زمان انتشار : ۲۴ اسفند ,۱۳۹۶ | ساعت : ۱۳:۴۹ | کد خبر : 468131 |

تحلیل متفاوت تیترها از استعفای «نجفی»/ توقف انتشار «آسمان آبی»

شفقنا رسانه- خبر استعفای محمدعلی نجفی از شهرداری تهران به صفحه یک روزنامه‌ها آمد. روزنامه اعتماد نوشت «رانده از بهشت». تیتر به نقش خود شهردار در این استعفا اشاره‌ای ندارد و در متن انتشار خبر استعفا را که ابتدا به صورت غیر رسمی اعلام شد و بعد خبر تایید آن از سوی رئیس شورا به دلیل آنچه بیماری جدید نجفی دانسته شده، بیان کرد. روزنامه شرق نوشت: «دلایل یک استعفا» و سعی کرد با انعکاس توئیت اعضای شورای شهر به دنبال پاسخ‌ سوال‌هایش باشد. در بخشی از متن آمده «در پاسخ به سؤال دیگری مبنی بر این که آیا فشارهای سیاسی در استعفای نجفی نقش داشته است، ادامه داد: هرچند آقای نجفی فشارهای زیادی تحمل کرده اما تصمیم نداشت به دلیل این فشارها استعفا دهد، تا اینکه این مشکل جدید پزشکی حادث شد. این مشکل استرس‌پذیر هم نیست و دکتر به او تأکید کرده تا از فضای پراسترس دور باشد». همچنین هاشمی در پاسخ به سوالی درباره گزینه‌های شهرداری توضیح داده «از آنجا که هنوز درباره قبول و رد استعفای آقای نجفی تصمیمی گرفته نشده و اعضای شورای شهر نظر خود را نداده‌اند، هیچ گمانه‌زنی‌ای نمی‌کنیم.» روزنامه شهروند با رویکردی حمایتی آن را «استعفای زودهنگام» دانست. نکته تازه‌ای از دلایل این استعفا در متن دیده نمی‌شود و تنها به توئیت‌ها و خبرهای دیگر رسانه‌ها بسنده شده در حالی که می‌توانست به ابعاد دیگر ماجرا و گفت‌وگو با افراد مرتبط بپردازد که اطلاعات بیشتری به مخاطب بدهد. روزنامه سازندگی هم در تیتری خبری نوشت: «استعفای نجفی» و حداقل در صفحه اول رویکرد خاصی را دنبال نکرد. پرداخت اعتماد از نظر چینش عکس و تیتر بهتر از دیگر روزنامه‌های این گروه است اگرچه عکس آن در زوایای دیگری در روزنامه‌های دیگر تکرار شد اما گذشته از این تکرار عکس خوبی است.

همشهری با توجه به مشخص نشدن تصمیم شورا درباره‌ی استعفای شهردار تهران نوشت: «رفتن یا ماندن برای مصلحت شهر» و بازتاب این استعفا را بررسی کرد که از نظر رویکرد حداقل براساس آنچه به صفحه اول آمده، تحلیلی‌تر و دقیق‌تر است. اگرچه عکس مناسب‌تری برای این وضعیت غیرمشخص می‌توانست جایگزین عکس معمولی و رسمی انتخابی‌اش باشد.

روزنامه جوان با رویکردی حمایتی از این استعفا نوشت«شهردار اشتباهی رفت». در متن هم ادعا کرد علت استعفای شهردار تهران علاوه بر بیماری او فشار شورای شهر و اصلاح‌طلبان است. این روزنامه بدون ذکر منبع موثق نوشت «بنابر اظهار نظر افراد مطلع قرار نبوده است استعفای نجفی تا بعد از تعطیلات نوروز رسانه‌ای شود. اما اختلافات درون حزبی-جناحی وی باعث شده تا مخالفان نجفی که از قضا با وی ظاهرا همسو هم هستند، استعفای وی را رسانه‌ای کنند.» در چنین مواردی بهتر است رسانه‌ها با گفت‌وگو و گزارش‌های دقیق ابهامات موجود در این زمینه را برطرف کنند و صرفا به چند نقل قول غیر رسمی تکیه نکنند. وطن امروز هم با تیتری خبری نوشت: «استعفای شهردار به خاطر بیماری». در متن هم به روند رسانه‌ای شدن این موضوع و تایید رئیس شورای شهر اشاره شد. عکس وطن امروز و جوان هر دو خوب است اما انتخاب وطن امروز به خاطر متفاوت‌ بودن با دیگر روزنامه‌ها و محتوای هماهنگ آن با تیتر ساده روزنامه بهتر است.

قرارداد نفتی ایران با روسیه روز گذشته با حضور وزیر نفت دو کشور منعقد شد. روزنامه ایران این خبر را مهم دید و با رویکرد حمایتی از این قرارداد بعد از برجام آن را «دومین قرارداد بزرگ نفتی در پسابرجام» خواند که با سیاست روزنامه کاملا هماهنگ است. روزنامه اطلاعات هم در تیتری معمولی از امضای این قرارداد خبر داد و در متن به اظهارات بیژن زنگنه به نقل از خبرگزاری شانا بسنده کرد.

روزنامه جام جم از تأثیر گران شدن ارز بر بخش تولید نوشت:«چوب دلار لای چرخ تولید».  روزنامه در گفت‌وگو با کارشناسان اقتصادی به مشکلات پیش رو کارهای تولیدی و صادرات و ارائه‌ی راهکارهایی برای حل آنها پرداخت.

سیاست روز در تیتر خود نوشت«غایبان مصلحتی» و در متن برخی گمانه‌زنی‌ها و احتمالات درباره‌ی چرایی حضور نداشتن روسای سه قوه به عنوان سه عضو دائم در جلسات اخیر مجمع تشخیص مصلحت نظام  را بررسی کرد. البته جواب دقیق و روشنی برای آن ارائه نشد. نویسنده در بخشی از متن تحلیل کرد: «نکته مهم این است که اگر شایعات درباره دلخوری اعضای سه قوه از حکم رهبری صحیح باشد این دلخوری و عدم تمکین می‌تواند در حکم دخالت در حیطه رهبری تعیین شود و ولایت‌پذیری آنها را مورد بحث قرار دهد. اگر هم اینها به گفته انصاری گمانه‌زنی رسانه‌هاست که باید هر چه سریع‌تر با موضع‌گیری شفاف مشخص شود وگرنه همچنان درباره چرایی نرفتن به مجمع تشخیص پچ‌پچ و شایعه ایجاد می‌شود. »

روزنامه خراسان در تیتر خود با مروری بر مبانی نظری، مبانی اقتصادی و وقایع تاریخی به بررسی نابرابری‌های اقتصادی پرداخت و در تیتری طولانی نوشت «عدالت، قربانی دلخوشی به رشد غیرفراگیر». از این منظر که روزنامه به عدالت اقتصادی در روزهای گذشته به عنوان یک موضوع محوری توجه و آن را پیگیری می‌کند، این تیتر مهم است.

روزنامه کیهان با تیتری انتقادی به رای اعتماد دو وزیر تعاون و کار و رفاه اجتماعی و راه و شهرسازی نوشت«چک سفید مجلس به دولت مشکل مسکن و بیکاری نداریم، ادامه بدهید!» روزنامه در متن ادعا کرد برای ماندن دو وزیر لابی‌گری شد و در بخشی از متن آن را به سوال از رئیس جمهور هم تعمیم داد و تحلیل کرد: «این لابی‌ها زمینه‌ساز پائین آمدن تعداد امضاهای سؤال نمایندگان از رئیس‌جمهور شده و تاکنون مجلس موفق به اعمال حق قانونی خود در سؤال از روحانی نشده است.
چندی پیش حجت‌الاسلام نصرت‌الله پژمان‌فر نماینده مشهد در مجلس شورای اسلامی طی گفت‌و‌گویی با خبرنگار کیهان به این حقیقت‌ اشاره کرده و گفته بود: «در یک هفته با لابی گسترده معاونان پارلمانی دولت بیش از صد نماینده امضای خود را از طرح سؤال از رئیس‌جمهور پس گرفته‌اند.»

آسمان آبی امروز با عکس یادگاری تحریریه از توقف انتشار خود خبر داد. حامد شفیعی در بخشی از سرمقاله به اشاره دلیل آن را مسائل مالی دانست: «شاید موقتی باشد، اما هر چه هست، دیگر نمی‌توانیم برای شما بنویسیم یا از شما بنویسیم. اگر مشکلات مالی نبود، اگر افرادی بودند که قلب‌شان برای فرهنگ می‌تپید و سرمایه‌گذاری حوزه رسانه را امر خیر فرهنگی می‌دانستند، اگر مسئولان کمک می‌کردند که چراغ رسانه‌ای خاموش نشود، اگر و هزاران اگر دیگر اگر بود، شاید ادامه می‌دادیم و هر روز بهتر از دیروز می‌بودیم. کما این‌که تمامی سعی و تلاش‌مان هم همین بود که هر روز انتشارمان از روز قبل متفاوت‌تر و بهتر باشد. در این مدت سعی کردیم از آن‌چه تا کنون ننوشته‌اند و ندیده‌اند بنویسیم و بگوییم.»

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here