زمان انتشار : ۱ اردیبهشت ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۱:۴۸ | کد خبر : 468879 |

پیگیری تیترها از «تخلفِ ارشاد»

شفقنا رسانه- ویدیوی برخورد یکی از ماموران گشت ارشاد با یک دختر جوان که علاوه بر واکنش‌های مردمی، با اظهارات مسئولان نهادهای مختلف همراه شد، یکی از مهمترین موضوعات امروز روزنامه‌ها بود که در بسیاری از آنها در تیتر اصلی قرار گرفت. اظهارات معصومه ابتکار، معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده در گفت‌وگو با سه روزنامه اعتماد، سازندگی و شرق بیش از دیگر چهره‌ها تکرار شد که گفته بی‌تفاوت نیستیم و موضوع را پیگیری می‌کنیم. او در گفت‌وگو با اعتماد درباره‌ی مطرح شدن این ادعا که این اتفاق با برنامه‌ریزی قبلی بوده، توضیح داده: «در این مورد خاص من نمی‌توانم قضاوت کنم. با وجود اینکه بررسی‌های اولیه من نشان داد که یک واقعیتی وجود داشت و بعد هم که با آقای دکتر رحمانی فضلی صحبت کردم، در توییتر هم نوشتم که «منتسب به گشت ارشاد»، چون تا زمانی که از تمام ابعاد موضوع اطمینان نداشته باشیم نمی‌توانیم به صراحت راجع به این موضوع اعلام نظر کنیم.» او همچنین در بخش دیگری بیان کرد:«در ماه‌های گذشته چندین مورد از برخوردهای سلیقه‌ای که با افراد شده بود، و دلیل برخورد صورت گرفته هم نوع پوشش فرد نبوده، داشته‌ایم. از این جهت ما یک شرایط خاص اجتماعی داریم که باید بتوانیم در یک جامعه‌ای که هم برای حصول مردم‌سالاری دینی احترام و ارزش قائلیم و هم برای اصول و ارزش‌های موازین دینی و شرعی، ارزش قائلیم رفتار درستی از خود نشان دهیم. مخصوصا با توجه به تحولات اجتماعی و نسل جدید، ما باید بتوانیم این نوع مناسبات را که جلوه ظاهری آن بحث پوشش است، اما خیلی عمیق‌تر از این مسائل است، به درستی تنظیم کنیم.» سازندگی از معدود روزنامه‌هایی بود که با تیتر «ارشادِ ارشاد» و سه طرح در کنار یکدیگر داستان اتفاق افتاده را روایت کرد. هفت صبح، آفتاب یزد، آرمان امروز، ابتکار، همدلی، شهروند و همشهری هم هر کدام از زاویه دید خود این موضوع را بررسی کردند و البته هیچ کدام روایتی نزدیک به واقعه از طرفین درگیری در صفحه اول نداشتند. هفت صبح، آفتاب یزد و شهروند در تیتر خنثی‌تر عمل کردند و آرمان امروز، ابتکار و همدلی موضع و تحلیل خود را به تیتر آوردند که در نقد حادثه بود. همشهری اما این اتفاق را در کنار چند حادثه دیگر در کشور قرار داد و از «آستانه‌ی تحمل جامعه در وضعیت هشدار» نوشت و از جامعه‌شناسان و کارشناسان پرسید چرا این آستانه‌ی تحمل در معضلات و مسائل اجتماعی پایین آمده است. شهروند علاوه بر این موضوع، عکس یک را به گزارشی درباره ی کم آبی در یکی از مناطق سیستان اختصاص داد که با حاشیه‌نگاری از تصویر شروع می‌شود و با اشاره‌ای ظریف به گورخوابی در متن گزارش تمام می شود؛ نثر مطلب خوب و روان است و تیتر خوبی هم برای آن انتخاب شد.  در بخشی از متن برای توصیف وضعیت به آمار هم استناد شده است: آخرین داده‌های مرکز آمار ایران می‌گوید تعداد خالص مهاجرت در استان سیستان و بلوچستان بین ١٣٩٠ تا ١٣٩۵ منفی ٣٢ هزار نفر بوده. یعنی تعداد کسانی که رفته‌اند بیش از ٣٢ هزار و ٣٠٠ نفر بیشتر از کسانی است که به این استان مهاجرت کرده‌اند. مرکز آمار ایران هنوز آمار تفکیکی شهرها را در همین فاصله‌ زمانی منتشر نکرده اما در دوره‌ قبلی (١٣٨۵-١٣٩٠) تعداد خالص مهاجران شهرستان زابل منفی ٨ هزار و ۶٢٣ نفر بوده. کجا رفته‌اند؟ آقای کیخا کمی از دیوار فاصله گرفت و گفت: «تهران، کرج، خراسان، گلستان، مازندران، سمنان، کرمان، فارس و هرجایی که کار باشه. آب باشه.»

پیام اروپا به امریکا در روزنامه‌های وطن امروز و جوان با تعبیری متفاوت نسبت به روزنامه‌های دیگر از جمله ایران، جمهوری اسلامی و اطلاعات بازتاب پیدا کرد. وطن امروز نوشت:«خروج لازم نیست؛ تحریمش می‌کنیم» و جوان آن را «تند شدن شیب خروج از برجام» دانست در حالی که ایران، اطلاعات و جمهوری اسلامی آن را هشدار نمایندگان پارلمان سه کشور به آمریکا برای وادار کردنش به ماندن در برجام خواندند. جمهوری اسلامی از بقیه تیتر طولانی‌تری نوشت و همان نکته‌ی تیتر چهار کلمه‌ای ایران را در دو خط و با ۱۶ کلمه بیان کرد.

   

سخنرانی «سردار حسین سلامی» جانشین فرمانده کل سپاه ایران درخطبه‌های نماز جمعه تهران به تیتر چند روزنامه از جمله صبح نو، سیاست روز و کیهان آمد. پرداخت صبح نو از نظر انتخاب عکس و چینش اطلاعات مطلب در صفحه اول نسبت به دو روزنامه دیگر بهتر و متفاوت‌تر است.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here