زمان انتشار : ۵ فروردین ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۲:۰۰ | کد خبر : 468268 |

سالنامه «ایران»؛ از فیلترینگ تا رونق کسب‌و‌کارهای آنلاین

شفقنا رسانه- روزنامه‌ها امسال هم با انتشار سالنامه‌ها تلاش کرده‌اند با مروری بر وقایع و تحولات در سالی که گذشت، به تبیین و تحلیل اتفاق‌ها بپردازند. شفقنا رسانه در تعطیلات نوروزی مروری بر تعدادی از این سالنامه‌ها دارد.

ایران در سالنامه نوروزی ۹۷ گفت‌وگویی با عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور مجلس در بخش سیاسی دارد. گفت‌و‌گو حول محور اعتراض‌های دی ماه و علت و چگونگی شکل‌گیری آن است. او در بخشی از این مصاحبه گفته: «یکی از اشتباهات بزرگ ما این است تا بحث تغییرات اجتماعی می‌شود سراغ دستگاه‌های دولتی و نهادها را می‌گیریم. در حالی که در تغییرات اجتماعی مردم نقش اصلی را دارند. سوال اینجاست آیا ما توانستیم بستر حضور مردم در عرصه تحولات را فراهم کنیم؟ نه. نتوانستیم فضایی ایجاد کنیم که سلایق مختلف در صحنه حاضر باشند. یا مخالف مخالفیم یا موافق موافق. یا صفریم یا صد». و درباه اعتراض‌های دی ماه تحلیل می‌کند: « بیش از هر چیز اجتماعی و حاصل انباشت نارضایت هایی است که هر جا فرصت بروز پیدا کند، علنی می‌شود.»

حضور زنان در محافل بین‌المللی با اصلاح گذرنامه‌ها

در بخش اقتصادی سالنامه، وضعیت بانک‌ها، بورس، مؤسسات غیرمجاز و خبرهایی از قراردادهای جدید نفتی در سال ۹۷ منتشر شده است. در این بخش مسعود کرباسیان، وزیر امور اقتصاد و دارائی با اشاره به کارکرد بانک‌ها و وضعیت مالی آنها در خصوص راه حل دولت در  مطالبات معوق شبکه بانکی و همچنین بدهی دولت به بانک‌ها می‌گوید «روشی برای تسویه بدهی و مطالبات بانک‌ها طراحی شده است که کمک زیادی به نظام بانکی و همچنین فعالان اقتصادی می‌کند. بر اساس این طرح موسساتی که بدهکار شبکه بانکی هستند و از سوی دیگر از دولت طلب دارند می‌توانند بدهی و طلب خود را تهاتر کنند و به صورت کامل حساب خود را تسویه کنند.»

یکی از مباحث مهمی که در بخش اجتماعی سالنامه‌ها به آن توجه شد، مشکلات زنان بود. ایران در مصاحبه‌ای با معصومه ابتکار معاون رئیس جمهور در امور زنان اقدامات و برنامه‌های دولت در این زمینه را بررسی کرد. او در بخشی از آن گفته: «خروج خانم‌ها در کشور برمی‌گردد به حوزه حقوقی که باید روی اصلاح گذرنامه‌ها کار کنیم، البته این مشکل جایی وجود دارد که همسر همکاری نکند در غیر این صورت ما در کلیت موضوع، به صورت موردی مشکل داریم چرا که در اکثر مواقع زنان با همسران خود به توافق می‌رسند و روز به روز حضور ما در مجامع بین‌المللی بیشتر می‌شود. ولی باید در این باره بازنگری قانون صورت بگیرد و برای حل این موضوع راه‌حل‌هایی پیدا کنیم که دنبال آن هستیم.»

در ماه‌های اخیر صحبت درباره فیلتر شدن تلگرام و تلاش برای ترویج استفاده از پیام‌رسان‌های داخلی بسیار مورد توجه بود. سالنامه ایران در بخش فناوری خود گفت‌وگویی با محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات داشت که در بخشی از آن در تحلیل اهمیت کاربری تلگرام گفته: «شما تلگرام را الآن با این دید استفاده می‌کنید که یک خبری را روی آن بخوانید، خبری را از طریق آن منتشر کنید و در کنار آن خریدی را هم انجام بدید. تلگرام امروز به یک رسانه تبدیل شده و به هیچ وجه بحث‌های پیام رسانی آن مورد توجه نیست. کارکرد تفاوت‌ها را هم اگر می‌خواهید ببینید واتس آب یک پیام رسان است اما تلگرام در مقابل آن یک رسانه است.»

روزنامه در این بخش گزارشی از نظام فناوری کشور در رسانه‌های خارجی منتشر کرد که بر توسعه کسب و کارهای آنلاین به عنوان یکی از اولویت‌های دولت دوازدهم تاکید کرده است. در این گزارش به اخبار مرتبط به افزایش اعتماد کاربران ایرانی به انجام خریدهای آنلاین اشاره شد. روزنامه گاردین بازار فناوری اطلاعات و ارتباطات را در سال ۲۰۱۷میلادی تحلیل کرده و گفته ایران در آستانه یک انفجار دیجیتالی بزرگ است یا پایگاه خبری المانیتور اکوسیستم استارتاپ‌ها در ایران را بسیار جوان معرفی می‌کند و پویایی و نوآوری را مهم‌ترین مشخصه آن می‌داند.

رسانه‌ها نمی‌دانند واقعیت را چگونه منعکس کنند

نقش رسانه‌ها در مواقع بحرانی در سال گذشته بیش از همیشه در رسانه مطرح و به بحث گذاشته شد. سالنامه ایران در بخش رسانه در گفت‌وگو با چند کارشناس ارتباطات و رسانه به وضعیت عملکرد رسانه‌ها در بحران و پوشش اخبار آن‌ها پرداخت. مهری رفعتی مدرس ارتباطات گفته: «مشکلی که امروز در رسانه‌های ما وجود دارد، عدم مشخص بودن نوع برخورد با انعکاس خبرهای این‌چنینی است؛ در مورد بحران طبیعی در لحظه وقوع، تقریبا رسانه‌ها شروع خوبی دارند اما به نیمه راه نرسیده، می‌مانند که واقعیت‌ها را چگونه انعکاس دهند؟ کمبودها و نرسیدن‌ها را در کنار کمک‌ها و تلاش‌ها. اینجاست که رسانه‌ها اسیر سیاست‌های خبری سازمان رسانه‌ای خود می‌شوند و انعکاس واقعیت‌ها را فدای این سیاست‌ها می‌کنند.» او ادامه می‌دهد:«اغلب رسانه‌های رسمی فقط بلندگوی تلاش مسئولان می‌شوند و کمتر انعکاس‌دهنده‌ی پیام مردم هستند و همین تأثیر آنها را کم می‌کند». داوود نعمتی انارکی دانشیار دانشگاه صدا و سیما هم انتقاد می‌کند «اگر به نقدهایی که به عملکرد رسانه‌ها در شرایط بحران‌های پیش آمده اخیر توجه کنیم، پی خواهیم برد که ضعف‌های زیادی در جریان رسانه‌ای کشور در مواجه شدن با بحران‌ها وجود دارد که این ضعف‌ها عمدتا از بی‌برنامگی آنها در مواجه شدن با شرایط بحرانی نشأت می‌گیرد».

یکی از جالب‌ترین قسمت‌های این سالنامه، بخش طرح بود که برخی رویدادها و حوادث سال ۹۶ را با نگاه منتقدانه به  تصویر کشیده است.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here