زمان انتشار : ۷ فروردین ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۳:۱۴ | کد خبر : 468310 |

افروغ: فیلترینگ جناحی قابل قبول نیست

شفقنا رسانه- عماد افروغ، جامعه‌شناس در بخشی از گفت‌وگو با رویداد ۲۴ درباره نقش شبکه‌های مجازی بیان کرد: اعتراضات دی‌ماه یکی از تجلیات واقعیت‌های عینی است. البته من منکر نقش شبکه‌های مجازی نیستم. در این بین ممکن است شبکه‌ای هم آن را تهییج کند. اما این‌طور نیست که یک شبکه ارتباطی بتواند موضوعی که اصلاً زمینه‌ آن مهیا نیست را از عدم ایجاد کند.

اگر قرار است نیازهای واقعی فیلتر شود، باید جلوی آن ایستاد

این جامعه‌شناس درباره فیلترینگ شبکه‌های مجازی گفت: من موافق نیستم که شبکه‌های مجازی به‌طور مطلق آزاد باشند. اما این مخالفت من از زاویه ابتذالات اخلاقی و توهین و هتاکی‌ها به دیگران است. آبروی مردم حرمت دارد. هیچ‌کس موافق نیست که شبکه‌ای بخواهد تصاویر و رفتارهای مبتذل و مستهجن را به نمایش بگذارد یا با آبروی افراد بازی کند. اگر مانع این هتاکی و فحاشی و رذایل و ابتذالات در شبکه‌ها نشویم، جامعه ناسالم خواهد شد.

افروغ ادامه داد: اما اگر فیلترینگ قرار است جناحی و سلیقه‌ای باشد و بی‌توجه به نیازهای متنوع جامعه بخواهد برحسب ملاحظات و القای تفکرات جناحی انجام گیرد، به‌هیچ‌وجه قابل‌قبول نیست و باید جلوی آن ایستاد.

او افزود: اما رسانه‌ای که سخنگوی مردم و معرف حقوق طبیعی و وضعی، اعم از آزادی‌های اساسی و مدنی تعریف شده، حقوق گروهی در ابعاد مشارکت‌های سه‌گانه تصمیم‌گیری، اجرا و نظارت در عرصه‌های اقتصادی، سیاسی و فرهنگی و حقوق جامعه‌ای در مؤلفه‌های ثبات سیاسی، حقوق فرهنگی و عدالت اجتماعی در چارچوب قانون باشد باید آزاد و رها از فیلترینگ باشد.

افروغ تأکید کرد: هرچه که ضد روح قانون اساسی و مفاد آن باشد را می‌توان فیلتر کرد. این امر نیز تنها شامل شبکه‌های اجتماعی نمی‌شود. برخی مواقع باید با رسانه‌های داخلی هم برخورد شود. اما در این برخوردها نیز مطلوب آن است که مقوله‌ای به نام زندانی سیاسی یا زندانی مطبوعاتی نداشته باشیم. اصولاً آن‌گونه که شهید مدرس در کتاب گنجینه خواف به آن اشاره می‌کند اصولاً حبس یک مجازات اسلامی نیست و باید به‌تدریج از این نوع مجازات خارج شویم. برای مثال در خصوص جرایم مطبوعاتی می‌توان از جریمه نقدی یا محرومیت‌های شناخته شده اجتماعی استفاده کرد.

این مدرس دانشگاه تأکید کرد: ما نمی‌توانیم علی الاطلاق روی شبکه‌های مجازی خط بطلان بکشیم. اصلاً امکان‌پذیر و مطلوب هم نیست. برخی افراد از طریق شبکه‌های مجازی دادخواهی می‌کنند. برخی مواقع با ظلم و ستم و انواع و اقسام بی‌عدالتی‌ها مقابله می‌کنند و البته برخی شبکه‌ها نیز در خدمت منافع عده و گروهی خاص با سلب حقوق دیگران و یا در خدمت کشوری بیگانه هستند که حسابی جداگانه دارند. بر این اساس، باید دید شبکه‌ها در چه راستایی حرکت می‌کنند آیا با واقعیت جامعه هم‌سنخ هستند و یا دروغی را در جامعه می‌دمند. باید نگاه مشروط داشته باشیم و دقیق عمل کنیم.

متن کامل مصاحبه را اینجا بخوانید.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here