زمان انتشار : ۲۲ اسفند ,۱۳۹۶ | ساعت : ۱۲:۵۳ | کد خبر : 468058 |

«چهارشنبه‌سوزی» و «استیضاح» محور تیترها شدند

شفقنا رسانه- چهارشنبه‌سوری با رویکردهای متفاوت به روزنامه‌ها آمد. روزنامه ایران برخلاف دیگر روزنامه‌ها که بر بعد منفی و آسیب‌های آن بیش از جنبه‌های مثبت آن تمرکز کردند، از این روز به عنوان آیینی برای روشنایی یاد کرد و در تیتر نوشت: «آیینی برای ستایش امید و روشنایی». عکس خوبی هم برای آن انتخاب کرد. روزنامه در صفحات داخلی اما نگاهی کلان‌تر داشت و گزارش میدانی از فروش مواد محترقه و تعداد افراد مجروح تا الان منتشر کرد و در صفحه‌ای دیگر با استناد به منابع تاریخی از آیین‌های چهارشنبه سوری گفت. همچنین به نقل از معاونت پلیس اجتماعی تهران به راه‌های ایمنی برای پیشگیری از حوادث جبران ناپذیر در این شب پرداخت. روزنامه‌های کیهان، جام جم و خراسان جنبه منفی را در صفحه اول بیشتر برجسته کردند. کیهان و جام جم با به کار بردن واژه آتش از خطرات و آسیب‌هایی چهارشنبه سوری در گفت‌وگو با کارشناسان و جراحان پلاستیک گفتند. تیتر جام جم از کیهان بهتر است. هر سه روزنامه عکس‌هایی از سوختگی را به تصویر کشیدند که برای صفحه اول مناسب نیست. اگرچه جام جم با سیاه سفید کردن تصویر کمی آن را قابل تحمل‌تر کرد و خراسان که از «قاتلان چهارشنبه سوری» نوشت، با انتخاب عکسی که نمایی دورتر دارد و تصویر بدن باندپیچی شده هم وخامت هم گستردگی آسیب را بهتر نشان داد. در این میان عکس‌های انتخابی کیهان از خشونت عیان‌تری دارد.

امروز استیضاح سه وزیر شروع شد و روزنامه‌ها همچنان این موضوع را به عنوان یکی از محورهای اصلی صفحه اول حفظ کرده‌اند. روزنامه‌های کاروکارگر و سپید با رویکرد حمایتی از عملکرد علی ربیعی تیترهایی در مخالفت با استیضاح او زدند. کاروکارگر بخشی از بیانیه تشکل‌های مرتبط را با عکس بی‌کیفیت و نامناسبی به تیتر خود آورد: «وزیر مردمی و ساده‌زیست را از بدنه‌ی کارگری جدا نکنید» و سپید هم نوشت«چرا استیضاح؟» و در متن با گفت و گو با نماینده‌های مخالف و موافق استیضاح به بررسی این مسئله پرداخت. شهروند استیضاح را فرصتی برای تببین خدمات دولت دانست و در متن از جلسه دیروز هیئت دولت و سخنان حسن روحانی درباره خدمات سه وزیر، محورهای استیضاح و فرایند آن در بهارستان نوشت. روزنامه روزان با تیتر «سه سناریو، سه استیضاح» احتمالات را درباره‌ی علت این استیضاح‌ها بررسی کرد؛ یکی برنامه‌ریزی سیاسی اصول گرایان، دوم، هدایت استیضاح از درون دولت و احتمال سوم خرده دعواهای بهارستان و پاستور است. سیاست روز در موضعی مخالف در حمایت از استیضاح وزرا نوشت: «فرصت وکالت ملت» و در متن از مجلس به عنوان نماینده مردم  خواست تا تصمیم درست نه از سر خواهش و تمنا و توصیه بگیرد.

   

یکی از ضعیف‌ترین کولاژ‌های امروز را ستاره صبح انجام داد که اجزای تیتر جذابی هم ندارد. اگر عکس مناسب برای صفحه اول نیست یا امکان کولاژ‌های حرفه‌ای وجود ندارد؛ استفاده از طرح یا نوشتن تیتر بدون عکس هم می‌تواند جزو انتخاب‌ها باشد که نتیجه‌ی حرفه‌ای‌تری به مخاطب ارائه شود.

احمد توکلی نماینده سابق مجلس دیروز توئیتی نوشت که با تهدید دولت به اعتراض خیابانی خواست حقوق و مزایای مسئولان علنی منتشر شود. آنچه باعث شد توکلی عکس یک روزنامه اعتماد شود و غلامحسین کرباسچی در بخشی از سرمقاله امروز آن بنویسد: «این دولت که عادت به تهدید‌هایی اینچنینی و تهدید به تظاهراتی که چه‌بسا عامل آن دیگران هستند، دارد اما شما خود چه هدفی را دنبال می‌کنید؟ پاسخ این سوال را هم در توییت‌های خود بنویسید که در تمام این چهار سال که الحمد‌الله هم مسوول بوده‌اید، آیا تا به حال چنین تهدیدی کرده بودید؟ چنین اصراری بر شفافیت داشته‌اید؟ برای همه دولت‌ها و به ویژه دولت فخیمه نهم و دهم چنین ضرورتی احساس کردید؟»
روزنامه جمهوری اسلامی هم مصاحبه ای را با غلامسین کرباسچی منتشر کرد و تیتری طولانی برای آن نوشت. فارغ از کیفیت مصاحبه، کار تولیدی روزنامه مهم و قابل توجه است. کرباسچی در بخشی از آن درباره‌ی ارتباط دولت با مجلس گفته: «من اذعان دارم که لیست امید، ایده‌ال نیست اما آقای روحانی با همین افراد هم نمی‌تواند کار کند تا جایی که ۷۰ نفر از اعضای فراکسیون امید چند روز قبل در دیدار با رئیس دولت اصلاحات گلایه کرده‌اند که رئیس‌جمهور یا وزرا به ما وقت نمی‌دهد تا با آن‌ها جلسه و دیدار داشته‌باشیم! این یعنی آقای روحانی و دولتش از عقبه و افراد همسو با خود نیز بدرستی استفاده نمی‌کنند. آقای هاشمی به استناد خاطراتش و اسنادی که حتما در دفتر ریاست‌جمهوری ثبت شده‌است یکی از وقت‌گیرترین کارهایش، دیدار و جلسه با نمایندگان مجلس بود. من نمی‌گویم آقای روحانی باید مثل مرحوم هاشمی عمل کند یا اصلا می‌تواند چنین مدلی را تکرار کند اما دستکم این است که باید ارتباطش را با جناح‌ حامی خود حفظ و تقویت کند. فهرست امید در مجلس حدود ۱۰۰ نفر هستند و هر ضعف و عیبی هم داشته‌باشند نسبت به دیگر نمایندگان به دولت نزدیک‌ترند و خط فکری و سیاسی مشابهی با دولت دارند ولی دولتمردان بنای همکاری با آنان را ندارند. »

روزنامه جوان عکس یک خود را به بازی دیروز استقلال و العین اختصاص داد: «سکوی تماشاگران دیدنی تر از میدان بازی» و با تاکید بر اینکه تماشاگران منضبط و بدون ترقه و پرتاب شیء بازی را تماشا کردند، نوشت«این یک پیشرفت برای جامعه ایرانی و یک پیروزی برای فوتبال ما بود که نتیجه مساوی بازی استقلال و العین را در خود هضم کرد.»  با این حال مشخص نیست این جمله کنایه به چه موضوعی است که بیش از این هم به آن پرداخته نشد: «حالا بیش از هر زمان دیگری معلوم شد که در ایران چه خبر است و در کشورهایی که مدعی امنیت هستند چه خبر»

سقوط هواپیمای ترکیه‌ای در خاک ایران روز یکشنبه در حوالی شهرکرد اتفاق افتاد. موضوعی که روز گذشته کمتر به آن پرداخته شد. حالا با مشخص شدن ابعاد بیشتر حادثه روزنامه هفت صبح با اختصاص دادن عکس یک آن را بررسی کرد و نوشت: «گودبای پارتی؛ وداع با زندگی!» و در سوتیتر این حادثه را با سریال‌های تلخ ترکیه مقایسه کرد. تیتر از نظر معنا اگرچه خوب است اما بهتر بود از کلمات فارسی استفاده شود یا روزنامه کلماتی خاص‌تر بسازد و آن را جایگزین اصطلاحات انگلیسی کند.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here