زمان انتشار : ۱۴ فروردین ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۲:۱۸ | کد خبر : 468355 |

تحلیل دوگانه روزنامه‌ها از رفتار نوروزی مردم/ حمایت تیترها از «کالای ایرانی»

شفقنا رسانه- تعداد کمی از روزنامه‌ها در تعطیلات نوروز منتشر شدند و بعضی از آنها به صورت محدود و اینترنتی تلاش کردند کار خود را ادامه دهند. با این حال امروز اولین روز رسمی بازگشت دوباره تعداد زیادی از روزنامه‌ها به دکه است. بعضی از روزنامه‌ها در تیترهای اصلی به ابتدای تعطیلات برگشتند و طوری تیتر زدند که به نظر می رسد امروز اولین روز فروردین است و در تیترهای فرعی هم اطلاعات جدیدتری فراهم نکردند. کیهان، جمهوری اسلامی و اطلاعات این رویکرد را دنبال کردند.

گروهی از روزنامه‌ها اما انتخاب‌های بهتری در تیتر و عکس داشتند و مهمترین مباحث سال جدید که پس از تعطیلات هم قابلیت دارد تا به آن پرداخته شود، به صفحه اول آوردند. وطن امروز، صبح نو و فرهیختگان از جمله روزنامه‌هایی بودند که تیتر یک را درباره‌ی «حمایت از کالای ایرانی» نوشتند. وطن امروز طرحی متناسب اما معمولی انتخاب کرد و در پاسخ به این که چگونه این حمایت محقق می‌شود، نوشت: «همت ملت/شعور دولت». صبح نو هم طرحی از برندهای ایرانی در نقشه‌ی ایران به صفحه اول آورد و به خاطر نامگذاری سال ۹۷،  آن را «سال ایران» خواند و وعده‌ داد تحلیلی درباره‌ی بیانات نوروزی رهبری انقلاب اسلامی ارائه می‌دهد. فرهیختگان هم در گفت‌وگو با کارشناسان و فعالان اقتصادی «دو ابرچالش تولید داخلی» را بررسی کرد و سوتیتری از جمع‌بندی مباحث این کارشناسان را در زیر آن قرار داد. از این منظر  روزنامه کار تولیدی بیشتری نسبت به دو روزنامه دیگر انجام داد که احتمالا نکته ی بیشتری برای مخاطب دارد.    

روزنامه ایران هم گزارشی نوشت با تیتر « چرا باید کالای ایرانی بخریم؟» و به نقل از وزیر صنعت، معدن و تجارت از «نقشه راه دولت» در این زمینه نوشت. البته خوب است روزنامه‌ها به جای بررسی‌های کلی کارهای تحقیقی دقیق‌تری انجام دهند که در چه زمینه‌هایی کمتر از کالای ایرانی حمایت می‌شود و به صورت موردی آن‌ها را بررسی کنند. ایران، خراسان و شهروند از سیزده به در و توجه مردم به محیط زیست بیش از سال‌های گذشته و با رویکردی خوش‌بینانه‌ نوشتند و کمپین‌های محیط زیستی نوروز را در این مسئله موثر دانستند. شهروند گزارشی هم درباره‌ی وضعیت اقامتگاه‌های بومگردی ایران با تیتر «بازگشت زندگی به روستاهای فراموش شده» نوشت که نگاه خوبی برای رونق گردشگری دارد. 

جام جم و همشهری هم با همین رویکرد مثبت وضعیت گردشگری و سفر در ایران را تحلیل کردند. جام جم نوشت: «ایران جابه‌‌جا شد!» و وعده داد آمار و ارقام سفرهای نوروزی را در گفت‌وگو با معاون سازمان گردشگری بررسی کند. همشهری هم با عکس مشابهی از نظر محتوا که شلوغی و حضور مردم را نشان می‌دهد به نقل از همین مصاحبه شونده از رونق «ایرانگردی در تعطیلات» نوشت.

  

ستاره صبح، آرمان امروز و همدلی رویکرد منفی‌تری داشتند به آنچه در تعطیلات نوروزی گذشت. ستاره صبح بر سوانح رانندگی تمرکز کرد و همه زیرتیترها را درباره‌ی پراید نوشت و به نقل از فرمانده انتظامی استان فارس آن را «ارابه مرگ» خواند. آرمان امروز هم وضعیت شهرهای شمالی در ایام نوروز را «نابودی طبیعت در فصل رویش» دانست و همدلی به کنایه از «حماسه نوروز!» نوشت. به طور کلی بهتر است رویکرد مثبت و منفی را در کنار هم دید و در کنار آمار سفرهای نوروزی و رونق گردشگری به تخریب‌ها هم پرداخت. هر کدام از این رویکرد به تنهایی تصویر ناقصی به مخاطب می‌دهد.

فیلترینگ تلگرام از آن سوژه‌هایی بود که از آخر اسفند سال گذشته تا امروز هم بین مسئولان به خاطر واکنش‌‌های مثبت و منفی به فیلتر احتمالی آن پربازدید بود و هم مخاطبان و رسانه‌های آنلاین پیگیر وضعیت آن بودند.  تیتر یک شرق هم اشاره به همین خبرهای رفت و برگشتی است که در مصاحبه‌ و یادداشت تلگرامی و پیام توئیتری برخی مسئولان دیده می‌شد. آفتاب یزد قدمی جلوتر در تیتر برداشت و پرسید آیا روحانی مقابل فیلتر تلگرام می‌ایستد. روزنامه در تیتر اصلی هم از پاسخ کارشناسان حوزه‌های مختلف به اولویت‌‌های دولت در سال ۹۷ خبر داد و طرح خوب و متناسب با ایده‌اش را به صفحه اول آورد.

روزنامه اعتماد تیتر یک کاملا متفاوتی با سایر روزنامه‌ها کار کرد که مصاحبه‌اش با محمد سعیدی کیا، رئیس بنیاد مستضعفان است. این گفت‌وگو که به نوشته‌ی روزنامه نسخه‌ی ویدیویی آن پیش از این منتشر شده  به ابعاد مختلف فعالیت این بنیاد پرداخته و البته بخشی از آن بر وضعیت و آینده‌ی پلاسکو تمرکز کرده است. سعیدی کیا دربار‌ه‌ی آینده پلاسکو گفته: «خوشبختانه کنار زمین ساختمان پلاسکو، بنیاد قطعه زمینی به وسعت حدود ۵ هزار مترمربع دارد که در اختیار فردی است که سال‌ها است آن را به پارکینگی به نام پارکینگ اکبر تبدیل کرده است. از آنجایی که وی ٣٠ سال است که اینجا کار کرده، نمی‌شد به سادگی زمین را از وی پس گرفت. این بود که با وی مذاکره شد و درنهایت قرار شد وی در قبال دریافت ٨/٣ میلیاردتومان، این زمین را به ما برگرداند و این‌کار انجام شد. بدین‌ترتیب حالا ما می‌توانیم این زمین را هم به عنوان زیربنای ساختمان پلاسکوی جدید، استفاده کنیم . که مجموعه چیزی حدود ٩ هزار و پانصد متر می‌شود. حالا می‌توانیم ساختمانی با ۶٠٠ مغازه و در ٨ طبقه روی زمین و ۵ طبقه زیرزمین بسازیم با ١٠٠٠ پارکینگ که همه را راضی کند و مطابق قانون و آیین‌نامه‌های ساخت ‌و ساز و مقررات ملی باشد. همچنین مقرر شد برای تامین پارکینگ این ساختمان، پارکینگ پروانه را که روبه‌روی پلاسکو است را هم مرتب و تجهیز کنیم تا دیگر مراجعین به سازه جدید مشکل پارکینگ نداشته باشند. درکنار این موارد، طبق توافق صورت گرفته، قرار شده که ما در ساخت اولین خط (LRT) کشور که قرار است در خیابان جمهوری بنا شود نیز کمک کنیم.»

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here