زمان انتشار : ۲۶ اسفند ,۱۳۹۶ | ساعت : ۱۰:۳۶ | کد خبر : 468186 |

«زلزله کرمانشاه و مطالبه‌گری در رسانه‌ها»؛ مهمترین خبر ۹۶ به روایت سردبیر «سیاست روز»

شفقنا رسانه- ویترین روزنامه‌ها هر روز چینشی از مهمترین اخبار متناسب با خط مشی آن تحریریه است. اما مهمترین خبر سال کدام است؟ آن که بیشترین عکس و تیتر را در یک روز به خود اختصاص داد یا آن که روزهای بیشتری در صدر تیترها باقی ماند؟ کدام خبر در سال ۱۳۹۶ در زمان انتشار مثل کوه یخی بود که دامنه و تبعات آن می‌تواند تا سال‌ها زندگی تعداد بیشتری از مردم را تحت تأثیر قرار دهد؟ سردبیران روزنامه‌ها که از مهمترین تصمیم‌گیران صفحه اول هستند، کدام خبر را مهمترین می‌دانند و آیا پوشش خبری آن را متناسب با اهمیتش ارزیابی می‌کنند؟

محمد صفری، سردبیر روزنامه سیاست روز درباره مهمترین خبر سال به شفقنا رسانه می‌گوید: به نظرم مهم‌ترین خبر زلزله کرمانشاه بود. با توجه به وسعت خسارت جانی و مالی آن جزو تأثیرگذارترین خبرهای امسال بود. تبعات این خبر در داخل و خارج زیاد بود از این منظر که بخشی از کمک‌رسانی‌های ضعیف، باعث شد تبلیغات منفی علیه ایران به دنبال این اتفاق افزایش پیدا کند. در داخل هم باعث شد ضعف بسیاری از مدیران مجموعه دولت نمایان شود. معتقدم در کمک‌رسانی و امدادرسانی ضعیف چه همزمان با وقوع زلزله چه پس از زلزله، قصور معناداری صورت گرفت.

او ابراز عقیده می‌کند: فکر می‌کنم این قصور می‌تواند عمدی هم باشد از این لحاظ که باعث نارضایتی‌های زیادی شد و در حال حاضر نارضایتی‌هایی در منطقه زلزله‌زده وجود دارد. هنگام زلزله نخستین مجموعه‌ای که باید پای کار قرار بگیرد وزارت راه و شهرسازی است اما از آقای وزیر در این اتفاق خبری نبود و دامنه همین مسئله می‌تواند سال آینده را تحت تأثیر خود قرار دهد. اگر تلاش‌ و کمک ارتش و سپاه نبود ابعاد فاجعه می‌توانست بیشتر از این‌ها باشد. یعنی دولت یک نیروی منسجم و قوی برای این نوع حوادث ندارد.

این سردبیر درباره کیفیت اطلاع‌رسانی این خبر توسط رسانه‌ها توضیح می‌دهد: به نظرم رسانه‌ها به این خبر خوب پرداختند هم از لحاظ خبری و اطلاع رسانی و هم از لحاظ گزارش‌های میدانی. عکس‌های خوبی هم از وضعیت مردم منتشر شد. حتی مردم توانستند مطالبه‌گری را در رسانه‌های خود مطرح کنند که مسئولان توجه بیشتری داشته باشند اما با توجه به این که مسئولان ما توجهی به رسانه‌ها هم ندارند، این اتفاق نیفتاد. در این میان رسانه‌های مکتوب و خبرگزاری‌ها بهتر از صداوسیما عمل کردند و توانستند تصویر دقیقی از وضعیت مردم و زندگی آنان منتشر کنند.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here