زمان انتشار : ۲۶ اسفند ,۱۳۹۶ | ساعت : ۱۰:۱۳ | کد خبر : 468159 |

تیترهای نوروزی در حاشیه‌ی «سیاست»

شفقنا رسانه- سخنان رهبری انقلاب اسلامی در دیدار با رئیس و اعضای مجلس خبرگان به تیتر و عکس روزنامه‌ها از جمله سیاست روز، جمهوری اسلامی، کیهان، قدس، رسالت، حمایت و اطلاعات آمد. سه بخش از سخنان ایشان در روزنامه ها بیش از دیگر جمله‌ها دیده شد؛ لزوم پرهیز علما و مسئولان از دنیاپرستی و اشرافی‌گری، پرهیز از تناقض در حرف و عمل و تاکید بر این که هیچ مشکل حل نشدنی در کشور وجود ندارد.

صبح نو و روزان از جمله روزنامه‌هایی بودند که حاشیه‌های شهرداری تهران و شورای شهر را بعد از استعفای نجفی را در صفحه اول مهم دیدند. صبح نو از «سردرگمی در بهشت بدون کلیددار» نوشت و ادعا کرد چند دستگی در شورا معرفی شهردار جدید را دچار چالش کرده است. روزان هم رویکرد مشابهی داشت و از «شبح شورای اول بر سر اصلاح‌طلبان» نوشت. انتخاب عکس هر دو خوب است.

همشهری و خراسان از معدود روزنامه‌هایی بودند که در کنار اخبار سیاسی و اقتصادی مهم به حال و هوای بهاری و نوروزی هم توجه کردند که رویکرد درستی است. سوژه‌های نوروزی همه در تحلیل سیاست و اقتصاد نیست. استفاده از ظرفیت‌های رسانه‌ای برای پاسداشت سنت‌ها و اتفاقات شادی‌‌بخش یکی از نکاتی است که کمتر در روزنامه‌های ایرانی مورد توجه قرار می‌گیرد مثل به حاشیه راندن اخبار موفقیت‌های ورزشی غیرفوتبالی یا علمی یا مناسبت‌های ایرانی مشابه نوروز. همه‌ی اینها در کنار هم بهتر است دیده شود. انتخاب کلمات تیتر در هر دو روزنامه می‌توانست جذاب‌تر باشد. همشهری گفت‌وگویی هم با رئیس کل بانک مرکزی داشت که تیتر «سناریوهای اقتصاد ۹۷» برای آن انتخاب شد.

روزنامه‌های شرق، همدلی و آفتاب یزد به حاشیه‌های بازداشت بقایی و اعتراض مشایی به آن پرداختند. شرق از جزئیات تخلفات بقایی نوشت که دادستانی تهران منتشر کرد و عکس متناسب با محتوای خبر را به صفحه اول آورد که انتخاب خوبی است. همدلی و آفتاب یزد به گفته‌های یکی از رهگذران به رحیم مشایی توجه کردند و نقل‌قول‌های او مورد توجه مردم در شبکه‌های اجتماعی قرار گرفت. همدلی یکی از جمله‌های این رهگذر را با لحن محاوره به صفحه اول آورد که چنین نگارشی برای تیتر یک روزنامه مناسب نیست و انتخاب این لحن ضرروت و ارزش‌افزوده‌ای هم در انتقال معنا ندارد. آفتاب یزد در هم‌صدایی با اظهارات او که گفته بود شغلش پیک موتوری است، تیتر نوشت: «همه پیک موتوری هستیم!» و در توضیحات طولانی بالای تیتر نوشت که حرف‌های او می‌تواند حرف دل تمام مردم به همه تصمیم‌گیران باشد.

   

سازندگی عکسی از آیت‌الله هاشمی رفسنجانی به صفحه اول آورد و از «سال بیم و امید» نوشت که به نظر می‌رسد آخرین شماره این روزنامه در سال ۹۶ باشد. با آن که گفته می‌شود بهتر است نگاه عکس در صفحه‌آرایی به بیرون از صفحه یا به عطف نباشد؛ در این مورد اگر این انتخاب عکس را برای نشان دادن پشت سر گذاشتن اینها باشد انتخاب بدی محسوب نمی‌شود اگرچه انتظار بیشتری وجود دارد.

هفت صبح دو تیتر جذاب دارد یکی گفت‌وگو با زنی که موتورسیکلتی مخصوص معلولان طراحی کرده و عکس یک روزنامه همان عکسی از این موتور است که در شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌شد. دومی هم گفت‌وگو با سارا ساعتچی است که به نوشته‌ی روزنامه نزدیک به ۲۰۰۰ بار در کشورهای مختلف سقوط آزاد داشته است.

شهروند هم گفت‌وگویی با سفیر آلمان در ایران دارد که تجربه‌های حضورش در ایران را در حساب‌کاربری‌ خود در  شبکه‌های اجتماعی بازتاب می‌دهد. او درباره‌ی انگیزه‌هایش از حضور در بین مردم و در شهرهای مختلف که روزنامه آن را در تیتر «ماجراجویی جناب سفیر» خوانده، توضیح داده: «من بر این عقیده‌ام که دیپلماسی باید در خدمت مردم باشد و در همین راستا هم از رسانه‌های اجتماعی استفاده می‌کنم. برایم مهم است که ببینم مردم چه واکنشی نسبت به کارم نشان می‌دهند. آیا به قدرت دیپلماسی اعتقاد دارید؟ یا این‌که امیدتان را برای همزیستی صلح‌آمیز از دست داده‌اید؟ که البته اگر این‌طور باشد بسیار ناگوار و مصیبت‌بار خواهد بود. من صحبت کردن با دیپلمات‌ها و سیاست‌گذاران را دوست دارم و به همان اندازه هم صحبت کردن با مردم -مردمی مثل من و تو- را دوست دارم؛ چه در خیابان باشد، چه موقع درست کردن آبگوشت، چه در حین استراحتی کوتاه در بازار، جلوی مسجد، در ترافیک، موقع چرای گوسفندان و چه در کویر. تنها از مجموع تمام این برداشت‌ها و تأثیراتی که حاصل می‌کنید، می‌توانید شناخت دقیق‌‌تری از ایران و ایرانیان داشته باشید…» روزنامه گفت‌وگوی دیگری هم با محمد شهرکی دارد؛ قاضی که به نوشته‌ی روزنامه در طول یک سال ۳۰۰ زندانی را آزاد کرده و او را به همین دلیل «قاضی صلح» دانسته است.

روزنامه ایران گفت‌وگویی با محمود واعظی رئیس دفتر رئیس‌جمهوری دارد با تیتر « همه منتظرند دیگری صدای مردم را بشنود» روزنامه سوتیترهایی از این گفت وگو را هم به صفحه اول آورد که می‌تواند برای مخاطب جذاب باشد. با توجه به این که در روزهای پایان سال ۹۶ هستیم، تیترهای مرتبط به نوروز و سفر می‌توانست در جایگاه بهتری قرار بگیرد.

روزنامه اعتماد در تیتر یک از آینده‌ی مبهم برجام نوشت و عکس را از دیدار نمایندگان ایران و ۱+۵ در وین کار کرد. عکس خوبی است اما تعداد زیاد تیتر و عکس‌ها روی آن مانع می‌شود تا عناصر عکس به خوبی دیده شود. گزارش مهم روزنامه پیگیری وضعیت پرداخت حقوق کارکنان ۹۲ پایگاه میراث است با تیتر «استقبال از نوروز بی‌حقوق». روزنامه در بخشی از آن نوشته: «به گفته معاون میراث فرهنگی کشور حقوق معوق کارکنان پایگاه‌های میراث ملی و جهانی فردا پرداخت می‌شود، اما این پایان مشکلات پایگاه‌ها نیست، کسانی که بعضا در بدترین شرایط ممکن در محلی خارج از شهر و بدون امکانات رفاهی مناسب نقش حافظان میراث فرهنگی را دارند، هنوز در سیستم اداری کشور جایگاه مشخصی ندارند، ٩٢ پایگاه در سراسر کشور همچنان چارت تشکیلاتی مستقل ندارند و کارشناسان زبده و دلسوزی که در این پایگاه‌ها مشغول فعالیت هستند، با کارت کارگری حقوق دریافت می‌کنند. پرداخت حقوق این افراد یکی از مشکلاتی است که شاید فردا حل شود، اما مساله اصلی این پایگاه‌ها محل تامین اعتبار و همچنین مستقل شدن مدیریت آنهاست که هنوز با چالش روبه‌روست.»

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here