زمان انتشار : ۳ اردیبهشت ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۱:۲۹ | کد خبر : 468951 |

«مرتضوی در اوین»؛ واکنش روزنامه‌ها چه بود؟

شفقنا رسانه- خبر به اوین رفتن مرتضوی، آخرین مذاکرات برای انتخاب شهردار تهران و اجلاس مشترک سران و مسئولان سه قوه مقننه، مجریه و قضائیه به میزبانی مجلس از جمله خبرهایی بودند که مورد توجه روزنامه‌های امروز قرار گرفت. پس از آن که اجرای حکم دو ساله مرتضوی در پرونده کهریزک به دلیل ناپدید شدن او با تاخیر مواجه شد و واکنش بعضی از مسئولان مرتبط را به همراه داشت، روز گذشته گفته شد که مرتضوی در یک ویلا در شمال ایران دستگیر و به زندان اوین منتقل شد. اغلب روزنامه‌ها این خبر را در تیتر و عکس اصلی به صورت خبری بازتاب، و کمتر تحلیل یا گفت‌وگوی جدیدی در این زمینه ارائه دادند. عکس اغلب آنها نمایی مشابه، آرشیوی و احتمالا از حاشیه‌ی دادگاه‌ پرونده کهریزک است. صبح نو، شهروند و همشهری عکس مشابهی انتخاب کردند و سومی با انتخاب تیتر «حبس» بدون نام بردن از او در تیتر اصلی سرنوشت مرتضوی را توضیح داد. خراسان هم نمایی دیگر از همان فضای عکاسی شده را به صفحه اول آورد که اگرچه آرشیوی است تناسب بیشتری با موضوع تیتر دارد و نوعی هدایت سوژه به محل دیگر را تداعی می‌کند. روزنامه که سرنخ ناپدید شدن مرتضوی را به نقل از محسنی اژه‌ای به روزنامه آورده بود، هم در تیتر یک از «آخرین برگ پرونده کهریزک» خبر داد و هم عکس یک و تیتر آن را درباره‌ی مرتضوی انتخاب کرد. رویکردی که در چینش دیگر روزنامه‌ها کمتر به آن پرداخته شد. در یادداشت روز هم اگر چه این دستگیری را «باطل‌السحر تضعیف دستگاه قضا» خواند و درباره‌ی پیچیده بودن پرونده‌هایی با موضوع معاونت در قتل نوشت اما چند انتقاد هم مطرح کرد از جمله این که «در عین حال به نظر می رسد چند انتقاد عمده به عملکرد قوه قضاییه  در این گونه موارد وارد باشد که تا حدی دستاوردهای این قوه را زیر سوال می برد. اولین انتقاد می تواند در حوزه اطلاع رسانی باشد؛ چه این که سخنگوی قوه قضاییه در جلسه اخیر در مشهد ضعف قوه قضاییه در اطلاع رسانی اقدامات دستگاه قضایی را به صراحت به عنوان یکی از انتقادات وارد شده به این مجموعه مطرح کرد.بدیهی است وقتی پرونده هایی تا این حد در فضای سیاسی و رسانه ای مطرح می شود و افکار عمومی رادرگیر می کند نیازمند توجه رسانه ای خاص دستگاه قضایی  و اطلاع رسانی به هنگام تری نیز است. چراکه  عدم اطلاع رسانی به موقع یا ناقص فرصت جولان شبهات و شایعات را فراهم می کند و  گاه توضیحات بعدی مسئولان قضایی هم نمی تواند موضوع را به حالت اول برگرداند.» علاوه بر اینها صبح نو گزارشی از اعتراض کارگران شهرداری تهران دارد که به نوشته‌ی روزنامه روز گذشته تجمعی اعتراضی داشته‌اند و گفته‌اند از نیروهای تعدیلی بعد از شروع به کار شورا و شهرداری جدید هستند. شهروند هم در صفحه حوادث با خانواده قربانیان حادثه میرجاوه مصاحبه‌های کوتاهی داشت و از «نیمه شب خونین پاسگاه مرزی ریگ ملک» نوشت. همشهری علاوه بر مصاحبه‌ای با کمال تبریزی درباره‌ی فیلم جدیدش که انتخاب عکس با تیتر و سوتیتر آن تناسب ندارد، مطلبی منتشر کرد درباره‌ی مشکلات ۸ استان در گفت‌وگو با نمایندگان آنها که با تیتر «دغدغه‌های بزرگ در شهرهای کوچک» به صفحه اول آمد و فارغ از کیفیت متن، از نظر رویکرد توجه به مردم خارج از پایتخت و مشکلاتشان مهم است.

 

 

روزنامه‌های آرمان امروز و ابتکار دستگیری مرتضوی را در حاشیه‌ی اخبار مربوط به احمدی‌نژاد و نزدیکان او قرار دادند. اولی با عکسی از این دو نفر پرسید: محاکمه احمدی‌نژاد کی فرا می‌رسد؟ روزنامه فعل را به شیوه‌ی درستی ننوشت و به راحتی می‌توانست به جای «پرسش می‌کند» بنویسد «می‌پرسد». ابتکار هم تصویرسازی از مرتضوی پشت میله‌های زندان به صفحه اول آورد و با توجه به خبر آزادی مشروط رحیمی معاون اول احمدی‌نژاد از «رفت‌و آمد احمدی‌نژادی‌ها» خبر داد که روایت درستی برای توصیف مرتضوی به نظر نمی‌رسد.

شرق، سیاست روز و سازندگی تیترهای متفاوت‌تری انتخاب کردند. اولی به مناسبت محل دستگیری مرتضوی طرحی از او در کنار ساحل به صفحه اول آورد و آنچه در تیتر پرسید:«کدام مرتضوی به اوین رفت» در مصاحبه‌ها و یادداشت‌هایش پاسخ داد که البته همه به موضوع این پرونده مرتبط نبودند. با این حال با پدر محمد کامرانی یکی از قربانیان پرونده کهریزک که البته مرتضوی درباره‌ی آن تبرئه شده بود، مصاحبه کرد. کامرانی درباره‌ی این خبر دستگیری گفته: «یک روزی حق به حق‌دار می‌رسد، [فقط] ممکن است زمان ببرد. ما اعتقاد داریم که همه ما باید پاسخگوی اعمال و کردار خودمان باشیم.» سیاست روز هم با تیتر «بفرمائید آب خنک!» به این دستگیری واکنش نشان داد و در متن صرفا روایتی از پرونده کهریزک و آنچه در نهایت مرتضوی را به این حکم رساند، بازتاب داد از جمله این نقل قول رئیس کل دادگستری مازندران درباره‌ی زمان دستگیری مرتضوی و پرسش درباره‌ی غافلگیری او که پاسخ داده بود: «البته خود مرتضوی در جریان دادگاه، دادرسی و محکومیت و قطعیت حکمش بود و سابقه طولانی قضایی داشت و این نبوده که کلا بی‌اطلاع از موضوع بوده باشد. وی ادامه داد: جای تاسف دارد که فردی مثل آقای مرتضوی با سابقه قضایی، این اقدام را که در شأن و جایگاه قضایی و اجتماعیش نبوده، انجام داده است.» سازندگی هم نوشت: «خیاط در کوزه افتاد» و طرحی هم از مرتضوی به صفحه اول آورد که او را در لباس زندانی نشان می‌دهد. سرمقاله هم درباره‌ی نسبت مرتضوی با اصولگرایان و اصلاح‌طلبان است.

جمهوری اسلامی، ایران و اعتماد به خبر نشست مشترک سران و مسئولان سه قوه توجه بیشتری کردند. اولی تیتری نقل قولی و معمولی به نقل از روحانی درباره‌ی این نشست کار کرد و دومی از «۸ تصمیم کلیدی سران سه قوه» نوشت و به درستی این‌ها را در سوتیتر مطلب قرار داد. اعتماد عکس خوبی انتخاب کرد و از «شرایط حساس کنونی» نوشت؛ همراه با سرمقاله‌ای از احمد مازنی نماینده‌ی مجلس که این نشست را «نماد گفت‌وگوی ملی» خواند و درباره‌ی آنچه به عنوان حواشی این نشست مطرح شده توضیح داد: «به عنوان یکی از حضار که از آغاز تا انجام در جلسه حضور داشتم، این مسائل را تکذیب می‌کنم. واقعیت این است که به هیچ عنوان بحث کدورت یا دلخوری هیچ نماینده‌ای مطرح نشد، حال آنکه اگر در چنین نشستی، سوال یا نقدی مطرح نشود، امری غیرطبیعی رخ داده و طبیعتا هدف از این دورهم‌نشینی‌ها طرح مشکلات است.»

آخرین مذاکرات برای انتخاب شهردار تهران در حال انجام است و محسن هاشمی رئیس شورای شهر تهران که به عنوان یکی از گزینه‌های احتمالی شهرداری مطرح می‌شود، به صفحه اول چند روزنامه از جمله نوآوران، جوان و قانون آمد. نوآوران صرفا نقل قولی از او را بازتاب داد که گفته «توانایی شهردار شدن را در خودم می‌بینم» و جوان در کنایه به نقل قول دیگری از هاشمی که گفته اگر فرد مطلوبی پیدا نشود، مخالفت نمی‌کنم، نوشت: «یک تعارف دیگر تا شهرداری پایتخت‌!» و عکس مناسب با رویکرد روزنامه هم انتخاب شد. روزنامه قانون هم در نگاه مخالف با رفتن هاشمی از شورای شهر به شهرداری از «پشت به میثاق» نوشت؛ میثاقی که البته گفته می‌شود هاشمی آن را امضا نکرده است، اما امضاکنندگان آن متعهد شده‌اند عضویت شورای شهر را  به خاطر قبول هیچ پست دیگری رها نکنند.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here