زمان انتشار : ۱۹ فروردین ,۱۳۹۷ | ساعت : ۰۹:۴۲ | کد خبر : 468475 |

تیترها از «سکته‌ی سایبری» تا «گزینه‌های جایگزینی نجفی»

شفقنا رسانه- امروز روز موعود تصمیم‌گیری برای قبول یا رد استعفای شهردار تهران است که به خاطر تحلیل‌های پشت‌پرده‌ای و البته دوران کوتاه مدت شهرداری او یکی از تیترهای اصلی روزهای اخیر بوده است. همشهری وعده داد در گفت‌وگو با چهره‌های سیاسی و اجتماعی تصمیم امروز شورای شهر را بررسی کرده و نام‌ها را به صفحه اول آورد. همچنین به نقل از نجفی نوشت که این راه ادامه دارد اما معنای آن دقیقا مشخص نیست و احتمالا برداشتی از پاسخ دیروز او به پرسشی درباره‌ی تغییر سیاست‌ها در شهرداری بعد از پذیرش استعفای نجفی است که گفته: «شورا که عوض نشده و علی‌القاعده شهرداری کار خود را ادامه خواهد داد و فکر نکنید تغییراتی که با آمدن من ایجاد شده، از بین برود؛ چرا که تغییرات انجام شده، زیرساخت‌ها آماده است و تیم جدید وجود دارد و فضا برای ادامه کار فراهم است.» ستاره صبح، روزان و دنیای اقتصاد از روز تصمیم‌گیری و تعیین تکلیف برای شهرداری نوشتند و حداقل در صفحه اول پیش‌بینی خاصی نداشتند. فرهیختگان که در جناح سیاسی رقیب جناح حامی شهردار تهران قرار می‌گیرد، به طور کلی ماندن یا نماندن نجفی را «یادآوری کنشگری اصلاح‌طلبان در شورای اول» خواند و از «بازی دو سر باخت» نوشت. در انتخاب عکس‌ها هم همشهری و روزان انتخاب‌های بهتری داشتند. دنیای اقتصاد علاوه بر این تحلیلی از مسعود نیلی، دستیار ویژه رئیس‌جمهور در امور اقتصادی درباره‌ی سیاست‌های ناصحیح از حمایت از تولید داخلی به تیتر یک آورد و از «چهار نابودگر کالای ایرانی» نوشت و در بخشی از تحلیل عامل سوم یعنی «نظام ناکارآمد بنگاه‌داری داخلی» توضیح داد: «مطالعات انجام شده بیانگر آن است که در اقتصاد ایران، بهره‌وری کل عوامل تولید، رابطه عکس با اندازه بنگاه‌ها دارد به این معنی که بهره‌وری بنگاه‌های بزرگ به میزان قابل‌توجهی کمتر از بنگاه‌های کوچک است. بخش بزرگی از این شرایط که به کاهش معنادار رقابت‌پذیری محصولات تولید شده در داخل منجر شده است، به محیط غیررقابتی تولید مربوط می‌شود. ساختار مالکیتی بنگاه‌های بزرگ اقتصادی به‌شدت با سیاست آمیخته است. تعداد شاغلان و ترکیب شاغلان یک بنگاه بزرگ متعلق به بخش غیرخصوصی، معمولا با حد بهینه آن فاصله زیاد دارد. مدیران این بنگاه‌ها معمولا تحت‌تاثیر معیارهای سیاسی انتخاب می‌شوند. در تعیین قیمت محصولات این بنگاه‌ها معمولا مصلحت‌اندیشی‌های سیاسی به اشکال گوناگون نقش دارد. محدودیت‌های سیاسی در تنظیم مناسبات بین‌المللی در مورد این بنگاه‌ها به مراتب بیشتر است. خلاصه آنکه ساختار مالکیت بنگاه‌های اقتصادی در ایران به‌ویژه پس از اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی، بسیار سیاسی‌تر شده و این خصوصیت، اثر قابل‌توجهی بر رقابت‌پذیری محصولات تولید شده توسط بنگاه‌های بزرگ داشته است.»

سازندگی که روز گذشته نجفی را به صفحه اول آورد، امروز هم وعده داد گزینه‌های اولیه جایگزینی را بررسی می‌کند. علاوه بر این در تیتر یکی از یادداشت‌های مرتبط از آمدن یک چهره‌ی اصولگرا حمایت کرد و نوشت: «اقلیت را حذف نکنیم» و نقل قولی از حسین مرعشی که «ورود یک اصولگرا به شورای شهر را عین دموکراسی» دانسته است. با این که طرح روزنامه شخصیت اصلی سریال پایتخت است و روزنامه حداقل سه تیتر در صفحه اول را به این سریال و سازمان حامی آن اختصاص داده است اما تیترهای مربوط به نجفی صفحه را به دو بخش نسبتا مساوی تقسیم کرده است.

حمله سایبری جمعه شب به تیتر امروز روزنامه‌ها تبدیل شد اما با توجه به فاصله‌ی زمانی کمتر بعد تحلیلی داشت از جمله وطن امروز، شهروند و ابتکار و تیترهای در روایت آنچه اتفاق افتاد انتخاب کردند. جوان و حمایت حداقل در تیترها به اهمیت وجه پیشگیرانه در امنیت سایبری توجه کردند؛ جوان حمله سایبری جمعه شب را «خودنمایی سایبر آسیب‌پذیر ایران» خواند که اهمیت شبکه ملی اطلاعات را گوشزد می‌کند و حمایت از «لزوم تقویت نظام پیشیگیری از حملات سایبری» نوشت. البته امنیت سایبری و امنیت داده‌ها موضوعی است که همیشه بررسی و رصد آن باید در دستور کار رسانه‌ها باشد و نه صرفا بعد از ایجاد اختلال. شهروند علاوه بر این دو گفت‌وگوی مهم داشت یکی مصاحبه با مردی که همسرش پس از به دنیا آمدن فرزندش (۲۶ سال قبل) به مرور قدرت تکلم، شنوایی و تحرک را از دست داده است و او با تمام این مشکلات مراقبت از او را ادامه داده است. او در بخشی از مصاحبه درباره‌ی همسرش پیش از بیماری گفته: «خیلی مهربان بود و همه دورش جمع می‌شدند، حتی به خانواده‌هایی که بضاعت کمتری داشتند، رایگان گلدوزی و تهیه لباس یاد می‌داد که خودشان تهیه کنند و بروند بفروشند تا کمک‌خرج‌شان باشد. اما وقتی همسرم بیمار شد و افتاد، فکر می‌کنید چند نفر از این همسایه‌ها آمدند در خانه‌مان را بزنند و حالش را بپرسند؟ رهایش کردند.» دیگری هم گفت‌وگو با قاضی است که به نوشته‌ی روزنامه «از ۵‌سال پیش که قانون جدید تصویب شد، رویه کاری‌اش را تغییر داد و او هم در فهرست قاضیان صلح قرار گرفت. طبق قانون مجازات اسلامی جدید، سعی کرد تا جایی که می‌تواند، مانع حبس برخی از مجرمان شود. در این سال‌ها مجازات جایگزین زیادی برای برخی از متهمان پرونده‌هایی که پیش رو داشت، صادر کرد. در تازه‌ترین پرونده‌ای که بررسی کرد، مانع زندان رفتن ٢ معلم و٣ مهندس شد. قاضی دادگستری کرمان این‌بار ۵ معلم و مهندس را به جای یک‌سال حبس، به انجام خدمت‌هایی برای جامعه محکوم کرد. ۵ متهمی که بعد از مرگ یک کارگر در چاله آسانسور یک ساختمان مقصر شناخته شدند و قرار بود علاوه بر پرداخت دیه، یک‌سال نیز زندانی شوند.»

روزنامه اعتماد گفت‌وگوی خوبی با احسان شریعتی درباره‌ی جامعه ایرانی و اندیشه فلسفی دارد با تیتر: « زبان زرگری روشنفکران» و اشاره‌اش به بخشی از گفت‌وگو است که شریعتی گفته: «اصلا مردم در جامعه نمی‌فهمند که روشنفکری ما چه می‌گوید. یعنی روشنفکری ما یک ژارگون یا زبان زرگری انتلکتوئلی دارند که فقط خودشان مصرف‌کننده آن هستند. متاسفانه این به یک مد هم تبدیل شده است.» او همچنین در بخش دیگری تحلیل کرده: «یک کاری که می‌توان برای پیدا کردن ربط و نسبت فلسفه با زندگی روزمره کرد، بهره بردن از فلسفه‌های وجودی و اگزیستانس است که به حوزه‌های عمومی‌تری مثل هنر و ادبیات توجه دارند. باید از این تجربه آموخت. یعنی مباحث فلسفی را با قالب‌های ادبی و هنری بیان کرد. به این صورت فلسفه بهتر می‌تواند با توده مردم ارتباط برقرار کند، مثل کارهای مرحوم کیارستمی. الان مثلا درباره سینمای کیارستمی اندیشمندان فرانسوی مثل ژان لوک نانسی بحث کرده‌اند. بنابراین وقتی سینمای ایران در سطح بین‌المللی مطرح است، اگر بعد فلسفی‌اش نیز تقویت شود، هم در مردم تاثیر بیشتری می‌گذارد و هم در سطح جهانی مطرح می‌شود.» انتخاب عکس‌ خوب است اما چینش مطالب روی آن صفحه را شلوغ کرده است.

افزایش قیمت دلار یکی از موضوعاتی بود که در تیترهای اصلی و فرعی روزنامه‌ها دیده شد. اعتماد وعده داد تأثیر آن بر معیشت مردم را بررسی می‌کند و کیهان از این فرصت برای نقد دولت استفاده کرد و در کنایه‌ای با اشاره به نقل قول برخی از مشاوران رئیس جمهور نوشت:‌« دیروز توطئه رقبا، امروز ضرورت اقتصادی!» و این اظهارات را «توجیه» مشاوران دانست. روزنامه کاروکارگر هم به نقل از نائب رئیس فراکسیون کارگری مجلس از رئیس جمهور خواست: «به داد اقتصاد ایران» برسد. خراسان هم از طرح دو فوریتی مجلس برای مهار قیمت ارز خبر داد. بهتر بود این سه روزنامه تحلیل بیشتری از وضعیت ارائه دهند و صرفا به نقل قول مسئولان بسنده نکنند.

 

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here