زمان انتشار : ۱۸ فروردین ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۰:۰۵ | کد خبر : 468442 |

«نجفی» و «راهپیمایی بازگشت» در روزنامه‌ها

شفقنا رسانه- استعفای نجفی، شهردار تهران که براساس خبرهای قبلی قرار است فردا ۱۹ فروردین در شورای شهر بررسی و درباره‌ی آن تصمیم‌گیری شود، امروز جدی‌تر از قبل به صفحه اول آمد. سازندگی تیترهای اصلی و عکس یک خود را به همین موضوع اختصاص داد. عکس انتخاب شده خوب است اما تیتر «بماند یا برود؟» که برای استیضاح وزرا هم تکرار شده بود، می‌توانست با کلمات دیگری نوشته شود تا همین رویکرد نسبتا خنثی در تیتر اصلی را هم داشته باشد. با این حال در مجموع پرداخت روزنامه از نظر بررسی ابعاد موضوع و چینش تیترها و عکس‌ در صفحه اول قابل قبول است بویژه که روزنامه با طرح پیشنهادی به شهردار تهران موضع فعال‌تری انتخاب کرد و از او خواست تا صادقانه مشکلات را با مردم در میان بگذارد. اعتماد هم در همین زمینه عکسی از محسن هاشمی رئیس شورای شهر تهران و نجفی را کار کرد با تیتر: «فراتر از کسالت شهردار» اینها در کنار این بخش از متن معنی پیدا می‌کند که نویسنده تحلیل کرد: «با رفتن نجفی باز هم محسن هاشمی به عنوان یکی از گزینه‌های جدی شهرداری تهران مطرح خواهد بود. البته هاشمی در اولین واکنش به استعفا گفت قصدی برای شهردار شدن ندارد و دنبال آن نیست. با این حال اخبار غیررسمی حاکی از آن است که محسن هاشمی با همراهی احمد مسجدجامعی از جدی‌ترین موافقان استعفا هستند. سناریوی آنها رفتن هاشمی به بهشت و تکیه زدن دوباره مسجدجامعی بر صندلی ریاست شورا است. محمد علیخانی از جمله اعضای شورا بود که صراحتا از گمانه رفتن محسن هاشمی به شهرداری تهران صحبت کرد. علیخانی گفت که هاشمی قصد رفتن به شهرداری ندارد هر چند در نظرسنجی‌ها ۷۰ درصد شرکت‌کنندگان معتقدند که هاشمی برای شهردار شدن مناسب است. » و البته با سه چهره حزبی هم در این زمینه گفت‌وگو کرد تا مواضع احزاب نسبت به این استعفا مشخص شود. روزنامه آرمان امروز هم یکی از روزنامه‌هایی بود که نجفی را به عکس یک آورد اما عکس خوبی انتخاب نکرد. تیتر «نجفی نماند، می‌سوزد» بیشتر بر هزینه‌های شخصی این استعفا تکیه دارد تا آنچه مصاحبه‌شونده درباره‌ی هزینه‌های جناح حامی شهردار تهران گفت و ادعا کرد: «رفتن آقای محسن هاشمی مساوی با حضور چمران است و آمدن آقای چمران نیز آمدن یک نفر نیست بلکه نفوذ وی در شورای شهر ترکیب ۲۱ نفره شورا در سایه‌ای است که توسط اصولگرایان تشکیل می‌شود تا از طریق آقای چمران و رسانه‌های خود مسائل را وارونه جلوه دهند و سیاست‌های شهرداری را برهم بریزند.»

راهپیمایی «بازگشت» فلسطینی‌ها یکی از عکس‌های اصلی امروز روزنامه‌ها از جمله جوان، قدس، همشهری، کیهان، خراسان و ایران بود. انتخاب عکس در قدس و کیهان انتخاب ضعیف‌تری بود چرا که عکس اولی با تمرکز بر چهره یک معترض مانع دیده شدن تصویر بزرگتر این اعتراض شده است و عکس دومی با توجه به شلوغی محتوای آن کادر کوچکی دارد که از تأثیرگذاری آن کم می‌کند. خراسان و همشهری در تیترها بر ابزار دفاع فلسطینی‌ها یعنی لاستیک، دود و آینه تاکید کردند و تیترهای خوبی هم نوشتند که تیتر خراسان با کمی تغییر اندازه می‌توانست جلوه‌ی بیشتری پیدا کند. جوان به دلیل آتش زدن عکس بن‌سلمان در نتیجه‌ی به رسمیت شناختن رژیم صهیونیستی این راهپیمایی را «جنگ جدید فلسطینی‌ها با بن سلمان و نتانیاهو» خواند و دید متفاوت‌تری داشت. همشهری دو مصاحبه مهم هم داشت یکی مصاحبه وزیر بهداشت که گفته «مردم از ادامه طرح تحول سلامت نگران نباشند» و دیگری گفت‌وگو با سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری رئیس جمهور که تاکید کرده «فضای کسب و کار محیط تازه نخبگان است» و «رفت و آمد دانشجویان، فرار مغزها نیست». ایران که در روزهای آخر اسفند ۹۶ مصاحبه‌ای با محمود واعظی به صفحه اول آورد، امروز هم عکس یک را به او اختصاص داد اما تیتر صریح‌تر و غیر رسمی‌تری انتخاب کرد: «در دفتر رئیس‌جمهوری چه می‌گذرد».

صداوسیما و برنامه‌های تولیدی‌اش محور اصلی و حاشیه‌ای سوژه‌های چند روزنامه شد. جام جم با تیتری تبلیغاتی برای یکی از سریال‌های نوروزی از «پایتخت تلویزیون در اوج» نوشت و در روتیتر آن را «محبوب‌ترین سریال رسانه ملی» خواند. فارغ از این که این ارزیابی درباره‌ی کیفیت سریال تا چه اندازه دقیق باشد، انتخاب چنین تیترهایی در روزنامه‌ای که از نظر سازمانی به صداوسیما وابستگی دارد، جذابیتی برای مخاطب ندارد. حتی استفاده از کلمه‌ی «اوج» که نام سازمان تهیه کننده این سریال هم هست می‌تواند معنای دیگری به تیتر بدهد. روزنامه می‌توانست بخشی از آنچه «روایت جذاب» خوانده به تیتر بیاورد تا مخاطبان این سریال به خرید آن ترغیب شوند. آفتاب یزد اما سه تیتر درباره‌ی برنامه‌های پخش شده از صداوسیما کار کرد از سانسور در کلاه قرمزی و لوگوی باشگاه رم تا مصاحبه با مرآتی خبرنگار صداوسیما در دورهمی که حاشیه‌هایی را به همراه داشت و روزنامه صحبت‌های او را «اذعان خبرنگار صداوسیما به عدم محبوبیت!» تعبیر کرد. شرق اما به وجه دیگری از صحبت‌های مرآتی پرداخت که با واکنش محمدعلی ابطحی روبه‌رو شده بود. روزنامه عکسی از ابطحی در سال ۸۸ را کار کرد و از تکذیب ادعای مهمان دورهمی نوشت با این زیرتیتر که «سلول انفرادی بودیم راهی برای دعوت از مرآتی نداشتیم».  هفت صبح اما نه به یک برنامه خاص که به تبلیغات حامیان مالی برنامه‌های تلویزیونی با کدهای دستوری USSD پرداخت که در ماه‌های گذشته حذف یا ماندگاری این کدها محل بحث است. روزنامه اعتراضش را هم به تیتر آورد: «این ستاره مربع کشت ما را».

 

 

 

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here