زمان انتشار : ۲۰ فروردین ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۰:۵۵ | کد خبر : 468521 |

تحلیل تیترها از مقصر گرانی «دلار»

شفقنا رسانه- «دلار» و افزایش قیمت آن تیتر یک بیشتر روزنامه‌ها بود. بعضی‌ها صرفا به خبر واکنش دادند و بعضی دیگر سعی کردند تحلیل یا گزارش میدانی درباره‌ی وضعیت به مخاطب ارائه کنند که فارغ از کیفیت این مطالب توجه به تحلیل و گزارش میدانی به عنوان خوراک خبری متفاوت، مهم است. صبح نو، سازندگی،  اعتماد، ابتکار، خراسان، شهروند و فرهیختگان از جمله روزنامه‌هایی بودند که به دلار ۵۷۰۰ تومانی پرداختند. صبح نو با کنایه به این افزایش نوشت: «قیمت دلار؟ الآن یا الآن» و طرح خوب و متناسبی با ایده‌اش به صفحه اول آورد و در بخشی از سرمقاله تحلیل کرد: «منصفانه اگر نگاه کنیم فرضیه دوم بیشتر به واقعیت نزدیک است چرا که فضای روانی ساخته شده توسط ترامپ قابلیت افزایش هزار تومانی دلار در یک ماه را ندارد؛ در‌حالی‌که بی‌تفاوتی برخی مدیران اقتصادی دولت شاید محسوس‌تر از فضای روانی پسابرجام باشد.افزایش قیمت دلار به نوعی شاید از پیش باختن دولت روحانی مقابل تهدیدهای ترامپ است، اینکه فشار بیشتر مساوی نابسامانی بیشتر در اقتصاد است. این پیامی است که طرف غربی از دل افزایش قیمت دلار استنباط می‌کند. دولت باید در مقابل چنین پیامی از خود واکنش نشان دهد و فعالانه‌تر در بازار ارز مداخله کند. » فرهیختگان هم وضعیت موجود را «مدیریت احمدی‌نژادی بازار ارز» خواند و در نمودار تغییر قیمت در یک سال گذشته را به تصویر کشید. تیتر و طرح «سازندگی» هم متناسب با ایده‌اش خوب است و علاوه بر ارائه مطالبی درباره‌ی آینده‌ی قیمت دلار گزارش میدانی کوتاهی دارد که تعداد زیادی از خریداران در صف دلار را دلالان می‌داند نه مردمی که برای سفر و دانشجوی خارج از کشور یا تهیه دارو به دلار نیاز دارند. ایده‌ای که روزنامه‌های دیگر هم در تیترها به آن پرداختند. شهروند آن را «تقاضای مشکوک دلار» خواند و در زیرتیترها بخشی از این احتمالات در افزایش قیمت دلار را مطرح کرد، از جمله نقش صرافی‌های غیرمجاز. «به وقت دلار»، «جنجال دلار در شهر» و «عصیان‌گری دلار» تعبیر اعتماد، ابتکار  و خراسان از وضع موجود بازار ارز بود و این‌ها هم تلاش کردند در سرمقاله یا گزارشی تحلیلی ارائه دهند. از جمله  خراسان در بخشی از تحلیل خود در یادداشت روز نوشت: « حتی اگر موافق افزایش نرخ ارز هم باشیم، این روند افزایشی چون با چشم انداز غیرقابل پیش بینی و برداشت منفی مردم درباره توان مدیریت دولت و امکان مواجهه با تهدیدهای ترامپ همراه است، خطر قابل توجهی دارد و قطعا به فعالان اقتصادی اجازه برنامه ریزی را نمی دهد. طبیعی است که هرگونه فعالیت اقتصادی، به پیش بینی درآمدها و هزینه ها نیاز دارد. اگر این پیش بینی، به ویژه برای واحدهایی که در تامین مواد اولیه به کالاهای وارداتی نیاز دارند، به هم بریزد و نتوان برای قیمت ارز پیش بینی داشت، فعالیت اقتصادی قطعا با رکود جدی مواجه می شود.»

 

ایده‌ی رئیس جمهور نظامی که مدتی است بعضی از چهره‌های جناح اصولگرا آن را مطرح می‌کنند امروز مورد بررسی چند روزنامه با گرایش اصلاح‌طلبی از جمله اعتماد، آرمان امروز و شرق قرار گرفت و توجه آنها به بخشی از گفت‌وگوی حسین الله‌کرم با خبرآنلاین است که ادعا کرده: ««اگر مردم به این درک برسند که ایران باید وظیفه منطقه‌ای خود را انجام دهد، حتما به فرد نظامی استراتژیک رأی خواهند داد. در ادوار انتخابات ریاست‌جمهوری این قابل رصد و ارزیابی است.» ثمینا رستگاری هم در تحلیل این گفته‌ی الله کرم در اعتماد نوشت: «به نظر می‌رسد در حال حاضر در ایران عده‌ای آگاهانه احساس ناامنی را ایجاد کرده‌اند و ما برای ایمن بودن در مقابل این احساس، ابزاری نداریم و به دلایل مختلفی، پیاده نظام دامن زدن به آن شده‌ایم.» و در بخش دیگری تاکید کرد: «الله کرم به عنوان استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران در کتاب‌های این رشته خوانده است که آنجایی که سیاست تمام می‌شود جنگ آغاز می‌شود، سرداران، مردان میدان جنگند. عرصه سیاست دنیایی دیگر است. پیش‌شرط تحقق وعده‌ الله‌کرم، وداع با سیاست است و برای نرسیدن به آن روز همه ما باید در مقابل بحران‌سازان مقاومت کنیم، عجالتا بهتر است برای پشیمان شدن از هم سبقت نگیریم.» شرق هم با مروری بر پیشینه‌ی این ایده‌ و نتیجه‌ی حضور قالیباف و محسن رضایی به عنوان کاندیداهای ریاست‌جمهوری با سابقه‌ی نظامی برخاسته از جناح اصولگرا نوشت: «این جریان سیاسی‌ای که این دو نامزد از آن برخاسته بودند هم در تمامی این سال‌ها هیچ‌وقت سفت و سخت پشتشان نایستاد. محسن رضایی که اصولا همیشه فرمانده‌ای تنها در کارزار انتخابات بود. برای قالیباف هم اصولگرایان همیشه رفقای نیمه‌راه بودند. قالیباف با چراغ سبز آنها جلو می‌آمد، اما در آستانه انتخابات راهشان از هم جدا می‌شد. در همه سال‌های گذشته به‌ویژه در سال‌هایی که این دو نفر وارد عرصه انتخابات شده‌اند؛ هدف حامیانشان کتمان یا حداقل کم‌رنگ‌کردن و به‌حاشیه‌راندن پیشینه نظامی این دو بود.» قانون هم این ایده را «میلیتاریسم علیه دموکراسی!» خواند. علاوه بر این دو صفحه را به نقد و بررسی «لایحه‌ی سازمان نظام روزنامه‌نگاری» اختصاص داد و نتیجه تحلیل خود را به صفحه اول آورد: «سرکوب آزادی بیان در پوشش لایحه دولت» که طرح خوب و هماهنگ با ایده هم با آن کار شد.

پس از آن که شورای شهر تهران روز گذشته استعفای محمدعلی نجفی، شهردار تهران را نپذیرفت؛ خبر و تحلیل آن باز هم به روزنامه‌ها آمد. جام‌جم از «بهشت اجباری» نوشت و همشهری و دنیای اقتصاد «نه به استعفا» و «وتوی استعفا؛ سکوت قانون» را تیتر کردند. تیتر وطن امروز تیتر مبهمی انتخاب کرد اگرچه عکس متناسب با موضوع است. دنیای اقتصاد در بخشی از متن تحلیل کرد: «اعضای شورای شهر در اولین جلسه علنی در سال جدید در روز گذشته، دوره برزخ و بلاتکلیفی در اداره شهر تهران را تمدید کردند. از دیدگاه کارشناسان این وضعیت از آنجا می‌تواند به بلاتکلیفی یا دوره برزخ برای پایتخت تلقی شود که در این بازه زمانی امکان پیش بردن برنامه و طرح‌های مهمی همچون بازنگری طرح تفصیلی، طرح ترافیک، نوسازی بافت فرسوده و… و بهره‌برداری از آنها در زمان پیش‌بینی شده بعید به نظر می‌رسد.» با این حال تلاش کرد فرضیه‌هایی برای عدم پذیرش استعفای نجفی و اقدام احتمالی بعدی او مطرح و آنها را بررسی کند.

 

قدس، کیهان و جوان از جمله روزنامه‌هایی بودند که قسمت‌های پایانی سریال «پایتخت» را پسندیدند. قدس و جوان آن را زنده کردن یاد نقش مدافعان حرم دانستند و عکس‌ یک خود را به آن اختصاص دادند و کیهان رضایتمندانه نوشت: «سریال پایتخت در پایان خوش درخشید».

روزنامه ایران، وضعیت بازار ارز را حبابی دانست که بزرگتر شده و این تعبیر را به تیتر یک آورد. اما در یکی از تیترهای فرعی خبر مهمی دارد که رئیس سازمان سنجش در گفت‌وگو با روزنامه از تعیین تکلیف کنکور تا پایان فروردین خبر داد: « پیش‌نویس مدل نهایی حذف کنکور تهیه شده است و به وزارتخانه‌های علوم، بهداشت و درمان و آموزش و پرورش ارسال شده است. مسئولان این وزارتخانه‌ها موظف شدند تا پیش‌نویس را مورد مطالعه قرار دهند و در جلسه نهایی موارد بحث برانگیز را مطرح کنند.
خدایی در پاسخ به این پرسش که آیا سال ۹۸ کنکور حذف می‌شود یا خیر تأکید کرد: حذف کنکور یک مقدماتی لازم دارد که اگر بدرستی اجرا نشود دانش‌آموزان لطمه می‌خورند بنابراین هم‌اکنون معلوم نیست که بشود در سال ۹۸ کنکور را حذف کرد یا خیر.»

یکی از عجیب‌‌ترین تیترهای امروز را هفت صبح به عکس یک آورد که از «گم شدن شش بچه در سه راه افسریه» خبر داد و به درستی عکسی از آگهی اعلام ناپدیدشدن آنها را انتخاب کرد. با این حال بهتر بود زیرتیترها اطلاعات بیشتری از آنچه در عکس آمده به مخاطب می‌دادند.

تیترهای قرمز «منتظر باشید» در سیاست روز امروز از بخش ویژه‌ای در روزنامه خبر دادند با عنوان «گفتمان اجتماعی راه توسعه» که قرار است هر دوشنبه در روزنامه منتشر شود. با این حال اگرچه به نظر می‌رسید تبلیغ چند روزه روزنامه برای یک مطلب ویژه تولیدی باشد که قرار است ایده‌ی مهمی مطرح کند؛ اما خروجی کار در اولین روز انتشار این بخش، قابل توجه نبود و حتی مطلب اصلی این بخش به سایت دیگری ارجاع داده است.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here