زمان انتشار : ۲۷ فروردین ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۱:۳۴ | کد خبر : 468744 |

تیترها پیگیر «مرتضوی» شدند

شفقنا رسانه- اگرچه امروز کمتر خبری بود که به محور مشترک روزنامه‌ها تبدیل شود و عکس و تیتر یک را از آن خود کند اما خبر مربوط به اجرا نشدن حکم سعید مرتضوی با پاسخ محسنی اژه‌ای به روزنامه‌ خراسان دوباره به تیتر یک بعضی از روزنامه‌های روز گذشته و امروز برگشت. اژه‌ای گفته بود «حکم جلبش صادر شده ولی هنوز متأسفانه گیرش نیاورده اند، حالا نمی دانم چطور هست!» امروز قانون عکسی از آگهی مردمی برای پیدا کردن مرتضوی منتشر کرد و نوشت: «مردم به دنبال محکوم» و وعده‌داد تبعات قضایی عدم حضور مرتضوی برای اجرای حکمش را واکاوی کند. فارغ از کیفیت متن، از این منظر که روزنامه صرفا به خبر اکتفا نکرد و تلاش کرد یکی از ابعاد مبهم را بررسی کند و اطلاعاتی جدیدتر به مخاطب ارائه دهد، رویکرد درستی را انتخاب کرد. آنچه خوشبختانه در این زمینه در روزنامه‌های دیگر هم تا حدی تکرار شد. سازندگی هم طرحی از مرتضوی با الهام از شخصیت اصلی سریال فرار از زندان کار کرد که نقشه‌ی فرار به شکل خالکوبی بر روی بدن خود طراحی کرده بود. تیتر «گریزان از زندان» هم متناسب با طرح کار شد و روزنامه در تیترهای فرعی توییتی را بازتاب داد که وزرای کشور و دادگستری مسئول رسیدگی به این پرونده شدند و دو یادداشت هم در این زمینه منتشر کرد. تیترهای فرعی روزنامه درباره‌ی جایگزین‌های احتمالی شهردار تهران است.  اعتماد هم عکس یک خوب و متناسب با موضوع را به صفحه اول آورد و از جزئیات تازه حکم مرتضوی نوشت. سرمقاله را هم غلامرضا ظریفیان نوشت و تحلیل کرد: «چندی است که شیوه برخورد با تخلفات صورت گرفته از سوی شخصیت‌ها و جریانات مختلف، فضای دوگانه‌ای را در جامعه ایجاد کرده است. تلقی افکار عمومی از نحوه برخورد با جریان احمدی‌نژاد و سعید مرتضوی این است که با جریان‌های سیاسی رفتار یکسانی نمی‌شود. برخی جریانات به دلایلی از حاشیه‌ای امن برخوردار هستند و می‌توانند به هر شیوه و روشی عمل کرده و جامعه را آزرده کنند.» روزنامه آرمان امروز هم اگرچه از «سرنوشت اسرار مرتضوی فراری؟» نوشت اما در متن اطلاعات یا تحلیل جدیدی ارائه نداد و صرفا واکنش‌ها به این خبر را بازتاب داد.

سیاست خارجی با محور مسائل منطقه اگرچه به پررنگی روزهای گذشته نبود، به چند روزنامه از جمله وطن امروز، ایران، کیهان و جوان هم آمد. وطن امروز اظهارات پادشاه سعودی در نشست سران اتحادیه عرب را بازتاب داد و به دلیل ادعای مطرح شده درباره‌ی بیماری زوال عقل او و اظهاراتش درباره‌ی یمن که در سال‌های گذشته مورد تهاجم عربستان بوده، آنچه رخ داده را به «هپروت» تعبیر کرد. ایران گفت‌وگویی با ظریف را به صفحه اول آورد که حمله آمریکا، انگلیس و فرانسه به سوریه را «دفاع از تروریست‌ها» خوانده و گفته به دیپلماسی نمایشی اعتقاد ندارد. او در تحلیل تاثیر حمایت آنکارا از این حمله نظامی به سوریه بر مذاکرات آستانه توضیح داد: «نه ما و نه ترکیه ادعایی نداریم که در همه موضوعات مرتبط با سوریه اشتراک نظر کامل پیدا کرده‌ایم. ما در روند آستانه حول حداقل‌های اشتراکات در مورد سوریه مذاکرات و همکاری‌ها را ادامه می‌دهیم و در همین سطح حداقلی نیز دستاوردهای بزرگی در ارتباط با استقرار آتش‌بس در بسیاری از مناطق سوریه داشته‌ایم و در همین مسیر، به این مذاکرات و همکاری‌ها ادامه خواهیم داد. ما معتقدیم اقدامات یکجانبه و تجاوزکارانه به خاک سوریه به دلایل و اتهامات اثبات نشده در بلندمدت به نفع هیچ یک از طرف‌های مرتبط با سوریه بویژه همسایگان آن نیست. هر سیاست و اقدامی که صورت می‌گیرد، باید در مسیر کاهش تنش و درگیری در سوریه باشد. هر اقدامی برخلاف این رویکرد، خطر بازگشت تروریسم را به سوریه افزایش می‌دهد.» روزنامه کیهان با تیتر طولانی و دو خطی‌اش این حمله‌ی نظامی به سوریه را حامل درسی دانست که آن «ضرورت افزایش توان موشکی کشور» است. جوان هم در تیتر یک نقل قولی از نصرالله را بازتاب داد که گفته «هوا را بمباران کردند!» و در عکس هم تظاهرات علیه این حمله نظامی در کشورهای اروپایی را منتشر کرد که انتخاب خوب و متناسب با سیاست روزنامه است. اما بهتر است درباره‌ی مسائل مهم منطقه روزنامه تحلیل کارشناسان هم به صفحه اول بیاورد و صرفا منعکس‌کننده‌ی نقل‌قول‌ها نباشد.

همشهری امروز در تیتر فرعی گزارشی درباره‌ی سایت‌های قمار اینترنتی نوشت که اگرچه سال گذشته در چند روزنامه دیده شده بود اما مدتی بود رسانه‌ای پیگیر آن نبود. گزارش اطلاعات مهمی دارد و این که چه طور بعضی سارقان از این سایت ها باج گیری هم می کنند. تیتر می توانست جایگاه بهتری هم در صفحه داشته باشد و تیتر کلی آن با تیتری درباره ی مهمترین خلاء برخورد با این سایت ها جایگزین شود.

همدلی در تیتر یک از «حصر در پیچ پاستور» نوشت و در گزارش مروری بر آخرین واکنش ها و نقل‌ها درباره‌ی این موضوع داشت اما نکته‌ی تازه‌ی در متن به مخاطب ارائه نداد.

روزنامه رسالت که کمتر ممکن است تیتر مطلب تولیدی به صفحه اول بیاورد، امروز با عکسی از چهره‌ی شش نماینده مجلس شورای اسلامی از پاسخ آنها به پرسش درباره‌ی اقدامات مجلس برای اجرای قانون حمایت از تولید ملی نوشت. اگرچه ترکیب و نحوه‌ی قرار دادن عکس‌ها در کنار هم خوب نیست با این حال تلاش روزنامه مهم است و حتی همین سوژه را می‌تواند با گزارش‌ها و مطالب تحقیقی ادامه دهد و صرفا به مصاحبه‌های کوتاه بسنده نکند.

روزنامه شهروند گفت‌وگویی با سعیده دلمرادی معلم جوانی دارد که به همراه همسرش تلاش کرده به خانواده‌ها و کودکان نیازمند کمک کند. تیتر خوب است اما توضیحات طولانی بالا و پایین آن روی زمینه‌ی عکس بر روی خوانایی متن تاثیر می‌گذارد. با این حال با توجه به رویکرد روزنامه پرداختن به چنین سوژه‌هایی خوب و برای مخاطب جذاب است.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here