زمان انتشار : ۲۸ اسفند ,۱۳۹۶ | ساعت : ۰۹:۳۳ | کد خبر : 468240 |

سلام روزنامه‌ها به نوروز ۹۷

شفقنا رسانه- اگر در روزهای گذشته بهار و نوروز در حاشیه اخبار سیاسی بود، امروز که آخرین روز غیرتعطیل سال ۱۳۹۶ محسوب می‌شود، سفره هفت سین و مطالب ویژه نوروز جای بیشتری در صفحه اول به خود اختصاص دادند. ستاره صبح، همشهری، صبح نو از جمله روزنامه‌هایی بودند که طرحی از سفره هفت سین یا نمادهای آن را انتخاب کردند. ستاره صبح بر روی طرح خود مجموعه نام‌هایی از کارشناسان را قرار داد و وعده داد تحلیل آنها از وقایع و رویدادهای مهم سال ۹۶ در صفحات داخلی می‌آید. همشهری هم ۴ تیتر ویژه نوروز زیر طرح انتخابی اش آورد و از نوستالوژی‌های بهار و برگ‌های برنده تلویزیون برای جذب مخاطب نوشت. صبح نو طرح بهتری انتخاب کرد و متناسب با ایده‌اش برای تبلیغ یا تشویق به دیدن سه فیلم مورد نظرش با نمادی از سینما، آن را جزو هفت‌ سین گذاشت. طرح کنار لوگوی همشهری زیبا‌تر و بهتر از طرح انتخابی‌اش است. روزنامه می‌توانست عکس یکی از آن چهار تیتر را به عکس یک تبدیل کند یا عکسی از فضای شهری.

قانون و نوآوران فضای صفحه را به کارتن و طنز اختصاص دادند. قانون سال ۹۶ را یک تراژدی خواند که در انتظار پایان آن هستیم. طرح روزنامه هم متناسب با همین ایده پرداخت شده است. نوآوران بعضی چهره‌های تلویزیون و سینما، ورزش و سیاست را با صفحه اول آورد و جمله‌های معروف آنها را به طنز نوشت. ابتکار هم طرحی برای جابه‌جایی ۹۶ با ۹۷ به صفحه اول آورد که حجم ناخوشی‌های به تصویر درآمده در بیش از خوش ها بود با این حال تیتر کمی امیدوارانه تر نوشته شد: «… تا خاکدان بستان شود»

عکس یادگاری هیئت دولت در پایان هر سال انتخاب معمول روزنامه ایران است که در چند روزنامه دیگر  مثل مردم سالاری تکرار شد. جمهوری اسلامی هم عکسی مشابه از آخرین جلسه هیئت دولت در سال ۹۶ کار کرد. مردم‌سالاری، جمهوری اسلامی و اطلاعات به نقل از رئیس جمهور درباره‌ی رویکرد سال آینده دولت یعنی توسعه اقتصادی و عدالت اجتماعی در تیتر تمرکز کردند. ایران هم به نقل از روحانی نوشت: شادی را به رسمیت بشناسیم که نکته‌ی تازه‌ای در خود ندارد و تیتری معمولی است.

 

جوان همین نقل قول رئیس جمهور درباره‌ی توسعه و عدالت در سال آینده را مورد توجه قرار داد اما نتیجه‌گیری‌اش از ارزیابی رئیس جمهور و فعالان اقتصادی از وضعیت اقتصاد را به تیتر آورد: «امسال از تولید حمایت نشد»تیتر دوم هم از نظر معنا فرق چندانی با زیرتیتر قرمز رنگ نداشت و روزنامه می‌توانست یکی از آنها را حذف کند.

وطن امروز هم با عکسی از روحانی برای مرور مهمترین رخدادهای ۹۶ نوشت: «سال چی بود؟!» عکس خوب و متناسب با تیتر انتخاب شد که مجموع عناصر آن شوخی با رئیس جمهور است و نکته‌ی بیشتری در خود ندارد.

شرق لوگوی امروز خود زرد گذاشت و مثل چند روزنامه دیگر عکسی از سبزه و ماهی را در پیش‌زمینه‌اش قرار داد. روزنامه گفت‌وگویی هم با غلامحسین کرباسچی درباره‌ی جانشین احتمالی شهردار تهران دارد اما عکسی را انتخاب کرد که محسن هاشمی و عکسی از روحانی هم در آن قرار دارد و روزنامه تلویحا جانشین مورد بحث نجفی را معرفی می‌کند. در بخشی از مصاحبه کرباسچی گفته: «حزب کارگزاران دراین‌باره نه بحثی کرده و نه موضعی گرفته ولی شخص من از همان ابتدا که می‌خواستند شهردار انتخاب کنند، اعتقاد داشتم آقای محسن هاشمی با توجه به سابقه کارشان در شهرداری برای شهرداری مناسب‌ترند. وقتی شورا آقای نجفی را انتخاب کرد، ما مخالفتی نکردیم و تلاش کردیم اگر ایشان کمکی خواست، دریغ نکنیم.» او در بخش دیگری از متن هم تحلیل کرد: «ببینید هرکس بخواهد در تهران کار کند هم به سلامت جسمی نیاز دارد و هم موافقت ارکان مختلف نظام. یعنی اینکه بتواند با دولت، مجلس، قوه ‌قضائیه و نهادهای مختلف کار کند. اینکه کسی فکر کند بدون موافقت ارگان‌های مختلف می‌تواند شهر تهران را اداره کند، نادرست و ناممکن است. البته در شرایط حاضر به گفته خود ایشان مسئله اصلی آقای نجفی مشکل جسمی است. »

 

روزنامه اعتماد عکس خوبی از فضای شهری انتخاب کرد که با تیتر «اینک بهار» هم هماهنگ است. با این حال روزنامه مناسبت فردا یعنی روز ملی شدن صنعت نفت را فراموش نکرد و از اقتصاد سیاسی آن و راز نیکنامی مصدق نوشت.

روزنامه همدلی از معدود روزنامه‌هایی بود که در آخرین شماره پایان سال هیچ تیتری مرتبط به بهار و نوروز به صفحه اول نیاورد. البته لازم نیست حتما سفره هفت‌سین به صفحه بیاید و روزنامه را به پوستر شبیه کرد اما حداقل یک تیتر به این مناسبت خوب است به صفحه بیاید. روزنامه عکسی بی‌کیفیت از یک نزاع خیابانی را عکس یک کرد و از پایین آمدن آستانه تحمل افراد نوشت. موضوع بسیار مهم است اما هر زمانی برای طرح این مسئله مناسب نیست.

 روزنامه آفتاب یزد هم که می توانست گزارش میدانی خبرنگارش از مناطق زلزله زده کرمانشاه را به عکس یک ببرد، عکسی از دکتر فاطمی وزیر امور خارجه مصدق به صفحه برد و از حاشیه های انتشار عکس‌های مشایی و همسر او نوشت. روزنامه اگرچه عکس‌های اصلی را بازنشر نکرد اما با اولویت دادن به آن در صفحه اول همان رویکرد منتشرکنندگان عکس‌ها را خواسته یا ناخواسته دنبال کرد. موضع گیری نسبت به حفاظت از حریم خصوصی افراد می‌توانست به شکل دیگری و در یکی از تیترهای فرعی بیان شود.

 

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here