زمان انتشار : ۲۷ اسفند ,۱۳۹۶ | ساعت : ۱۱:۵۰ | کد خبر : 468226 |

«پایان داعش و حذف از جغرافیای منطقه »؛ مهم‌ترین خبر ۹۶  به روایت سردبیر «صبح نو»

شفقنا رسانه- ویترین روزنامه‌ها هر روز چینشی از مهمترین اخبار متناسب با خط مشی آن تحریریه است. اما مهمترین خبر سال کدام است؟ آن که بیشترین عکس و تیتر را در یک روز به خود اختصاص داد یا آن که روزهای بیشتری در صدر تیترها باقی ماند؟ کدام خبر در سال ۱۳۹۶ در زمان انتشار مثل کوه یخی بود که دامنه و تبعات آن می‌تواند تا سال‌ها زندگی تعداد بیشتری از مردم را تحت تأثیر قرار دهد؟ سردبیران روزنامه‌ها که از مهمترین تصمیم‌گیران صفحه اول هستند، کدام خبر را مهمترین می‌دانند و آیا پوشش خبری آن را متناسب با اهمیتش ارزیابی می‌کنند؟

فرشاد مهدی پور، سردبیر روزنامه «صبح نو» به شفقنا رسانه می‌گوید: به نظرم مهم‌ترین خبر امسال که در حوزه بین‌الملل هم بازتاب زیادی داشت، اتمام حکومت داعش بود که ایران این خبر را اعلام کرد. خبر بااهمیتی بود چون تقریباً هفت سال مداوم منطقه ما درگیر یک ضایعه به نام داعش است و همه ساحت سیاست، اقتصاد و فرهنگ را تحت تأثیر خود قرار داده بود. ما به‌طور مستقیم تعداد زیادی شهید دادیم و منابع زیادی از کشور برای آن صرف شد و بخش زیادی از موقعیت‌های ما در منطقه مورد تهدید هم قرار گرفت. حتی داعش به ما حمله کرده و حملات تروریستی در داخل کشور انجام داده و ما در یک جنگ کامل با داعش قرار داشتیم.

نتوانستیم خبر را به پیروزی ملی تبدیل کنیم

او ادامه می‌دهد: برای ما جمع شدن پدیده داعش در ساحت یک دولت بسیار بااهمیت بود و این خبر برای کشورهای دیگر هم ارزش داشت که از نقشه جغرافیا حذف شد و دیگر نه شهری به‌عنوان پایتخت برای آن‌ها وجود دارد نه جغرافیایی را می‌شود برای آن شناسایی کرد. برای همین این را مهم‌ترین خبر می‌دانم.

مهدی‌پور درباره واکنش رسانه‌ها به این خبر توضیح می‌دهد: اقبال رسانه‌ها به این خبر بد نبود ولی چند مشکل داشتند. اولا ما نتوانستیم این خبر را تبدیل به یک پیروزی ملی کنیم؛ به این معنا که آحاد مردم ما احساس خوشحالی خود را ابراز کنند. هر چند واقعا خوشحال بودند که جمهوری اسلامی چنین کاری را انجام داده است ولی برگزاری جشن و شادی در خیابان نبود. به نظرم این اتفاق، چیزی شبیه به فتح خرمشهر است چرا که  چندین هزار کیلومتر دورتر از مرزهای خود از تمامیت ارضی و امنیت خود دفاع کردیم و به پیروزی رسیدیم.

او تاکید می‌کند: رسانه‌ها پیام‌رسان، انتقال دهنده و بازنمایی کننده این واقعه بودند و آنها باید این نقش را ایفا می‌کردند. هر چند رسانه ملی تا حدی در این کار موفق بود اما رسانه‌های مکتوب و مجازی خیلی موفقیت آمیز عمل نکردند. نکته بعدی این که این ماجرا دو رقیب هم داشت و دو کشور روسیه و ترکیه خود را در این ماجرا پیروز می‌دانستند. آنها در عرصه رسانه‌های بین المللی تلاش کردند ایفای نقش کنند و خود را به عنوان پیروز منازعه داعش جلوه دهند. اینجا رسانه‌های فارسی زبان ما باید نقش خود را به خوبی ایفا می‌کردند تا پیام را خوب انتقال دهند که ما دچار ضعف بودیم.

این سردبیر در پاسخ به این که آیا این ضعف به کم بودن خبرنگار حرفه‌ای در منطقه برنمی‌گردد، توضیح می‌دهد: بازتاب این خبر نیازمند داشتن خبرنگار در سوریه و لبنان نبود. این به پردازش خبر توسط ما برمی‌گردد و تحلیل‌هایی که ما اینجا ارائه می‌دادیم. بعضی از رسانه‌ها در آن روزها به این سمت رفتند که این خبر به معنای از بین رفتن داعش نیست و داعش همچنان وجود دارد. خب درست است کسی مدعی این پایان نیست همه در مورد دولت داعش صحبت می‌کردند ولی متأسفانه رسانه‌ها با رفتن به سمت این جنس تحلیل‌ها به نص پیروزی ضربه زدند.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here