زمان انتشار : ۲۱ فروردین ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۲:۱۳ | کد خبر : 468562 |

«دلار» و «پیام‌رسان داخلی» محور تیترها شدند

شفقنا رسانه- حفظ حریم خصوصی در پیام‌رسان داخلی و حرام شرعی دانستن تعرض به آن یکی از مهمترین بخش‌های سخنان رهبری انقلاب اسلامی در دیدار جمعی از مسئولان و مدیران نظام بود که امروز تیتر اغلب روزنامه‌ها از جمله صبح نو، وطن امروز، رسالت، خراسان، اطلاعات و جام جم شد.

صبح نو علاوه بر این گزارشی هم دارد درباره‌ی روستایی که با تماشاگران خانم و مسابقه فوتبالش مشهور شد. «ابوذر عمرانی‌نسب»، دبیر برگزاری مسابقات پیشکسوتان فوتبال روستای شاهیجان درباره حضور بانوان به‌عنوان تماشاچی به «صبح نو» گفته: «از همان ابتدای برگزاری مسابقات بانوان فوتبال‌دوست روستا از برگزاری مسابقات حمایت کردند. فلسفه شروع مسابقات از درگذشت یکی از اسطوره‌های فوتبالی شاهیجان، آقای حاج مرتضی عمرانی شکل گرفت. یادواره ایشان در سال ۸۶ برگزار شد. در آن سال، ایشان تازه به رحمت خدا رفته بودند و به نوعی با برگزاری مراسم فوتبال، مراسم یادبود ایشان برگزار شد. خانواده ایشان و اهالی ده در این یادواره شرکت کردند. از همان زمان بود که این رسم به‌وجود آمد تا بانوان و خانواده‌های شاهیجان با هم با مسابقات همراه شوند. همین حضور، شادی و نشاط زیادی را در بین روستاییان ایجاد می‌کند. تعطیلات نوروز تفریح و نشاط خوبی برای روستا ایجاد شد.»  او توضیح می‌دهد: «حضور بانوان جو صمیمی خوبی به مسابقات داد و به نظم و انضباط مسابقات هم کمک کرد. با حضور خانم‌ها رعایت بسیاری از مسائل اخلاقی انجام شد و این موضوع برای ما به‌عنوان برگزارکننده خیلی خوشایند بود. در روز مسابقه فینال هم یک استقبال صد درصدی از طرف بانوان داشتیم. یعنی همه زنان روستا آمدند تا مسابقه را ببینند. حتی مادران و بانوانی که در طول سال هیچ مسابقه فوتبالی را از تلویزیون تماشا نکرده بودند هم به تماشای بازی نشستند و جو خوب و بی‌نظیری را خلق کردند.»

خراسان هم خبری درباره‌ی وضعیت اجرای حکم سعید مرتضوی دارد که به نوشته‌ی روزنامه «با گذشت بیش از یک ماه هنوز خبری از اجرای حکم مرتضوی منتشر نشده است. دراین باره یک منبع مطلع از تحت مراقبت بودن مرتضوی خبر داد و به خبرنگار خراسان گفت: قوه قضاییه در زمان خودش این کار را انجام می دهد. وی  اکنون تحت نظر است. »

اطلاعات و جام جم هم مطالب مرتبط به پیام‌رسان‌ها و حریم خصوصی به صفحه اول آوردند. اولی از ارائه‌ی لایحه‌ی حفظ حریم خصوصی در فضای مجازی به دولت خبر داد که تحلیل شفقنا رسانه را در این زمینه اینجا می‌توانید بخوانید و دومی به امکان ذخیره و دسترسی به محتوای فارسی در پیام‌رسان‌ها به طور کلی توجه کرد که کمتر با این رویکرد به آن توجه شده بود. نویسنده در بخشی از متن نوشت: «گرچه هدف از تولید و نشر محتوا در شبکههای اجتماعی امکان دسترسی آسانتر و بازدید تعداد بیشتر از این محتوا عنوان میشود، اما چنین فضایی امکان جستوجوی اطلاعات را در طولانی مدت سختتر میکند. این چالش در شبکههایی که تعامل دو طرفه در آنها وجود دارد، آسیب کمتری دارد. اما هنگامی که صحبت از تولید محتوا بدون امکان تعامل با محیط بیرون میشود، نگرانی از آسیب به تولید محتوا شدت میگیرد. این اطلاعات فقط مدت کوتاهی بعد از انتشار قابل دسترسی است و اگر زمانی به هر دلیلی شبکه اجتماعی از دسترس خارج شود، همه محتوای تولید شده از بین خواهد رفت. از سوی دیگر موتورهای جستوجو اطلاعات منتشر شده در پیامرسانها را رصد نمیکند و به همین خاطر محتوای پیامرسانها محدود به یک جامعه مخاطب کوچک میشود و کمکی به انباشت اطلاعات در اینترنت نمیکند. در مورد تولید محتوا به زبان فارسی نیز تمرکز روی شبکههای اجتماعی، باعث آسیب به محتوای فارسی تولید شده در فضای مجازی میشود. در واقع این محتوا پس از تولید قابل جستوجو، ذخیرهسازی و طبقهبندی نخواهد بود.»

 

رهبری انقلاب اسلامی در دیدار روز گذشته با مسئولان و مدیران نظام «با یادآوری روحیه انقلابی و خدمتگزارانه حاکم بر مدیران کشور در دهه ۶۰، خطاب به مسئولان خاطرنشان کردند: آیا آن احساسات و رفتارهای تحسین‌برانگیز را به یاد دارید؟ آیا آن بی‌اعتنایی به مال دنیا و اهتمام به خدمت را به‌یاد دارید؟ اشکال کار این است که گاهی آن ارزش‌ها فراموش می‌شود.» همین بخش از سخنان ایشان تیتر اصلی اعتماد و کیهان شد. سرمقاله اعتماد هم درباره‌ی بخش مربوط به اهمیت حفظ حریم خصوصی در پیام‌رسان‌ها است. علاوه بر این هر دو روزنامه نوسانات دلار را هم در صفحه اول دیدند؛ اعتماد وعده تحلیلی درباره‌ی چرایی رکورد زنی قیمت دلار را داد و کیهان حداقل سه تیتر را به این موضوع اختصاص داد و از سکوت دولت در روز گذشته انتقاد کرد.

جمهوری اسلامی هم در سرمقاله درباره‌ی نوسانات ارزی روزهای گذشته تحلیلی نوشت و در بخشی از آن توضیح داد: «افزایش ارزش پول ملی یا کاهش نرخ سود بهره بانکی زمانی ارزشمند و قابل تقدیر است که محصول و معلول سیاست‌ها و اقدامات درست اقتصادی باشند نه اینکه کاهش نرخ سود یا حفظ ارزش پول به خودی خود هدف باشند و هزار و یک مصلحت و منفعت در اقتصاد قربانی پایین نگه داشتن آن یا بالا بردن این شود. نمونه چنین رویکرد اشتباهی را طی سه دهه گذشته در مورد ارز شاهد بودیم. در حالی که تورم داخلی هر سال از ارزش ریال می‌کاست و این کاهش باید در نرخ برابری دلار و ریال اعمال می‌شد، با صرف میلیاردها دلار از درآمدهای ارزشمند نفتی و تزریق بی‌رویه آن به بازار، نرخ ارز را برای دو دهه حدود ۱۰۰۰ تومان ثابت نگه داشتیم تا دلمان خوش باشد ارزش پول ملی کشور ثابت است! در حالی که اگر در این بیست سال همان مقدار دلار نفتی را صرف سرمایه‌گذاری و… می‌کردیم اکنون شاید با بهره‌گیری از همان زیرساخت‌ها و صنایع، وابستگی تولید داخل به نهاده‌های وارداتی کمتر از این بود و افزایش قیمت ارز اینچنین تولید کالای ایرانی را تحت فشار نمی‌گذاشت.»

نسل فردا، جوان، ایران، فرهیختگان، همشهری، آفتاب یزد، آرمان امروز و روزان از جمله روزنامه‌های دیگری بودند که بخش مهمی از صفحه را به وضعیت دلار اختصاص دادند. جوان، روزان و آفتاب یزد سکوت دولت را مورد توجه قرار دادند. اولی به کنایه نوشت: «آقای رئیس جمهور نظری ندارد» روزان از تعبیر «سکوت دلاری» روحانی استفاده کرد که ترکیب جذاب و معنی‌داری نیست. در تیترهای فرعی روزنامه به نقل از یک کارشناس اقتصادی تنها راه حل مسئله را تک نرخی شدن ارز دانست که البته تیتر خوبی ندارد. آفتاب یزد اما همه‌ی اظهارنظر مسئولان دولتی را در کنار هم قرار داد و توضیح ندادن مسئولان دولتی برای بهبود وضعیت انتقاد کرد. در مجموع انتخاب عکس‌ها ضعیف است و کلمات تیتر نکته‌ی جدیدی برای مخاطب ندارد.

ایران، همشهری و آرمان امروز دستور ۴۲۰۰ تومانی شدن دلار را به تیتر یک آوردند که با توجه به زمان اعلام آن (اینجا) بعضی از روزنامه‌ها از این خبر جا ماندند و بدون در نظر گرفتن تبعات این تصمیم جدید به دکه آمدند. همشهری دو تیتر مهم هم دارد یکی درباره‌ی رونمایی از سایت دسترسی عمومی به اطلاعات شهرداری که به نوشته‌ی روزنامه‌ قراردادهای شهرداری علنی می‌شود و دیگری با تیتر «سراب پزشک شدن» از نارضایتی ۴۰ درصد فارغ‌التحصیلان مقطع متوسطه از رشته تحصیلی شان نوشت. نسل فردا و فرهیختگان از جمله روزنامه‌هایی بودند که به تبعات اجتماعی و تأثیر افزایش قیمت دلار بر دارو توجه کردند. فرهیختگان چینش بهتر و اطلاعات بیشتری فراهم کرد و علاوه بر این در گفت‌وگو با کارشناسان اقتصادی راه حل‌هایی برای برون رفت از وضعیت موجود ارائه داد.

      

پس از آن که استعفای نجفی از شهرداری تهران در روز یکشنبه پذیرفته نشد، دیروز دو خبر یکی اظهار نظر دادستان کل کشور که گفته بود شهردار تهران باید دوباره استعفا دهد و استعفای دوباره نجفی وضعیت شهرداری را باز هم به حالت تعلیق درآورد. شهروند از «تهران سرگردان» نوشت و شرق با تیتر «نجفی باید برود» تحلیلی از اعضای شورای شهر تهران را در تیترهای فرعی آورد: «نمی‌دانستیم فشار این قدر جدی است» ستاره صبح هر دو مطلب را در کنار هم آورد که انتخاب عکس‌های آن خوب نیست و هیچ تحلیلی هم در کنار این اخبار ندارد. و قانون در تحلیل مجموع اتفاقات به این نتیجه رسید: «استعفا شد!»

هفت صبح که دیروز آگهی اعلام گم شدن شش بچه را به صفحه اول آورده بود، امروز از پیدا شدن آنها خبر داد و با کسی که آنها را در خیابان‌‌های تهران دیده و تلاش کرده بود آنها را به خانواده‌هایشان بازگرداند، گفت‌وگوی کوتاهی هم داشت. ابعادی از ماجرا در گزارش چندان باز نشد از جمله این که در این شش هفته چه بر این کودکان گذشته و بیشتر توضیح پیدا شدن آنها است.

 

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here