زمان انتشار : ۱۶ فروردین ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۲:۰۷ | کد خبر : 468408 |

تیترهای منطقه‌ای محور روزنامه‌ها شد/ «دروغ رسانه‌ای درباره‌ی فیلترینگ»؟

شفقنا رسانه- مهمترین خط روزنامه‌های امروز مباحث منطقه‌‌ای بود چه وقتی بیشتر روزنامه‌ها عکسی از اتحاد حسن روحانی، اردوغان و پوتین منتشر و آن را علیه تجزیه سوریه تعبیر کردند چه وقتی پاسخ رهبری انقلاب اسلامی به نامه اسماعیل هنیه، رئیس دفتر سیاسی حماس را به تیترها آوردند. اعتماد، اطلاعات، ایران، جمهوری اسلامی، رسالت، شهروند و شرق از جمله روزنامه‌هایی بودند که عکس را به نشست سه جانبه ایران، ترکیه و روسیه اختصاص دادند و فریم‌های مشابهی انتخاب کردند. تیتر اعتماد و عکس شرق جذابیت بیشتری نسبت به انتخاب سایرین داشتند و البته هیچ کدام از این هفت روزنامه در صفحه اصلی بر اختلاف‌نظرها تاکیدی نداشتند. اعتماد تیتری هم درباره‌ی موسسات مالی دارد که متن به یادداشت شبیه است و نویسنده در بخش پایانی متن با اشاره به جدال لفظی دو نماینده در این زمینه نوشت: «پرونده موسسات مالی برای پژمانفر و همفکرانش تنها بهانه سوال از رییس‌جمهور و نقد دولت نیست و این‌طور که به نظر می‌رسد، قصد دارند حساب‌های سیاسی خود با علی لاریجانی را نیز در همین چارچوب تسویه کنند. او مدعی است که عدم اجرای قانون از سوی دولت و رییس مجلس ریشه ناآرامی‌های دی‌ماه بوده است. او گفته است: «اگر بخواهیم سهم هرکسی را در رقم خوردن این اغتشاشات بررسی کنیم عمده سهم، متوجه روحانی و لاریجانی خواهد بود که البته سهم لاریجانی در این میان بیشتر است چرا که وی اجازه نداد مردم احساس کنند مجلس مطالبات و دغدغه‌های مردم را می‌شنود و پیگیر حقوق آنها از مسیر قانونی است و زمانی هم که مردم احساس کنند مطالبات‌شان را نمی‌توانند از مسیر قانونی پیگیری کنند طبیعتا شیطان‌صفت‌ها مسیر مردم را منحرف می‌کنند». او در حالی این حرف‌ها را می‌زند که دولت روحانی به هیچ‌وجه در مواجهه با این بحران ملی از مسوولیت شانه خالی نکرده و دنبال مقصر در ادوار قبل از خود نگشت. » روزنامه ایران هم در تیتر «افشای یک دروغ رسانه‌ای درباره‌ی فیلترینگ» به بعضی برداشت‌ها از صحبت‌های حسن روحانی درباره‌ی تلگرام واکنش نشان داد: «سخنان رئیس جمهوری درباره نفی فیلترینگ تلگرام همرا با تقویت پیام‌رسان‌های داخلی که در دیدار عیدانه ۱۴ فروردین بیان شد، آنقدر صریح و روشن بود که نیاز به تأویل و تعبیر نداشت. باوجود این صراحت و شفافیت، برخی رسانه‌ها در خبرسازی‌های غیرحرفه‌ای و مغایر با انسجام ملی، مدعی شدند رئیس جمهوری دستور فیلتر شدن تلگرام را داده است. حالا اما یک منبع آگاه در دفتر رئیس جمهوری و زهرا ساعی، نماینده  تبریز در مجلس شورای اسلامی که در جلسه حضور داشتند، با ارائه روایت‌های یکسانی از سخنان رئیس جمهوری به «ایران» گفتند که اتفاقاً رئیس جمهوری نه تنها چندبار بحث فیلتر شدن تلگرام را غلط و غیرمنطقی توصیف کرد، بلکه تأکید کرد بیان این اخبار، در روزهای پایان سال گذشته و آغاز سال جدید، کام مردم را تلخ کرد و نباید این اتفاق می‌افتاد.» شهروند هم گزارشی دارد از وضعیت خانواده‌های صیادانی که در اسارت دزدان دریایی سومالی هستند و هم پیگیری وضعیت سربازی که سال گذشته در مرز توسط گروهک تروریستی «جیش العدل» به گروگان گرفته شده، از یک نماینده‌ی مجلس.«چشم انتظاران بازگشت» هم انتخاب خوب روزنامه برای این مطلب است.

وطن امروز، کیهان، حمایت و فرهیختگان هم مثل سایر روزنامه‌ها پاسخ رهبری انقلاب اسلامی به نامه اسماعیل هنیه را به صفحه اول آوردند. وطن امروز و کیهان عکسی آرشیوی انتخاب کردند و هر چهار روزنامه بر بخشی از سخنان ایشان تمرکز کردند که مبارزه را علاج مسئله فلسطین دانسته‌اند و بر حمایت از مقاومت فلسطین تاکید کرده اند. وطن امروز در متن دیگری درباره‌ی نشست سه جانبه ایران، ترکیه و روسیه بر تعداد دیدارهای روحانی و پوتین از سال ۹۲ تمرکز کرد و با کم سابقه دانستن آن در بخشی از یادداشت تحلیل کرد: «مراوداتی که شاید بخشی از آن به دلیل بدعهدی‌های اروپا و آمریکا و بویژه تهدید آمریکا برای کنار گذاشتن توافق هسته‌ای باشد اما به هر حال این حجم از مراودات حسن روحانی با پوتین را می‌توان ناامیدی دولت از بلوک غرب و تمایل به تعامل با کشورهای منطقه و شرق دانست.» فرهیختگان هم در تیترهای فرعی مصاحبه‌ای با سعدالله زارعی داشت و به نقل از او در تحلیل نشست سه جانبه برای آینده سوریه تیتر زد: «ترکیه به دنبال حضور ناتو در سوریه است». او در بخشی از این مصاحبه گفته: «بعید می‌دانم ترکیه با گفت‌وگو از شمال سوریه عقب‌نشینی کند. اگر دقت کنید ترکیه برای تاثیرگذاری بر پرونده سوریه به جایگاهی در خود سوریه احتیاج دارد لذا بعید به نظر می‌رسد ترکیه به آسانی به مرحله قبل از مداخله نظامی در سوریه بازگردد.»

ماجرای تیراندازی در شرکت یوتیوب که بر اساس تحقیقات اولیه توسط یک زن ایرانی به نام «نسیم نجفی اقدم» انجام شده است؛ به تیتر و عکس چند روزنامه از جمله آفتاب یزد، هفت صبح و ابتکار تبدیل شد. آفتاب یزد و ابتکار این حادثه را در کنار انتصاب یک زن ایرانی-آمریکایی به عنوان معاون وزیر بازرگانی در امریکا دیدند. هفت صبح پرداخت بهتری داشت و بر حادثه یوتیوب تمرکز کرد: «آشوب نسیم در کالیفرنیا». انتخاب دو عکس از محل حادثه و چهره ضارب در کنار هم دید بهتری به مخاطب می‌دهد. تیتر یک آفتاب یزد هم درباره‌ی بخشی از دریافتی‌های نمایندگان مجلس مربوط به وام خرید خودروی خارجی است و تیتر هم کنایه به اظهارات برخی نمایندگان برای حمایت از کالای ایرانی در برابر دریافت چنین وامی است.

خراسان در تیتر یک به چرایی و چگونگی حمایت از کالای ایرانی پرداخت و از «قابلیت‌های پوشاک/ چالش‌های خودرو» نوشت. در متن هم تاکید کرد که با اشاره به بعضی ابهامات، نگرش‌ها و مفروضات در این زمینه بررسی کرده مسئولان و در درجه‌ی بعدی مردم در چه حوزه‌هایی می‌توانند از کالای ایرانی حمایت کنند و در متن هم طرح مسئله کرده که با درهم‌تنیدگی امروز تولید کالا در چند کشور آیا عبارت کالای ایرانی صحیح است؟   و البته پاسخ داده: «با پرهیز از مطلق گرایی، می توان طیفی از داخلی سازی و ایرانی سازی کالاها را در نظر گرفت. به این معنی که کالاهای تولید داخل از این منظر که چه میزان با مغز افزار، فناوری و طراحی داخلی تولید شوند، سرمایه ایرانی به کار بگیرند، از مواد اولیه داخلی استفاده کنند، برند (نشان تجاری) ایرانی داشته باشند و نیز در تولید آن ها از نیروی کار ایرانی استفاده شود، در سطوح مختلفی قابل طبقه بندی است. از طرف دیگر در خصوص کالاهای وارداتی هم، این کالاها بسته به این که پس از واردات، تا چه حد با کار، سرمایه و فکر ایرانی ممزوج شده و ارزش افزوده در داخل روی آن ها ایجاد شود نیز با یکدیگر متفاوت هستند. پس باید گفت که ایرانی بودن کالاها شدت و ضعفی دارد که اتفاقاً یکی از اقداماتی که از مسئولان در سال حمایت از کالای ایرانی انتظار می‌رود، حمایت از این کالاها با شفاف سازی میزان داخلی سازی آن ها و رصد دایم کالاهای ایرانی از این منظر است.»

سیاست روز در سه شماره منتشر شده بعد از تعطیلات نوروز یک جمله متفاوت با رنگ قرمز را در گوشه پایین سمت چپ صفحه قرار می‌دهد که ارجاعی به صفحات داخلی ندارد و جمله «منتظر باشید» در پایان آن بیشتر شبیه تبلیغ برای انتشار یک نوع افشاگری است. روزنامه امروز در این بخش نوشت: «افراد و روش‌هایی که در ایجاد مشکلات زندگی مردم طی سالیان اخیر نقش داشته‌اند برای برون رفت از آن نسخه‌ی شفابخشی ندارند». روز گذشته هم نوشت: «در ۱۱۰ سال گذشته بیش از ۱۴۰۰ میلیارد دلار نفت خام فروخته‌ایم چرا هنوز مشکلات زندگی مردم پابرجاست؟» و در اولین روز پرسید: «چرا در ایران طی یک قرن گذشته هیچ برنامه توسعه میان و بلند مدت به اهداف خود نمی‌رسد؟»

محسن تنابنده یکی از چهره‌هایی است که مصاحبه‌ با او درباره‌ی پایتخت و حاشیه‌هایش به روزنامه‌ها از جمله همشهری امروز آمده است. به نوشته‌ی روزنامه، او در این گفت‌وگو از آنچه جبهه‌گیری‌های سیاسی علیه پایتخت خوانده، انتقاد کرده و گفته: «پایتخت دیگری در کار نیست». روزنامه گزارشی هم از وضعیت سرپل ذهاب دارد با تیتر: «نگرانی زلزله‌زدگان از گرما و آشیانه‌های لرزان».

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here