زمان انتشار : ۱۱ فروردین ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۲:۴۲ | کد خبر : 468340 |

ذره‌بین سالنامه «اعتماد» بر چالش‌ها و خواست‌ها

شفقنا رسانه- روزنامه‌ها امسال هم با انتشار سالنامه‌ها تلاش کرده‌اند با مروری بر وقایع و تحولات در سالی که گذشت، به تبیین و تحلیل اتفاق‌ها بپردازند. شفقنا رسانه در تعطیلات نوروزی مروری بر این  سالنامه‌ها داشت. روزنامه اعتماد در سالنامه ۹۷ در بخش‌های مختلف به بررسی انتخابات ریاست جمهوری و عملکرد یک ساله مجلس شورای اسلامی و اتفاقات یک سال گذشته پرداخته است.

در بخش سیاست-دولت، با مروری بر انتخاب کابینه دوازدهم ریاست جمهوری و چالش‌ها و مسائل متعددی که دولت با آن روبه‌رو شده، به معضلات اجتماعی و خواست‌های سیاسی توجه کرد که آنها را بی‌پاسخ خوانده است. این روزنامه با نگاهی به اخباری در خصوص رفع حصر تا پایان سال ۹۶ و واکنش چهره‌های سیاسی به این خبر در صفحه سیاست-مطالبات نوشته «لحن تند مهدی کروبی در نامه آخر نیز عامل دیگری بود تا گمان رود روند گشایش در موضوع حصر متوقف خواهد شد. علی مطهری نماینده تهران اما خوشبین‌تر از این حرف‌ها بود و گفت که این نامه اثر مثبت خواهد داشت زیرا کروبی همه انتقادات خود را مطرح کرده و بعد از خروج از حصر حرف بیشتری نخواهد داشت. او یک ماه قبل از پایان سال از وعده مسوولان برای رفع حصر تا پایان سال سخن گفت. او گفته بود: قول‌هایی در مورد انجام برخی گشایش‌ها در وضعیت رفع حصر داده و گفته‌اند که به این دلیل زیاد اظهارنظر نمی‌کنیم. ما منتظریم تا پایان امسال به این مساله پایان دهیم و با این حال، منتظریم ببینیم به قول شان عمل می‌کنند یا خیر.»

+علی مطهری و ادامه‌ی پیگیری‌های رفع حصر از ابتدای سال آینده

اعتماد در صفحه سیاست-قوا نگاهی داشت به آنچه اختلاف نظر روحانی، رئیس قوه مجریه و آملی لاریجانی، رئیس قوه قضائیه خواند، و در بخشی از متن خود نوشت: «سال ۹۶ حسن روحانی و صادق آملی لاریجانی سه بار کنار یکدیگر و بارها رو در روی هم در رسانه‌ها ایستادند. سال گذشته و در سال مهم برگزاری دو انتخابات گرچه روابط دولت و مجلس در آرامش بود اما سران دو قوه مجریه و قضاییه آن چنان پینگ پونگی و بدون فوت وقت در پاسخ به یکدیگر سخنرانی کردند که هیچ شبهه‌ای برای مخاطب شناسی باقی نمی‌گذاشت و مرجع، خیلی زود ضمیر را می‌یافت.» در بخش دیگری از این متن آمده: «رسانه‌ای شدن این بگومگوها نشان از اختلاف مدیریتی و گفتمان سران دو قوه مجریه و قضاییه بود که به نظر می‌رسید شاید با برگزاری نشست‌های مشترک سران قوا به صورت منظم از عرصه عمومی به عرصه خصوصی سیاسی برده شود. اوایل دی ماه قرار بود در ادامه این نشست‌ها، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی از سران دو قوای دیگر میزبانی کند که این نشست لغو و به زمان دیگری موکول شد. اگرچه رویارویی‌های تریبونی کاهش قابل توجه داشت اما دو ماه پایانی سال ۹۶  هیچ زمانی برای نشست مشترک تعیین نشد.»

+ تاکید بر وحدت و انسجام داخلی در نشست سران قوا (فروردین ۹۷)

با آغاز ریاست جمهوری ترامپ در امریکا بحث‌های زیادی درباره پایبندی او به برجام مطرح شد. همین باعث شد رسانه‌ها به مصاحبه با کارشناسان و فعالان امور بین‌الملل در این باره بپردازند. اعتماد در بخش دیپلماسی گفت‌و‌گویی با محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه داشت. خروج امریکا از برجام، تنش میان ایران و اسرائیل، وتوی روسیه، و نقش حمایتی عربستان سعودی در جنگ یمن از مهم‌ترین محور های این مصاحبه است. ظریف در بخشی از این گفت و گو درباره حل بحران هسته‌ای انتقاد می‌کند: «برخی دوستان ما در کشور متأسفانه تلاش سازمان یافته‌ای برای نابود کردن امید و غرور ملی می‌کنند. مثال‌های آن را تقریبا به شکل روزانه می‌بینیم و این باعث تأسف است. ما از امریکا جز خباثت توقعی نداریم. ما در بهترین شرایط بعد از برجام هم اعلام کردیم که توقع نداشته باشید برجام به بدخواهی امریکا نسبت به انقلاب، نظام و مردم پایان بدهد.»

روزنامه در بخش تحلیل جهان در مطلبی مروری داشت بر سیر تحولات منطقه به خصوص در لبنان و آنچه بر سعد حریری رفت، و تحلیل کرد عربستان باعث شد تا او چهره سال شود. نویسنده ماجرای استعفای سعد حریری و حوادث پس از آن را شبیه فیلم های سیاسی-گانگستری هالیوود خواند. در بخشی از این متن نویسنده توضیح می‌دهد:«بسیاری سعد حریری را سیاستمداری با کیاست مثل پدرش نمی‌دانند، حتی او را همانند پدرش در تجارت موفق نمی‌دانند. بی‌شک یکی از دلایل آن ناپختگی وی در عرصه سیاسی است. اما حریری می‌تواند به خود امیدوار شود. در گذر زمان آن کیاست لازم را به دست آورد. تجربه‌هایی که هر انسان خامی را آب دیده می‌کند. همانند تجربه‌ای که در عربستان بر او گذشت.»

ایرادهای ساختار نظام آموزشی کشور

بخش بعدی این سالنامه گفت‌وگو با سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری رییس جمهور است. در این مصاحبه به رشد علمی کشور، مهاجرت نخبگان و وضعیت شرکت‌های دانش بنیان و بحث کارآفرینی اشاره شده است. ستاری در بخشی از گفت‌وگو به وضعیت رشته‌های علوم انسانی می‌پردازد و انتقاد می‌کند: «علوم انسانی در حال حاضر جایگاه بزرگی در دنیا در بحث استارت‌آپ‌ها دارد. اتفاقا بخشی که پول درمی‌آورد بخش علوم انسانی است و ببینید که استارت‌آپ‌های محتوایی در ایران به چه شکل کار می‌کنند. ما باید رفتار را هم عوض کنیم. در دنیا نابغه‌ها حقوق و اقتصاد می‌خوانند. اما در ایران نابغه‌ها برق و کامپیوتر می‌خوانند و این رفتار جهان سومی است. چرا برق شریف بهترین دانشجویان برق دنیا را دارد؟چون اصلا در دنیا نابغه‌ها برق نمی‌خوانند. ساختار نظام آموزشی ما ایراد دارد.»

در بخش جامعه-زنان روزنامه با اطهره نژادی معاون برنامه‌ریزی و هماهنگی معاونت زنان و خانواده ریاست جمهوری درباره‌ی مشارکت و سهم زنان در سطوح مدیریتی و تصمیم‌گیری‌های گفت‌وگو کرده است. او در بخشی از مصاحبه بیان می‌کند: «داشتن پست در تراز عملیاتی و میانی تا سطح مدیرکل، نیازمند داشتن چندین سال خدمت در دولت و طی مراحل قبلی است که همزمان با طی سال‌ها، تجربه کافی هم به دست آمده باشد اما مدیریت‌های ارشد سیاسی در این چارچوب جا نمی‌گیرند بنابراین اینجا همان تناقضی مشاهده می‌شود که در انتخابات اعضای کابینه. می‌توان مرد جوان متخصصی را به کار گرفت اما در مورد زنان، هزاران هزار اما و اگر مطرح می‌شود و به نظر من هیچ یک از دلایل مطرح شده پشتوانه منطقی ندارد. فضای تصمیم‌گیری‌های کلان کاملا مردانه است.»

نادیده گرفتن خواسته های مردم در روزنامه ها

اعتماد در بخش اندیشه–انقلاب گفت‌وگوی مفصل و تأمل‌برانگیزی با علیرضا بهشتی فرزند شهید بهشتی دارد. در این مصاحبه بیشتر عملکرد و شخصیت شهید بهشتی از زبان پسرش مورد بحث قرار گرفت. او در بخشی از این مصاحبه با تشریح اندیشه‌های پدرش درباره روحانیت بیان می‌کند: «آقای بهشتی در بحث‌هایش، یکی از متنقدان سرسخت روحانیت است. چه قبل و بعد از انقلاب، حرف اش هم روشن است. می‌گوید ما در اسلام، یک شغل و پیشه به نام روحانیت نداریم. خود ایشان هم هیچ وقت از این طریق نه امرار معاش کرد و نه وجوهات گرفت. ایشان اولا می‌گفت به جای روحانیت بگویید عالم دینی، و ثانیا از وجود رابطه منحط مرید و مرادی بین عالم دینی و مردم منزجر بود. می‌گفت این رابطه باید حداکثر مثل رابطه معلم و متعلم باشد نه بیشتر.»

رجب علی اعتمادی رمان نویس و روزنامه‌‌نگار معاصر ایرانی که بیشتر او را به خاطر کتاب‌های داستانی‌اش می شناسند، در بخش فرهنگ-عامه‌پسند مصاحبه مفصلی با اعتماد داشته که به روایت زندگی و خاطرات روزنامه نگاری خود پرداخته است. این نویسنده که خود را شروع کننده گزارش‌های تحقیقی در مطبوعات ایران، بر اساس مقاله تحقیقی انوشیروان کیهانی‌زاده می‌داند، از روزنامه‌نگاری حال حاضر راضی نیست و انتقاد می‌کند: «در روزنامه‌های امروز کمتر نقد جدی می‌بینیم، مشکلات روزمره مردم کمتر طرح می‌شود و مردم کمتر خواسته‌های خود را در سطور روزنامه می‌بینند، بسیاری از روزنامه‌ها به مسائل و سرگرمی‌های مردم از ورزش-هنرسینما-مد و غیر دور افتاده و بیشتر به نبرد سیاسی جناح‌ها اختصاص یافته است. هنوز بعد از این همه وقت درباره مشکلاتی که موسسات اعتباری برای مردم و دولت فراهم کردند، یک گزارش تحقیقی در روزنامه‌ها نخواندم.»

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here