زمان انتشار : ۲۷ اسفند ,۱۳۹۶ | ساعت : ۱۰:۰۰ | کد خبر : 468196 |

هفت‌سین روزنامه‌ها با تیترهای سیاسی

شفقنا رسانه- در آخرین روزهای سال ۱۳۹۶ روزنامه‌ها اغلب منتشر شدند و اگرچه عکس و تیتر بهاری جلوه‌ی بیشتری در بعضی از آنها داشت اما آخرین تحولات برجام، فیلترینگ احتمالی تلگرام، بازداشت رحیم مشایی و پیشنهاد شورای نگهبان برای تشخیص رجل سیاسی و انتخابات روسیه از مهمترین موضوعاتی بود که تیتر یک روزنامه‌های مختلف شد. پس از آن که رویترز خبری منتشر کرد با ادعای پیشنهاد اروپا به تحریم‌های جدید برای جلب نظر ترامپ و حفظ برجام روزنامه‌های امروز از جمله وطن امروز، کیهان، جوان و قانون به این ادعا واکنش نشان دادند. وطن امروز آن را چاله به چاه خواند و کیهان و جوان دولت را خطاب قرار دادند تا واکنشی به موضوع داشته باشد؛ یکی از ضرورت عذرخواهی نوشت و دیگری با عکسی از چهره‌ی مردد حسن روحانی از او خواست از برجام سخنی تازه بگوید. قانون هم در روتیتر این ادعا را «برنامه نامتعارف و عجیب» دانست و از «طعم تحریم با برجام» نوشت.

اطلاعات، شهروند و سیاست روز از جمله روزنامه بودند که عکس‌هایی از حال و هوای شهر و مردم در آستانه‌ی نوروز کار کردند. عکس‌های اطلاعات و سیاست روز در هر مناسبت و موضوع دیگری هم می‌تواند استفاده شود و عناصر خبری عکس کمتر به نوروز و سال نو اشاره دارد. محتوای عکس شهروند عناصر خبری مرتبط‌تری دارد و قرار گرفتن پیرمرد در کنار نسل جوان‌تر در حال رنگ کردن تخم مرغ هم به جذابیت عکس افزوده است. سیاست روز در نوشتن تاریخ امروز هم اشتباه کرد و به جای یکشنبه ۲۷ اسفند از دوشنبه نوشت و یک روز زودتر آخرین شماره‌اش را بست.

دو روز گذشته اخباری در رد و حمایت از احتمال فیلتر تلگرام منتشر شد. هفت صبح با اشاره به پیام خرم‌آبادی این کار را قطعی دانست: «روزهای قشنگ خداحافظ» روزان آن را در حد همان احتمال دید و پرسید این فیلترینگ هدیه نوروز ۹۷ خواهد بود یا نه؟ سوتیتر روی عکس این مطلب اما این قدر کامل بود که به نظر نمی‌رسد مخاطب نیازی به صفحات داخلی داشته باشد. خراسان هم مصاحبه‌ای اختصاصی با رئیس شورای عالی فضای مجازی دارد که البته پیش از این شایعات فیلترینگی است و بنابراین پاسخی برای آن ندارد.

بازداشت اسفندیار رحیم مشایی هم در چند روزنامه دیده شد؛ روزنامه‌های آفتاب یزد، آرمان امروز و اعتماد عکس یک خود را به این موضوع اختصاص دادند و رویکردی خبری‌ داشتند. اعتماد هم اگرچه از اسم فرد در تیتر استفاده نکرد: «مستقیم، اوین» اما عکس بهتری انتخاب کرد و نه بر فرد بلکه بر ارتباط بین بازداشت مشایی و بقایی با احمدی‌نژاد تاکید کرد.

ایران و ابتکار به پیشنهاد شورای نگهبان برای تشخیص رجل سیاسی توجه کردند. ایران در زیرتیتر نوشت جنسیت و سن در مصوبه پیشنهادی شورای نگهبان مسکوت ماند و ابتکار با همین ابهام باز هم پرسید: ریاست جمهوری زنان، آری یا نه؟  انتخابات در روسیه هم در چند روزنامه دیده شد که با توجه به مهمترین تحلیل در این زمینه یعنی تمدید حضور ولادیمیر پوتین در ریاست جمهوری این کشور انتخاب شدند. ابتکار او را تزار قرن بیست و یکم خواند و همشهری از انتخابات «زیر سایه پوتین» نوشت و عکس خوبی هم برای آن انتخاب کرد. روزنامه گزارشی هم از وضعیت مدارس تیزهوشان دارد که موافقان و مخالفان حذف این مدارس را بررسی کرده‌اند.

یکی از بی‌ارتباط ترین عکس‌ها با تیتر را امروز جام جم کار کرد. روزنامه از مصاحبه‌ای اختصاصی با علی دایی نوشت و با عکسی از او با یک توپ فوتبال تیتر زد: «امیدوارم سال ۹۷ سال گشایش اقتصادی باشد». تیتری که نه با مصاحبه‌شونده و نه با عکس هماهنگ نیست. البته که هر کسی می‌تواند آرزو و امیدی داشته باشد اما درباره‌ی یک گفت‌وگوی اختصاصی انتظار وجود دارد که درباره‌ی موضوعی تخصصی‌تر یا حداقل مرتبط‌تر سوال پرسیده شده باشد و این تیتر نهایتا به عنوان یک زیرتیتر در آستانه سال نو بیاید.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here