زمان انتشار : ۱۵ فروردین ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۱:۳۹ | کد خبر : 468379 |

ماندن یا نماندن؛ دغدغه‌ی تیترهای نجفی، سپنتا و تلگرام

شفقنا رسانه- روزنامه های امروز بازتاب کم رمق چند احتمال ماندن و نماندن بودند؛از وضعیت نامشخص پذیرش استعفای نجفی، ماندن سپنتا نیکنام در شورای شهر یزد تا فیلتر احتمالی تلگرام که به واسطه‌ی صحبت‌های رئیس جمهور و دبیر شورای عالی فضای مجازی به تیترها آمدند. اگرچه ایران، خراسان، رسالت، جمهوری اسلامی موضع روحانی را رفع انحصار از پیام رسان‌های خارجی به جای فیلترینگ بازتاب دادند؛ وطن امروز آن را «دستور رئیس جمهور برای محدودیت تلگرام» خواند و به نقل از یکی از نمایندگان مجلس او را موافق فیلتر تلگرام دانست. قدس هم با همین نگاه اظهارات و مواضع اخیر را «واکنش دو پهلوی دولت در برابر تلگرام» برداشت کرد. صبح نو به نقل از دبیر شورای عالی فضای مجازی تلگرام را راهزن اقتصاد ملی تعبیر کرد که پیش از این در مصاحبه اسفند ۹۶ روزنامه خراسان به تیتر آمده بود و با عکس رسمی و در حال سخنرانی فیروزآبادی ترکیب خوبی به دست نداد. کیهان هم موضع‌گیری اخیر رئیس‌جمهور را «شیون برای تلگرام» و «عبور از نسخه‌ نجات اقتصاد» خواند. اما به طور کلی اغلب تیترهای امروز در این زمینه موضعی منفعلانه و بازتاب دهنده به نقل از مسئولان دارد که انتخاب کلمات تیتر تعیین کننده‌ی رویکرد روزنامه برای مخاطب است.

اعتماد که امروز صفحه‌ای رسمی و معمولی بست، در یکی از تیترهای فرعی نوشت: «دقیقه ۹۰ سپنتا» و در زیرتیتر به نقل از محمد صدر از موافقت اعضای کمیسیون سیاسی مجمع تشخیص مصلحت نظام خبر داد. آفتاب یزد هم خبر مشابهی را کار کرد که منبع هر دو روزنامه یک نفر است.

استعفای محمدعلی نجفی هم که به زودی باید درباره‌ی آن تصمیم گرفته شود به عکس و تیتر چند روزنامه از جمله همدلی، جوان، همبستگی و شرق آمد. همدلی و شرق خواست نجفی را بازتاب دادند و جوان آن را «بازی استعفا» خواند و از «سایه سنگین شورای منحله‌ی اول» بر شورای جدید نوشت. همبستگی موضع میانه‌تری داشت و از «انتظار پایتخت» برای تصمیم شورای شهر نوشت. انتخاب عکس جوان، انتخاب بهتری است.

امروز اطلاعات صفحه اول متفاوتی بست و از «پرده آخر» در تحلیل عملکرد ولیعهد عربستان در به رسمیت شناختن رژیم صهیونیستی نوشت. انتخاب عکس و تیتر خوب است و بخش مهمی از روزنامه را از فضای قدیمی صفحه آرایی آن جدا کرد و روح تازه‌ای به آن داد که خوب است روزنامه این فضا را در روزهای آینده حفظ کند. حمایت هم این موضع‌گیری بن سلمان را «خیانت قبیله سعودی به قدس شریف» تعبیر کرد. انتخاب عکس روزنامه ضعیف است و به راحتی می‌توان آن را از صفحه حذف کرد.

پس از آن که روز گذشته نوجوان ۱۷ ساله‌ای در اهواز قهوه‌خانه‌ای که از آن اخراج شده بود، به آتش کشید؛ جزئیات آن حادثه امروز به صفحه اول چند روزنامه از جمله همشهری و هفت صبح آمد. همشهری تیتری خبری‌تر انتخاب کرد و از مرگ ۱۱ نفر در این حادثه نوشت و هفت صبح آن را «قهوه‌خانه‌ی مرگ» توصیف کرد. عکس انتخابی روزنامه هم اگرچه عناصر خبری لازم را ندارد اما در گزارش تصویری موجود انتخاب بهتری است. با این حال روزنامه می‌توانست با قراردادن یک یا دو عکس دیگر از نماهای داخلی سوخته قهوه خانه در کنار این عکس وضعیت را بهتر برای مخاطب توضیح دهد. همشهری گزارشی میدانی از کارگران فصلی در پاتوق‌های جنوب تهران دارد که فارغ از کیفیت متن، زنده نگه داشتن گزارش‌های میدانی در روزنامه‌ها بسیار مهم است و البته بعد از آن می‌توان از مسئولان خواست تا درباره‌ی مشکلات پاسخگو باشند.

سیاست روز عکسی از نوبخت در حال گفت‌وگوی تلفنی کار کرد و در تیتر نوشت: «هیس! مردم به خاطر گرانی جیغ نمی‌کشند» گذشته از این که بین عکس و تیتر ارتباط معنایی وجود ندارد و مشخص نیست چرا اینها در کنار هم قرار گرفته است؛ در متن هم روزنامه بخشی کوتاه از گفت‌وگوی نوبخت با نوروزنامه همشهری را جدا کرده و از آن بخش آنچه در تیتر آمده را نتیجه گرفته است و تحلیل بیشتری هم ندارد. مجموعه اطلاعات آمده در این بخش ضعیف و غیرحرفه‌ای است. اگر رسانه می‌خواهد نقد کند بهتر است یادداشتی در این زمینه بنویسد و در صفحه اول هم به گونه‌ای مطلب را بیاورد که تفاوت یادداشت و خبر و گزارش در آن مشخص باشد.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here