زمان انتشار : ۵ اردیبهشت ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۱:۵۱ | کد خبر : 469033 |

دغدغه‌های سیاسی اجتماعی در آینه‌ی تیترها

شفقنا رسانه- تیترهای امروز متنوع بودند و روزنامه‌ها در مواردی علاوه بر بازتاب سخنرانی‌ها و اظهارنظرها پیگیری بیشتری درباره‌ی موضوعات این صحبت‌ها داشتند. در پی اظهارات حمیدرضا ترقی در گفت‌وگو با خبرآنلاین که تلویحا درباره‌ی شنود جلسات رئیس دولت اصلاحات بود و توضیحات یک منبع آگاه به اعتماد آنلاین درباره‌ی پیدا شدن تجهیزات شنود در دفتر کار و خانه‌ی رئیس دولت اصلاحات این موضوع در چند روزنامه از جمله آرمان امروز و بشارت نو بازتاب پیدا کرد. اولی از «رسوایی تکرار شنود» نوشت که اشاره‌اش به اظهارات علی مطهری در سال ۹۲ درباره‌ی پیدا کردن تجهیزات شنود در دفتر کارش است و دومی همچنان با تردید درباره‌ی صحت خبر پرسید. اعتماد با عکسی از محمدرضا خاتمی و تیتر «شنود اصلاحات» مطلب منتشر شده را با گفت‌وگوهای دیگری در روزنامه تکمیل کرد. محمدرضا خاتمی در بخشی از این مصاحبه گفته: «بنای اصلاح‌طلبان همیشه بر این موضوع بوده است که همواره در حال شنود هستند. این شنود محدود به جلسات نیست بلکه محل کار، محل زندگی و حتی اتومبیل‌های اصلاح‌طلبان شنود می‌شود. جریان اصلاح‌طلب از این موضوع استقبال کرده و حتی خوشحال می‌شود واقعا آن چیزی که از جلسات شنود می‌شود به دست مسوولان عالی‌رتبه کشور رسیده و حتی برای مردم نیز منتشر شود تا نشان داده شود اصلاح‌طلبان مانند روح بوده و پشت پرده و جلوی پرده برای آنها تفاوتی نخواهد داشت.»

برجام و اظهارات طرفین این توافق هسته‌ای درباره‌ی آینده‌ی آن در روزهای اخیر به تیتر روزنامه‌ها آمد. جوان با تیتر «برجام بر لب بام» گفته‌ی شمخانی را بازتاب داد که گفته می‌توانیم از ان‌پی‌تی خارج شویم و ادعای یک روزنامه آلمانی که از توافق اروپا با امریکا برای تحریم‌های بیشتر ایران نوشته بود. کیهان هم نه برجام که درباره‌ی ظریف نوشت و از مواضع او در نشستی در امریکا انتقاد کرد و آن را «منفعلانه» خواند. خراسان و قدس تیترهایی خنثی‌تر و نزدیک‌تر به واقعیت اظهارات نوشتند. خراسان از «تهدید برجامی روحانی» نوشت و قدس با بازتاب اظهارنظر شمخانی درباره‌ی آماده باش به سازمان انرژی اتمی در روتیتری طولانی بر اعلام آمادگی دولت تاکید کرد. خراسان مصاحبه‌ای هم با تیم بازرسی واقعه توفان شن دارد که تیتر خوبی هم برای آن انتخاب شد و عکس آرشیوی هم با آن هماهنگ است.

روزنامه ایران دو تیتر درباره‌ی «امید» دارد یکی بازتاب سخنرانی حسن روحانی رئیس جمهور در تبریز که گفته: «هیچ کس نمی تواند امید را از ملت بگیرد» و دومی مصاحبه با کاوه مدنی، معاون سابق آموزش و پژوهش سازمان حفاظت محیط زیست که درباره‌ی برخی ادعاها و اتهامات مطرح شده صحبت کرده و در بخشی از آن توضیح داده: «مسأله، عکس‌های خصوصی من نیست، مشکل نقض حریم خصوصی، قانون شکنی و حرمت‌شکنی آشکار است، آنهم برای فردی که زحمت کشیده است. اگر نمی‌خواهند ما کاری انجام دهیم، حداقل خودشان مسئولیت کارهایی که در حوزه آب و محیط زیست انجام داده‌اند را بپذیرند تا کشور شرایط بدتر از این را تجربه نکند، یا حداقل تلاش کنند تا وضعیت کشور خراب نشود. قبل از این‌که به ما اتهام بزنند، مطالعه کنند و بیاموزند، چراکه ما دلسوز این کشور هستیم و دانش و علم مان را در اختیار آنها قرار دادیم.» روزنامه تیتر مهمی هم درباره‌ی طرح کمیسیون فرهنگی مجلس دارد که به نوشته‌ی روزنامه براساس ماده‌ی ۴ آن «مسئولیت صدور مجوز و تنظیم مقررات صوت و تصویر فراگیر در فضای مجازی و نظارت بر آن منحصراً برعهده سازمان صداوسیما گذاشته است و در صورت تصویب در جلسه علنی مجلس، اجرایی می‌شود.» در متن هم با چند فعال بخش خصوصی در این زمینه صحبت کرده و دغدغه‌های آنها درباره‌ی تاثیر این طرح بر بخش خصوصی را بازتاب داده است. 

همشهری، روزان و صبح نو از جمله روزنامه‌هایی بودند که به آخرین تحولات انتخاب شهردار تهران پرداختند. روزنامه همشهری تصمیم هاشمی برای ماندن در شورا را به «مصلحت اندیشی» او برای انسجام شورا تعبیر کرد و روزان با عکسی از خبرنگاران حاضر در شورای شهر از «انتظار تهران برای اجماع احزاب اصلاح‌طلب» نوشت که درباره‌ی بعضی از اختلاف نظرهای آنها در روزهای گذشته در رسانه‌ها بحث شده بود. صبح نو با گرایش اصولگرایی هم مثل روز گذشته به همین اختلاف‌ها پرداخت و مصاحبه‌ای از غلامحسین کرباسچی را با رسانه‌ای دیگر درباره‌ی انتخاب شهردار و انتقاد او از این رویه‌ی گزینش به صفحه اول آورد. در مطلب دیگری هم از مطرح شدن دوباره‌ی پرونده‌ی واگذاری املاک در شهرداری موسوم به «املاک نجومی» نوشت و با طرحی گرافیکی مشابه کروکی که با توجه به موضوع ایده‌ی خوبی دارد، اظهار نظرهای مرتبط به این پرونده را مرور کرد. با این حال اگر در نوع فونت و رنگ انتخاب شده تغییر ایجاد می‌شد، طرح چشم‌نوازتری می‌توانست به مخاطب ارائه بدهد.  همشهری گزارشی هم درباره‌ی زندگی مردم در سیستان و بلوچلستان دارد که شهروند هم اول اردیبهشت (اینجا) به آن پرداخته بود. تیتر «کوچ اجباری» خوب است و پرداختن به این موضوع از جنبه‌های مختلف و با رویکرد راهکاری برای حل مشکلات مردم می‌تواند ادامه داشته باشد.

ماجرای کودک‌آزاری سه کودک توسط پدر و نامادری آنها به چند روزنامه آمد که اغلب به جز اخبار منتشر شده اطلاعات ویژه‌ای در این زمینه نداشتند. هفت صبح در پوشش این خبر تیتر یادداشتی در این زمینه را برای تیتر یک انتخاب کرد: «بیایید مثل ماهشهری‌ها باشیم» و در متن هم از کسانی تقدیر کرد که به نهادهای مرتبط وضعیت آزار این بچه‌ها را گزارش داده بودند و از مخاطبانش درخواست کرد:« بیاییم همه در مقابل شقاوت و رفتار جنون‌آمیز مقابل کودکان هشیار باشیم، از همین امروز».

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here