زمان انتشار : ۲ اردیبهشت ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۳:۰۵ | کد خبر : 468921 |

واکنش تیترها به انتقاد روحانی از دولتی‌ها

شفقنا رسانه- انتقاد حسن روحانی از دولتمردان مهمترین محور تیترهای امروز شد که نگاه موافقان و منتقدان دولت را به خود جلب کرد. همشهری، ایران، جمهوری اسلامی، روزان، رسالت، آرمان امروز و اطلاعات در تیترهای نسبتا خنثی صرفا بازتاب دهنده‌ی این انتقادها بودند از جمله «مدیری که می‌ترسد بهتر است کنار برود» که بیشترین فراوانی را داشت. روزان گفت‌وگویی با محمد هاشمی در تحلیل اظهارات روحانی داشت که گفته نمی توان بدون توجه به عملکرد پنج ساله کابینه صرفا مسائل را مطرح کرد و پیشنهاد داده روحانی بر اقتصاد و سیاست خارجی تمرکز کند. اعتماد با رویکرد بهتری به جای بازتاب صرف سخنرانی که مخاطب روز گذشته خوانده، تحلیلی از الیاس حضرتی درباره‌ی بخش ارزی سخنرانی رئیس جمهور ارائه داد با تیتر «روحانی تنهاست» که در بخشی از آن آمده است: «زمانی که در شورای پول و اعتبار بحث کاهش نرخ بهره مطرح شد بارها اعلام کردیم که باید در کنار کنترل بازار پولی کشور بازارهای دیگر همچون ارز، طلا، مسکن و خودرو نیز مدیریت شوند اما همان زمان نیز این بازارها دیده نشدند. همان زمان نیز بارها تاکید کردیم که فشار بر یک بازار موجب ایجاد کنش‌ها در بازارهای دیگر همچون مسکن و خودرو و ارز می‌شود و نیازمند مدیریت یکسان هستیم اما آن زمان نیز این نگاه مورد بی‌توجهی قرار گرفت ولی حالا که دولت قصد دارد بازار ارز را به هر طریقی ثبات بخشد باید از آن تجربه استفاده کرده و به فکر سایر بازارها نیز باشد. در عین حال اظهارات روز گذشته رییس‌جمهور نشان از تنها بودن، ناامیدی و البته تلاش برای تغییر داشت و به نظر می‌رسد حال که رییس‌جمهور عزم خود را برای تغییر و بهبود وضعیت جزم کرده است باید با همه‌جانبه‌نگری و رفع ایرادات وارده به اجرای دقیق و بهتر این بسته کمک کرد.» تیتر یک هم گفت‌وگو با کمال تبریزی درباره‌ی فیلم جدید او در متن بدون نکته مهم است و سوالات کیفیت خوبی ندارد و بیشتر از آن که پرسش باشد نظرخواهی درباره‌ی تحلیل پرسشگر به نظر می‌رسد. این نوع پرسش‌ها برای مصاحبه‌های کوتاه خوب نیست و شاید در مصاحبه‌های بلند که بررسی دقیق‌تری از فضای کار مصاحبه‌شونده به مخاطب ارائه می‌دهد، کارآمدتر باشد. همشهری علاوه بر این گزارشی نوشت درباره‌ی برنامه‌ی قصه‌نویسی که امسال جایگزین پیک نوروزی شد. از این نظر که روزنامه این سوژه را تا نوروز سال دیگر رها نکرده و بازخوردی از معلمان درباره‌ی نتایج کار گرفته و حتی به تخلف بعضی از مدارس و موسسات در واکنش به این‌ رویه جدید پرداخته است، رویکرد درستی انتخاب شد و خوب است چنین گزارش‌هایی درباره‌ی تغییر رویه‌ها در آموزش و پرورش و تاثیرات مثبت و منفی آن ادامه پیدا کند.

دیروز روحانی خطاب به برخی مدیران دولتی و در انتقاد از عملکرد آنها گفته بود، چرا روزه سکوت گرفتید که در تیتر روزنامه‌های امروز هم دیده شد اما در نگاه روزنامه‌های منتقد به شکل دیگری به آن پرداخته شد. سیاست روز همین جمله را خطاب به روحانی نوشت و از او پرسید چرا درباره‌ی عملکردش روزه سکوت گرفته است. صبح نو هم ابراز ناخشنودی روحانی از مدیریت سیستم ارزی را به قوت گرفتن احتمال استعفای سیف از بانک مرکزی تعبیر کرد. وطن امروز هم کل سخنرانی دیروز رئیس جمهور را با کلمه «خسته!» تحلیل کرد و در زیرتیتر انتقادهای او را «حمله عجیب به مدیران دولتی» و «توهین بی‌سابقه به دستگاه‌های نظارتی» خواند. جوان هم عکسی از چهره عصبانی روحانی کار کرد و یکی از انتقادهای او از کابینه را به تیتر آورد: «چرا به جای برنامه توضیح واضحات می‌دهید؟!»

تصمیم رهبر کره شمالی برای تعلیق آزمایش‌های هسته‌ای این کشور در تیتر فرعی و اصلی روزنامه‌ها دیده شد. اغلب روزنامه‌ها رویکردی حمایتگرانه داشتند اما جنس این حمایت‌ها متفاوت بود و روزنامه‌های اصولگرا تیترها را به گونه‌ای نوشتند که برای کره شمالی نوعی اقتدار در این تصمیم متصور هستند مثل جوان که از «بازگشت به میز مذاکره با بمب هسته‌ای» نوشت. در روزنامه‌های دیگر این یکدستی در معنای تیترها نیست. سازندگی این تصمیم را «برجام کره‌ای» خواند که ترکیب مناسبی برای روایت آنچه اتفاق افتاده به نظر نمی‌رسد و عکسی اگرچه غیرمعمول اما هماهنگ با نقل قول «اون» درباره‌ی بازسازی اقتصادی منتشر کرد. تیتر همدلی با توجه به تغییر مواضع کره شمالی روایت درست‌تری دارد: «کره چرخید» و در زیرتیتر آن را در تحلیل کارشناسان یک حرکت تاکتیکی دانست. همبستگی و قدس دو تیتر کاملا متفاوت درباره‌ی «اون» انتخاب کردند. همبستگی از بازگشت به جامعه جهانی خبر داد و قدس با عکس خوبی آن را «تعلیق در اوج» تعبیر کرد که تیتر کوتاه‌تری با همان معنای تیتر جوان است.

بازتاب حاشیه‌های انتخاب شهردار تهران در روزنامه‌ها همچنان ادامه دارد.  شرق تیتر یک را در واکنش به صفحه اول روز ۲۱ فروردین سازندگی با عکس عبدالله نوری قرار داد و در متن ادعا شد گزارش نشست منتشر شده در این روزنامه کامل نیست و بنا به اظهارات دبیر کل حزب اتحاد ملت «محتوای جلسات خصوصی که قرار نبود منتشر شود را منتشر کردند؛ آن هم بدون رضایت طرف مقابل.» مصاحبه روایتی دیگر از محتوای این جلسه در خانه‌ی عبدالله نوری برای حل اختلاف بین کارگزاران سازندگی و اتحاد ملت و توضیحاتی درباره‌ی جزئیات مطرح شده است که مخاطب می‌تواند با کنار هم قرار دادن هر دو روایت «سازندگی» و «شرق» به دید کامل‌تری درباره‌ی آنچه اتفاق افتاده برسد. عکس یک شرق هم از محسن هاشمی است که دیروز گفته بود جهانگیری موافق حضور او در شهرداری است. آفتاب یزد هم نه محسن هاشمی که حمایت اصولگرایان از او را به یکی از تیترهای اصلی آورد. در متن هم به برخی موضع گیری‌ها در روزنامه‌ها و خبرگزاری‌های اصولگرا استناد کرد و این موافقت ضمنی را به دلیل بالا رفتن احتمال حضور مهدی چمران در شورای شهر تهران دانست. روزنامه همچنین مصاحبه‌ای با وکیل سعید مرتضوی داشت که پرداختن مطبوعات به دستگیری او را «محکومیت مضاعف» خوانده و گفته: «موضوع خیلی پیچیده و سنگینی نیست که به این میزان به آن پرداخته شده است. پرونده‌های بسیاری وجود دارد که مفتوح است و حکم نیز وجود دارد اما نتوانستند فرد را دستگیر کنند.»

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here