زمان انتشار : ۲۱ اسفند ,۱۳۹۶ | ساعت : ۱۴:۵۲ | کد خبر : 468049 |

چالش‌های «مُد» و «رسانه» بررسی شد

 

شفقنا رسانه- جدیدترین ویژه‌نامه فصلنامه رسانه با عنوان «مُد و رسانه» از سوی دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی رسانه‌ها منتشر شد.

به گزارش روابط‌عمومی دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی رسانه‌ها، در این ویژه‌نامه هفت عنوان مقاله پژوهشی از سوی نویسندگان و پژوهشگران حوزه مُد و رسانه ارائه شده است. در این مقالات محققان و متخصصان این حوزه تلاش کرده‌اند با طرح موضوعات و چالش‌های فرهنگی صنعت مُد، به بررسی نقش و اهمیت رسانه در تعیین سبک پوشش و گرایش‌های مختلف مُد، رواج مُد و راهکارهای مقابله با پیامدهای منفی و «مُد سریع« بپردازند.

موضوعات و مقالات این ویژه‌نامه به شرح زیر است:

  • تأثیر اینستاگرام در تجاری‌سازی برندهای پوشاک (مطالعه موردی چهار برند چرم در ایران)/ الهام میرکمالی، ادهم ضرغام و پیام زین‌العابدینی

اینستاگرام به‌عنوان ابزاری از رسانه اجتماعی به مشاغل اجازه دستیابی به مشتریان و همچنین تقویت برند خود و روش‌های جدید را می‌دهد و بستری مناسب را برای ابراز عقاید و نظرات و امکان برقراری ارتباط از طریق تصاویر خلاقانه برای کاربران فراهم می‌آورد. این مقاله به بررسی این موضوع می‌پردازد که چهار شرکت چرم مشهد، نوین جرم، درسا جرم، و مارال چرم چگونه از اینستاگرام برای تقویت برندهای خود استفاده کرده‌اند.

  • سنت، مدرنیسم و سبک پوشش (مطالعه مقایسه‌ای دلالت‌های فردگرایی و توحیدگرایی در سبک پوشش زنان) / حسین مهربانی‌فر

مسئله پوشش بدن و کیفیت آرایش آن از جمله مسائلی است که با ورود فرهنگ مدرن به جوامع اسلامی تحولات جدی را متحول شده است. در این پژوهش مبانی فردگرایی و توحیدگرایی و ابعاد و اقتضائات اجتماعی این دو مورد بررسی قرار گرفته‌اند و محقق در صدد پاسخگویی به این سؤال است که دلالت‌های فردگرایی به مثابه مؤلفه بنیادین مدرنیسم و همچنین توحیدگرایی به‌عنوان عنصر بنیادین هویت اسلامی بر کیفیت پوشش چیست؟

شناسایی الزامات طراحی سامانه «اشتراک گذاری لباس»/ اعظم نعمتی و زهرا اکبرزاده نیاکی

مقاله حاضر می‌گوشد از زاویه جدید ارزش‌آفرینی به یکی از راهکارهای توسعه پایدار در صنعت مُد و لباس بپردازد. در این بررسی پس از مرور اوضاع کنونی صنعت مُد و لباس، راهکارهای ارزش‌آفرینی از طریق خدمات مورد مطالعه قرار گرفته است. سپس با تحلیل چندین نمونه از سامانه و طرح‌های اشتراک لباس داخلی و خارجی، لزوم ایجاد یک سامانه جامع و کاربر محور بیان شده و در نهایت چالش‌ها و الزامات طراحی یک سامانه بررسی و مدل کلی آن ارائه شده است.

  • تاثیر رسانه‌ها بر گرایش زنان به مُد غربی(مطالعه موردی زنان دانشجو گروه سنی ۲۰ تا ۳۰ ساله شهر تهران) / مرضیه زارع و پریسا شاد قزوینی

پدیده لباس با خصوصیات فردی و اجتماعی انسان در ارتباط است. در این میان آنچه مسلم است، ماهیت پوشانندگی لباس است. در قرن حاضر آنچه پوشیده می‌شود نوعی کسب هویت است و مُد به مثابه یکی از روندهای تغییر در جامعه باعث شده در شیوه زندگی و طرز تلقی گروه‌های مختلف سنی، به ویژه جوانان به طور عام و زنان به‌طور خاص تغییر ایجاد شود. هدف از این تحقیق بررسی تاثیر رسانه بر گرایش زنان به پوشش و مُد غربی است. در این رابطه استفاده از ماهواره و میزان گرایش افراد به پوشش و مُد غربی، بررسی رابطه از خود بیگانگی و میزان گرایش جوانان به پوشش و مُد غربی از جمله اهدافی است که این تحقیق در صدد پاسخگویی به آنهاست.

  • توسعه فرهنگ مد زیست پایدار، راهکار مقابله با پدیده منفی مد سریع/ فریناز فربود

امروزه مد سریع و ارزان به‌عنوان ابزاری برای توسعه سلایق، پاسخگویی به تمامی گزینه‌های ممکن مورد درخواست از سوی مصرف‌کننده، علاوه بر خسارت‌های اقتصادی کشورهای مصرف‌کننده به تخریب‌های زیست محیطی و حجم زیاد ضایعات مخرب منجر شده و توسعه پایدار را به خطر انداخته است. پژوهش حاضر درصدد است تا مخاطرات مربوط به توسعه مُدهای سریع را مورد بررسی قرار داده و در تقابل با آن نگرش‌های صنعت مُد آرام و زیست پایدار به‌عنوان ابزارهایی برای برون رفت از این بحران را مورد توجه قرار دهد.

  • جایگاه رسانه در رواج مُد/ ابوالفضل علیپور

شبکه‌های ماهواره‌ای ـ تلویزیونی از مهم‌ترین ابزار ترویج ارزش‌های فرهنگی در گستره جوامع هستند. در این مقاله تأثیر شبکه‌های ماهواره‌ای مُد بر روی دختران تحصیل‌کرده ایرانی مورد بررسی قرار گرفته است. مقاله در پی پاسخ به این پرسش است که در دنیای گسترش روزافزون فناوری‌های ارتباطی و ماهواره‌ای، کنش‌های شخصی و اجتماعی افراد تا چه اندازه بر اساس دریافت‌های آگاهانه و یا غیرآگاهانه‌های ارتباطی شکل می‌پذیرد.

  • لباس، هویت، فرهنگ/ زکیه بیات

لباس یکی از مهم‌ترین نمادها و مؤلفه‌های فرهنگی در یک کشور است. گاهی ارزش‌های نمادین موجود در جوامع گوناگون در لباس افراد نمایان می‌شود و نقش مهم و برجسته‌ای در پاسداری از هویت اجتماعی و فرهنگی آنها ایفا می‌کند. این نوشتار تلاش می‌کند تا ارزش‌های ملی و فردی پوشاک و میزان اهمیت آن در بحث هویت را مورد بررسی قرار دهد.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here