زمان انتشار : ۴ اردیبهشت ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۰:۵۷ | کد خبر : 469002 |

موضع‌گیری‌ها، پشت‌پرده‌ها و تکذیبیه‌ها در قاب روزنامه‌ها

شفقنا رسانه- آخرین اظهارات ظریف، وزیر امور خارجه درباره‌ی برجام و برگزاری اجلاس فرماندهان نیروی دریایی کشورهای حاشیه اقیانوس هند در تهران از مهمترین اخباری بودند که به صفحه اول روزنامه‌های امروز از جمله ایران، جوان، کیهان، خراسان، قدس و همشهری آمدند. ایران، قدس و همشهری تیتری مشابه انتخاب کردند که کلیت موضع‌گیری وزیر امور خارجه را در واکنش به برخی اظهارات درباره‌ی اصلاح، تغییر یا نقض توافق هسته‌ای داشت: «برجام؛ همه یا هیچ». خراسان و کیهان بر «خروج از ان.پی.تی» تاکید کردند که بخشی از واکنش بود و جوان با یادآوری تیترهای قبلی‌اش درباره‌ی برجام نوشت:«شرط همه یا هیچ ظریف برای تقریبا هیچ». قدس، خراسان و کیهان اجلاس فرماندهان نیروی دریایی را با عکس‌هایی رسمی از این نشست پوشش دادند و تیترهایی در اهمیت برگزاری این اجلاس نوشتند که می‌توانست با مطالبی مرتبط غنی‌تر شود و صرفا به یک گزارش خبری  محدود نشود. ایران خبر گردوغبار همراه با باران در شهر لالی یکی از شهرهای خوزستان را با عکسی از این اتفاق به صفحه اول آورد که می‌توانست هم با توجه به اهمیت موضوع و هم جذابیت بیشتر آن نسبت به عکس رسمی سخنگوی دولت، جای بیشتری را به خود اختصاص بدهد. جوان هم مثل همشهری عکس یک را به الیور استون کارگردان امریکایی داد که در حاشیه‌ی جشنواره‌ی جهانی فیلم فجر حضور داشت و اظهارنظرش درباره‌ی فیلم‌های ایرانی را روی عکس قرار داد.  همشهری، شهروند و شرق هم گزارش‌هایی درباره‌ی خبری منتشر کردند که رئیس کمیته‌ی میراث فرهنگی شورای شهر تهران درباره‌ی پیدا شدن جسد مومیایی در حفاری‌های حرم شاه‌عبدالعظیم(ع) در شهر ری اعلام کرد و گفته می‌شود احتمالا مربوط به رضاشاه است. اگرچه این خبر بعد توسط میراث فرهنگی و روابط عمومی آستان حضرت عبدالعظیم(ع) تکذیب شد اما براساس پیگیری همشهری از مدیران شهری که البته نام آنها نیامده، محل حفاری پیدا شدن این جسد «درست در نقطه‌ای به دست آمده است  که محل دفن پهلوی اول بوده است». «حمیده چوبک»، باستان‌شناس و رئیس پیشین پژوهشکده باستان‌شناسی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، درباره چنین طرح‌هایی با عنوان «ساماندهی» یا «بازسازی» به «شهروند» گفته: «کلا بحث گورستان‌های تاریخی که بخشی از آنها همین گورستان حرم حضرت‌عبدالعظیم(ع) است، مجموعه تاریخی است که تاریخچه ١٢٠٠ساله دارد و جایگاه خاکسپاری بسیاری از بزرگان کشور است. بی‌توجهی به آثار تاریخی در این سال‌ها همواره وجود داشته است. در این طرح‌ها که بیشتر مربوط به اماکن مذهبی است، با عنوان ساماندهی و بازسازی این مکان‌ها تخریب می‌شود. این موارد می‌تواند بخشی از شواهد فرهنگی کشور ما باشد ولی متاسفانه نسبت به آنها بی‌توجهی می‌شود.» شرق اما علاوه بر گردآوری این تکذیبیه‌ها و اظهارنظرها بخشی کوتاه از کتاب خاطرات آیت‌الله خلخالی را هم منتشر کرد که به نوشته‌‌ی روزنامه «شخصی که روزگاری مقبره منتسب به رضاخان را تخریب می‌کند»: «هرچه قبر رضا‌خان را کندند، حتی استخوان‌های او هم به دست نیامد. بعدا معلوم شد که شاه هنگام فرار، استخوان‌های پدرش را برداشته و با خود به قاهره برده است و حالا هم در یک جای امن، در لس‌آنجلس، نگهداری می‌شود. این استخوان‌ها را در کنار جنازه فرزند اشرف، آقای شفیق، به امانت نگاهداری می‌کنند تا به‌اصطلاح، در یک فرصت مناسب، در ایران، دفن کنند».

 

روزنامه سازندگی امروز چهره‌ای حزبی داشت و تیترهای مهم صفحه درباره‌ی انتخاب شهردار تهران است که با  تیتر «پشت پرده انصراف هاشمی» و عکسی از محسن هاشمی به صفحه اول آمد. کادر مستطیل مهمترین مواضع برای انتخاب شهردار جدید تهران این رویکرد حزبی را پررنگ‌تر نشان داد. البته از آنجا که وابستگی این روزنامه به حزب برای مخاطب مشخص است، چنین رویکردی مشکلی ندارد و در راستای وظایف یک روزنامه حزبی است. صبح نو هم عکسی از شکوری راد، دبیر کل حزب اتحاد ملت کار کرد و اگرچه عناصر صفحه را به گونه‌ای چید که به نظر یک مصاحبه اختصاصی می‌آید اما مطلب مروری بر مهمترین اختلاف‌نظر‌ها و شایعات درباره‌ی استعفای نجفی و انتخاب شهردار جدید برای تهران است که با آن چینش صفحه اول تناسبی ندارد. در انتقال روایت شکوری راد از مصاحبه دو روز پیش با شرق هم به اشتباه آمده:« شکوری راد از توافقات دیگری هم خبر داده است که در جلسه دو حزب اتحاد ملت با حضور آقایان منصوری، جلایی‌پور و سعید شریعتی… » در حالی که در روایت شرق، خانم منصوری در آن جلسه حضور داشته است.

نشست خبری نوبخت هم به تیتر چند روزنامه آمد. سیاست روز البته راه پیدا نکردن به این نشست را به تیتر آورد و با گلایه نوشت: «سوالات پشت درمانده». اعتماد هم تیتر یک را از ابراز امیدواری نوبخت برای رفع حصر انتخاب کرد و  صفحه را بدون عکس بست. گفت‌وگوهایی هم درباره‌ی این اظهارنظر نوبخت تدارک دید اما تیتر را قطعی ننوشت که رویکرد درستی است. نتیجه‌ی کلی چینش و ترکیب استفاده از رنگ خاکستری، سیاه و سفید هم خوب است.

رسالت و وطن امروز از جمله روزنامه‌هایی بودند که حمله اخیر عربستان به یمن را به صفحه اول آوردند و البته هیچ کدام هم تحلیل و گزارش ویژه‌ای در این زمینه نداشتند. وطن امروز چینش عکس و تیتر بهتری داشت درحالی که رسالت با انتخاب چهار عکس هم‌اندازه به هیچ کدام از تصاویر اولویت نداد.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here