زمان انتشار : ۲۹ فروردین ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۰:۰۲ | کد خبر : 468812 |

تیترها تحت تأثیر جنجالِ «پیام‌رسان» و «صافی»

شفقنا رسانه- در ادامه‌ی حواشی تلگرام و نزدیک شدن به تاریخ اعلام شده در مصاحبه‌های موافقان فیلتر تلگرام، امروز تیترهای متفاوتی در این زمینه به روزنامه‌ها آمد. خراسان از «اقدامات روسیه، چین، هند، پاکستان، کره، انگلیس و اندونزی در برابر خسارات تلگرام» نوشت و آن را «خنثی‌سازی» خواند که چندان با سیاست روزنامه در استفاده از این اپلیکیشن همخوان نیست و بهتر بود تیتر میانه‌تری انتخاب می‌شد. روزنامه جوان هم گفت‌وگوهایی با مدیران پنج پیام رسان داخلی درباره‌ی نحوه‌ی رعایت حریم خصوصی کاربران منتشر کرد و مهمترین نقل قول آنها را به صفحه اول آورد. علاوه بر این سرمقاله را هم به همین موضوع اختصاص داد و با طرح این ادعا که «موضوع انتقال به پیام‌رسان‌های داخلی این روزها به گفتمانی عمومی در میان کاربران شبکه‌های اجتماعی تبدیل شده است.» در بخشی از آن تأکید کرد: «این کوچ عاقلانه و داوطلبانه هم باعث رشد قابلیت‌های پیام‌رسان‌های داخلی و رفع ضعف‌ها و آسیب‌های آنها خواهد شد و هم مردم قادر خواهند بود در محیطی امن نیازمندی‌های مختلف، آموزشی، فرهنگی، سیاسی و اجتماعی و اقتصادی و سرگرمی خود را تأمین و هم نسبت به سوءاستفاده‌های احتمالی و حتی تهدید منافع عمومی مردم در تبدیل این شبکه‌ها به عرصه‌ای برای توزیع مواد مخدر، اقدامات تروریستی و هتک عفت عمومی و فردی فارغ باشند.»  اعتماد هم عکسی از وزیر ارتباطات به صفحه اول آورد و نوشت: «روزهای سخت وزیر جوان» علاوه بر آن در صفحات داخلی روزنامه مصاحبه‌ای با مدیر یکی از پیام‌رسان‌های داخلی دارد که او درباره‌ی احتمال ایجاد مشکل برای امنیت اطلاعات در این پیام‌رسان گفته: «این اتفاق نشدنی است. چون اگر بشود، کلیه داده‌های اقتصادی و تراکنش‌های بانکی هم هک‌شدنی بود. ما از همان پروتکل استفاده می‌کنیم. اگر حفره‌ای وجود داشت مطمئن باشید لااقل بانک‌ها از این فضا استفاده نمی‌کردند. از این جهت سروش مطمئن است. ما به دنبال برگزاری یک مسابقه برای امنیت سروش هستیم که متخصصین امنیت سروش را به آزمون بگذارند. کوچک‌ترین نکته امنیتی‌ای اگر پیدا شود، آن را رفع می‌کنیم. در هفته‌های آتی اعلام رسمی خواهیم کرد. از نگاه فنی به شما می‌گویم که پروتکل ما در دنیا قابل شکستن و بهره‌برداری نبوده و نیست.»

   

حضور وزیر بهداشت در مجلس و پرسش‌ها و پاسخ‌ها به تیتر چند روزنامه از جمله شهروند، شرق، سپید و کاروکارگر آمد. شهروند به موضوع بحث یعنی واردات صافی‌های دیالیز در تیتر یک پرداخت و از «جنجال صافی» نوشت. در متن هم گفته‌های رد و بدل شده بین وزیر بهداشت و دو نماینده‌ی مجلس یعنی قاضی‌پور و محجوب را بازتاب داد. علاوه بر این با رئیس انجمن بیماران کلیوی صحبت کرد که گفته‌های او در تایید موضع وزیر بهداشت مبنی بر کیفیت پایین‌تر صافی‌های داخلی است که باعث می‌شود سموم از خون به خوبی پاک نشود و روند درمان بیماران کند شود. شرق هم در یکی از تیترها به همین بحث پرداخت اما در تیتر بیشتر آن را از منظر چهره‌های درگیر بحث دید، نه موضوع: «مشاجره ۲ قاضی در مجلس». همین رویکرد در تیتر را دو روزنامه سپید و کاروکارگر هم دنبال کردند. سپید در تیتری طولانی دو جمله از گفته‌های قاضی‌زاده هاشمی را به صفحه اول آورد که گذشته از غیرحرفه‌ای بودن تیتر از نظر نگارش، برای روزنامه‌ای که اتفاقا در چنین مباحثی می‌تواند رویکرد تخصصی‌اش را به مخاطب بیشتر نشان بدهد، کاری ضعیف است. کاروکارگر هم در حمایت از محجوب تیتری زد که هیچ ارتباطی به موضوع پرسش ندارد و نوشت: «مقابل نمایندگان مردم غرورتان را کم کنید».

وطن امروز عکسی از «رضا برجی» عکاس و مستندساز انقلاب اسلامی به صفحه اول آورد که در دومین همایش «شب وصل» شب گذشته از او تقدیر شد. متن اما کیفیت لازم ندارد و در دو پاراگراف مختلف دو محل تولد برای او نوشت(زنجان و همدان). بهتر بود روزنامه برای آنچه تحسین می‌کند دقت و تولیدی با کیفیت‌تری داشته باشد. رویکردی که روزنامه قدس به درستی دنبال کرد و علاوه بر یادداشت‌ها و گفتارهایی درباره‌ی رضا برجی، گفت‌وگویی هم با او ترتیب داد.

در ادامه‌ی حواشی انتخاب شهردار برای تهران که در روزهای گذشته هم روزنامه‌ها گزینه‌های احتمالی را بررسی کردند، امروز آفتاب یزد هم به این موضوع واکنش نشان داد و حمایت از شهردار شدن محسن هاشمی را «تله مشاوره‌های غلط» تعبیر کرد و عکسی منتشر کرد که علاوه بر هاشمی، تصویری تار از کرباسچی هم در آن دیده می‌شود. همشهری و سازندگی هم گزینه‌های احتمالی را بررسی کردند و دومی در تیتر وعده داد که شانس حناچی برای رسیدن به شهرداری تهران را ارزیابی می کند. با این حال امروز این خبر برای هر دو روزنامه در حاشیه‌ قرار گرفت. همشهری گزارشی میدانی از «عریضه‌نویسان خیابان پاستور» با تیتر «برسد به دست رئیس‌جمهور» منتشر کرد که سوژه‌ای نسبتا بکر دارد و متن گزارش هم خوب و روان است. سازندگی هم در تیتر اصلی‌اش از پایان سانسور ساز در صداوسیما پرسید و طرح خوب و هماهنگی برای آن کار کرد.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here