زمان انتشار : ۲۷ اسفند ,۱۳۹۶ | ساعت : ۱۱:۳۵ | کد خبر : 468223 |

«زلزله کرمانشاه و تاب‌آوری جامعه»؛ مهمترین خبر ۹۶ از نگاه سردبیر «وقایع اتفاقیه»

شفقنا رسانه- ویترین روزنامه‌ها هر روز چینشی از مهمترین اخبار متناسب با خط مشی آن تحریریه است. اما مهمترین خبر سال کدام است؟ آن که بیشترین عکس و تیتر را در یک روز به خود اختصاص داد یا آن که روزهای بیشتری در صدر تیترها باقی ماند؟ کدام خبر در سال ۱۳۹۶ در زمان انتشار مثل کوه یخی بود که دامنه و تبعات آن می‌تواند تا سال‌ها زندگی تعداد بیشتری از مردم را تحت تأثیر قرار دهد؟ سردبیران روزنامه‌ها که از مهمترین تصمیم‌گیران صفحه اول هستند، کدام خبر را مهمترین می‌دانند و آیا پوشش خبری آن را متناسب با اهمیتش ارزیابی می‌کنند؟

سرگه بارسقیان، سردبیر روزنامه «وقایع اتفاقیه» مهم‌ترین خبر امسال را زلزله کرمانشاه می‌داند و به شفقنا رسانه می‌گوید: اهمیت این خبر علاوه بر حجم خسارات و تبعات انسانی و اقتصادی آن، نمایانگر میزان تاب‌آوری جامعه در قبال رخدادهای ناگوار و آمادگی مدیریتی برای رفع بحران بود. با وجود رخدادهای تلخ و بحرانی بعدی از آتش‌سوزی سانچی گرفته تا سقوط هواپیمای پرواز تهران- یاسوج، رسانه‌ها عملکرد مناسبی در یادآوری مطالبات مردم زلزله‌زده دارند و جریان خبری متوقف نشد.

او ادامه می‌دهد: این عادت مألوف که پرداخت رسانه‌ای هر بحرانی تا پیشامدِ بحرانِ دیگر به درازا می‌کشد اما درباره زلزله در سرپل ذهاب و ازگله خلاف‌آمدِ این عادت عمل شد. البته زلزله در کرمانشاه از این جهت در رسانه‌ها تداوم حیات یافت که تبدیل به عیار کارآمدی نهادهای دولتی و اجرایی در رفع بحران شد و از سوی دیگر معیاری برای ساخت مسکن مهر و پایداری و ایمنی آن به نظر آمد.

بارسقیان درباره پرداخت رسانه‌ها به این خبر توضیح می‌دهد: علاوه بر آن به دلیل اثرگذاری چهره‌های ورزشی، هنری و فرهنگی در فرآیند امداد و بازسازی همچنان جریان رسانه‌ای آن مستدام است. هم نگاه تحلیلی رسانه‌ها  مناسب بود و هم پیگیری خبری. یکی از مسئولیت‌های ما یادآوری رسانه‌ای وقایع و فجایع است؛ فایده آن آمادگی اجتماعی و مدیریتی در برخورد با موارد مشابه و لزوم بازخوانی تجارب قبلی در حل معضلات پیش‌ آمده است.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here