطرح تیتر صفحه اصلی خود را به او اختصاص داده و نوشته است «عکاسی که با نور می‌نوشت، در ۷۴ سالگی در پاریس درگذشت».

«عباس عطار» – که معمولاً فقط به همین نام «عباس» یا «عباس مگنوم» شناخته می‌شد، عکاس خبری ایرانی و از عکاسان مشهور آژانس عکس مگنوم بود که در ۱۹۴۴ به دنیا آمد، او در پاریس زندگی می‌کرد و شهرت خود را بیشتر مدیون عکاسی از جمهوری ساقط شده «بیافرا» (کشوری سابق در قاره آفریقا) بود. او عکاسی از ویتنام و آفریقای جنوبی را هم در کارنامه‌اش دارد.

او از انقلاب اسلامی ایران نیز عکاسی و لحظات آن را ثبت کرد. از مشهورترین عکس‌هایی که این عکاس ایرانی در طول انقلاب گرفته، عکس‌های مربوط به پایین کشیدن مجسمه رضا و محمدرضا پهلوی از روی پایه‌های بتونی این مجسمه‌ها در تهران است.

عطار ۱۰ ساله بود که به همراه خانواده‌اش از ایران مهاجرت کرد. او ۱۴ سالگی در استقلال الجزایر اولین عکس‌هایش را گرفت و در ۲۶ سالگی عکس‌های او در مجلات جهان به چاپ رسید.  در سال ۱۹۶۱ به آژانس عکس معروف «مگنوم» پیوست. این آژانس توسط عکاس مشهور فرانسوی «هنری کارتیه برسون» به همراه «رابرت کاپا» و تعدادی از عکاسان جنگ تشکیل شده است.

عباس عطار در ۵۴ سالگی (از ۱۹۹۸ تا ۲۰۰۱) رئیس دوره‌ای این آژانس عکس شد. یک سال پیش از این موضوع او به ایران بازگشت تا تصویر دیگری از تهران بعد از انقلاب ثبت کند. تا به حال ۱۱ جلد کتاب از او به چاپ رسیده است.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here