زمان انتشار : ۲۶ فروردین ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۵:۰۵ | کد خبر : 468727 |

سردبیر خبرگزاری «تسنیم»:فیلترینگ یعنی نظارت

شفقنا رسانه- سمیرا بختیار: بعد از انتشار خبر فیلتر شدن تلگرام تا پایان فروردین ماه به نقل از بروجردی، رئیس کمیسیون امنیت ملی ، واکنش های زیادی را شاهد بودیم. اما این اقدام چه تبعاتی را با خود به همراه خواهد داشت؟ آیا اساساً محدودیت می‌تواند مانع از دسترسی مردم به ابزارهای ارتباطی شود؟ شفقنا رسانه در گفت‌وگو با  اهالی رسانه نظرات آنان را درباره این اقدام و تجربه‌های آنان از پیام‌رسان‌های داخلی جویا شده است.

محمد کریمی سردبیر خبرگزاری تسنیم با داشتن نگاه حمایتی از پیام رسان های داخلی به شفقنا رسانه می گوید: فعالیت شبکه های پیام رسان اعم از داخلی و خارجی می تواند به عنوان بازوی کمکی جریان رسانه ای در نظام جمهوری اسلامی مورد توجه قرار گیرد.متاسفانه در سال های اخیر به دلیل بی توجهی به این ابزار نوین، شبکه ای خاص در فضای اطلاع رسانی چنبره زد که عملکرد مناسبی نداشت و به گفته مسئولان در حوزه های امنیتی ،اقتصادی و سیاسی اخلال هم ایجاد کرد. اینکه امروزه با توجه به ضرورت  برخورد با فعالیت هنجارشکنانه شبکه های پیام رسان خارجی به صرافت استفاده از این ابزار افتاده ایم، خود نوید بخش نگاه تازه به جریان آزاد اطلاعات و آگاهی های عمومی است. این فرصت مناسب می تواند عاملی باشد برای افزایش آگاهی های عمومی و گسترش دامنه بصیرت و بینش افکار عمومی در سطوح مختلف.

پیام رسان های داخلی خالی از ضعف نیستند

او ادامه می دهد: به نظر می رسد در فرصت فراهم شده دولت مردان، مسئولان و فعالان عرصه رسانه ای باید با هم اندیشی و جدیت بیشتر نسبت به چگونگی دسترسی آسان، سریع و کامل افکار عمومی به اطلاعات، چاره اندیشی کنند. با توجه به اینکه تلگرام یک پیام رسان خارجی است عدم دسترسی به سرورها، دیتا و منابع و عدم دسترسی به چگونگی تولید محتوا و عدم نظارت بر آن ،واقعا یک تهدید بالقوه است .ولی اگر پیام رسانی حتی اگر خارجی باشد شرایط ایران را بپذیرد (مانند ماهواره که در حال حاضر قراردادهایی داریم و از امور علمی و دانستنی های آن استفاده می کنیم) می توان از آن استفاده کرد. در جهان امروز نمی توان در را به صورت صد در صد بست بلکه باید با نظارت،وسواس و دقت بیشتر  نسبت به نیازهای خودمان با ابزارها و شیوه های مختلف ارتباط برقرار کرد. و از آن به نفع مردم و جامعه استفاده کنیم.

کریمی با اشاره به برخی انتقادهای مطرح شده درباره پیام رسان های داخلی بیان می کند:  باید به این نکته توجه کرد حتی پیام رسان تلگرام در بدو فعالیت خود به کاملیت حال حاضر نبود کما اینکه  امروزه هم  برای  ارتقاء خود، اپلیکیشن های جدید اضافه می کند .برای همین پیام رسان های داخلی ،خالی از ضعف نیستند.به همین خاطر ، باید مورد استفاده کاربران قرار بگیرند تا ضعف هایشان بروز پیدا کند و به سرعت منتفی می شود. معتقدم می توان به گپ ها و نقاط ضعف در این پیام رسان ها دسترسی پیدا کنیم و آنها را رفع کنیم  چرا که دانشمندان ایرانی نشان داده اند که در اسرع وقت این کار را انجام می دهند برای همین این نگرانی وجود ندارد و اگر عینک سیاسی و جناحی و حزبی را از چشم برداریم، باید در سال حمایت از کالای ایرانی، از کالا و خدمات ایرانی حمایت کنیم .

حمایت های زیادی لازم است

او ادامه می دهد: قطعا حمایت ها سبب شد ژاپن فرو رفته در جنگ جهانی دوم امروز خود را به عنوان یک  قدرت، هویدا کند.بنابراین کسی نمی تواند بگوید جایگزین پیام رسان حال حاضر بهتر و قوی تر از تلگرام است ولی این را هم باید در نظر گرفت که به سرعت و با توجه به فضا و خواست عمومی که وجود دارد قطعا می توانیم یک جایگزین مناسب و شایسته بومی لازم در اختیار عموم قرار دهیم.

او در تجربه خود از پیام رسان های داخلی می گوید: من در حال حاضر از سه پیام رسان داخلی استفاده می کنم که اوایل برخی از پیام رسان ها، زیر بار یکباره کاربران دچار هنگ و مشکلاتی می شدند که الان مرتفع شده ولی برخی از پیام رسان ها را مطلعم که در ابتدای راه هستند ولی امیدوارم حمایت های دولت برای  زیر ساخت ها و  پهنای باند ها بتواند جایگزین های خوبی برای تلگرام فراهم کند. واقعیت این است آنچه در حال حاضر درباره پیام رسان های داخلی مطرح می شود، بیشتر هیاهوی سیاسی است .اگر دولتمردان و افکار عمومی با دقت نظر بیشتری نگاه کنند متوجه خواهند شد که پیام رسان داخلی از چند وجه قابل اعتماد تر است.

این سردبیر با ضروری دانستن نظارت بر بخش های رسانه ای تصریح می کند: در هیچ کجای جهان اطلاعات آزاد ،بدون نظارت ندارید همین سیستم فیلترینگ که الان در کشور ما برجسته شده و به عنوان یک پدیده بد، از آن یاد می شود در تمام رسانه  های جهانی به ویژه رسانه ای مانند سی ان ان و رسانه های ماهواره ای از فیلترینگ کمتر از بیست ثانیه ای یعنی نظارت استفاده می کنند .در جریان جنگ امریکا و عراق یک لحظه غفلت سی ان ان باعث شد  بخشی از اطلاعات و وضعیت نیروهای امریکایی در عراق لو برود بنابراین معتقدم فیلترینگ یعنی نظارت.

او افزود: هیچ پیام رسانی چه داخلی چه خارجی مبرا از نظارت نیست کما اینکه ممکن است خود پیام رسان های داخلی زمینه انحراف را ایجاد کنند برای همین باید بر آن نظارت باشد. پس کسی ایرادی نسبت به نظارت نمی گیرد، ولی اگر نظارت تغییر به دخالت و محدودیت بدهد، مطمئنا با واکنش هایی روبرو خواهد شد.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here