زمان انتشار : ۲۱ اسفند ,۱۳۹۶ | ساعت : ۱۴:۴۵ | کد خبر : 468047 |

شماره ۱۰۹ فصلنامه «رسانه» منتشر شد

شفقنا رسانه- صد و نهمین شماره فصلنامه علمی-ترویجی رسانه، (ویژه زمستان ۱۳۹۶) از سوی دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی رسانه‌ها منتشر شد.

به گزارش روابط‌عمومی دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی رسانه‌ها، در این شماره از فصلنامه رسانه به هفت عنوان مقاله تخصصی با موضوعات طنز مطبوعاتی و گفتمان‌های سیاسی، آسیب‌های مطبوعات محلی شهر اصفهان، سواد اطلاعاتی و سواد رسانه‌ای، ظرفیت‌های آموزشی پیام‌رسان تلگرام در ایران، رسانه‌های اجتماعی و نوآوری باز در شرکت‌های کوچک و متوسطه، و گونه‌شناسی نوآوری‌های رسانه‌ای پرداخته شده است.

گزارش نشست تخصصی «رسانه، منابع نامعتبر و اخبار جعلی» که زمستان سال ۹۶ در دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی رسانه‌ها برگزار شد و  همچنین فهرست گزیده مقاله‌های ارتباط جمعی در مطبوعات که در فصل پاییز ۹۶ در مطبوعات کشور به چاپ رسیده نیز بخش دیگری از مطالبی است که در این شماره از فصلنامه به چاپ رسیده است.

  • طنز مطبوعاتی و گفتمان‌های سیاسی در سه دوره اصلاحات، اصول‌گرایی و اعتدال/ محمدمهدی فرقانی و پردیس سیاسی

گفتمان‌های مختلف با توجه به اهداف و خط‌مشی‌هایشان در حوزه‌های فرهنگی، اجتماعی و سیاسی شعارها و عملکردهای متفاوتی دارند. مطبوعات به‌عنوان رسانه انتقادی و تحلیلگر، به‌طور طبیعی با دولت‌ها و گفتمان‌های حاکم بر آنها برخورد می‌کنند. در رابطه باشیوه واکنش مطبوعات به عملکرد دولت‌ها، در کنار سایر قالب‌ها، طنزهای مکتوب و تصویری، قابلیت‌های زیادی در بیان انتقادی مطالب دارند که علاوه بر سرگرم‌کنندگی، می‌توانند ابزاری منتقد با قابلیت جذب مخاطبان باشند. مقاله حاضر به بررسی تأثیر متغیر گفتمان‌های سیاسی بر چگونگی طنز مطبوعاتی در روزنامه‌های هر دو جناح اصلاح‌طلب و اصولگرا می‌پردازد. به همین منظور روزنامه‌های نماینده دو جناح اصولگرا (کیهان) و اصلاح‌طلب (جامعه، توس و شرق) در سال‌های اول ریاست جمهوری دولت‌های هفتم، نهم و یازدهم مورد بررسی قرار گرفته‌اند.

 

  • مطالعه کیفی آسیب‌های مطبوعات محلی شهر اصفهان از دیدگاه فعالان باتجربه در سال ۱۳۹۵ / فائزه تقی‌پور و مهدی باباربیع

مطبوعات محلی موتور توسعه منطقه‌ای به‌شمار می‌روند مطبوعات محلی می‌توانند با درک واقع‌بینانه از وظایف و جایگاه خود از طریق اطلاع‌رسانی، آگاهی‌بخشی و نقد و ارزیابی برنامه‌ها و عملکردها زمینه پیشبرد و توسعه پایدار را در حوزه‌های مختلف اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی فراهم سازند.

این پژوهش با هدف شناسایی آسیب‌های ساختار مطبوعات محلی شهر اصفهان انجام شده است. حوزه پژوهش شامل تمامی فعالان باتجربه مطبوعاتی، مدیران تشکل‌های غیردولتی و افراد دارای پست مدیریتی سازمان خصوصی یا دولتی مطلع مطبوعات است.

 

  • بررسی میزان سواد اطلاعاتی کارکنان روابط‌عمومی شرکت مخابرات ایران (تابستان ۱۳۹۶) سواد اطلاعاتی، راهکار نوین در روابط‌عمومی‌ها / داود زارعیان و فاطمه جمارانی

سواد اطلاعاتی مجموعه‌ای از مهارت‌های یادگیری و توانمندی‌هایی است که افراد را قادر می‌سازد تا دریابند که چه موقع به اطلاعات نیاز دارند و توانایی مکان‌یابی، ارزیابی و به‌کارگیری مؤثر اطلاعات مورد نیاز را به آنها می‌دهد و با ایجاد یک نگرش مثبت در افراد می‌تواند سبب توسعه شغلی و توانمندسازی و رضایت‌مندی کارکنان در زندگی شغلی و فردی شود. این مقاله با توجه به اهمیت این موضوع، توانمندی‌های سواد اطلاعاتی کارکنان روابط‌عمومی شرکت مخابرات ایران را مورد بررسی قرار داده است.

 

  • بررسی مقایسه‌ای سواد رسانه‌ای در بین دانشجویان ارتباطات دانشگاه آزاد اسلامی واحد دماوند و دانشجویان روابط‌عمومی دانشگاه علمی ـ کاربردی تهران در سال ۱۳۹۵ / بهاره همت‌پور و حامد نوروزی

رسانه‌های ارتباطی امروز ابزارهای در اختیار انسان محسوب می‌شوند که اگر نادرست و نابه‌جا به‌کارگرفته شوند می‌توانند چون نیروی ویرانگر و مصیبت‌بار عمل کنند. از ضرورت‌های عصر اطلاعات، نیاز به نوعی از تعلیم و تربیت و آموزش سواد رسانه‌ای است تا فراگیران را برای رویارویی با چالش‌های زندگی متأثر از رسانه‌های نوین که غیرقابل پیش‌بینی است آماده سازد. این پژوهش به بررسی مقایسه‌ای سواد رسانه‌ای بین دانشجویان ارتباطات و روابط‌عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد دماوند و دانشگاه علمی ـ کاربردی تهران می‌پردازد.

 

  • بررسی دیدگاه کاربران کتابخانه ملی ایران در زمینه ظرفیت‌های آموزشی پیام‌رسان تلگرام در ایران / پروین احمدی، داود آقارفیعی و فریده وزیری‌هشی

رسانه‌های اجتماعی که مبتنی بر وب ۲ هستند بر پایه‌ای بنا شده‌اند که به کاربران خود امکان ارتباطات مجازی را در سطح جهانی می‌دهند. پیام‌رسان تلگرام از جمله پیام رسانه‌های موبایلی است که امروزه در ایران کاربران بسیاری دارد. گستردگی استفاده از این شبکه در ایران لزوم بررسی ظرفیت‌های این شبکه را در امر آموزش و یادگیری کاربران ضرورت می‌بخشد. هدف از نگارش این مقاله بررسی ظرفیت‌های آموزش پیام‌رسان تلگرام از منظر کاربران کتابخانه ملی است. در این پژوهش اعضاء کتابخانه ملی ایران به‌عنوان نمونه‌ای از افراد تحصیل کرده آشنا به مشکلات نظام آموزشی ایران مورد بررسی قرار گرفته است.

 

  • رسانه‌های اجتماعی ابزاری برای نوآوری باز در شرکت‌های کوچک و متوسط / امین پژوهش جهرمی

مقاله حاضر با بهره‌گیری از آخرین دستاوردهای ادبیات موضوعی، نقش رسانه‌های اجتماعی در نوآوری باز شرکت‌های کوچک و متوسط را مورد مطالعه قرار داده است. نواوری باز تأکید می‌کند که سازمان‌ها برای نوآور شدن نیازمند دانش خارج از سازمان هستند و رسانه‌های اجتماعی مهمترین ابزار برای دسترسی به این دانش هستند.

 

  • گونه‌شناسی نوآوری رسانه‌ای، بینش‌های حاصل از یک مطالعه اکتشافی / والیر ـ آنه بلین، سون لیندمارک، هریتیانا رانایوسون و پیتر بالون

ترجمه وتلخیص: سیاوش صلواتیان، حامد منصوری و کامیار نیستانی اصفهانی

نوآوری یکی از مهم‌ترین محر‌ک‌های رشد اقتصادی، رقابت‌پذیری و پیشرفت هم‍‌زمان و متناسب تجارت و کشورهاست. این مفهوم توجهاتی را در میان جامعه دانشگاهی، محافل سیاسی و متصدیان حوزه نوآوری به خود جلب کرده است. مقاله‌ حاضر ابتدا چگونگی شکل‌گیری نوآوری رسانه‌ای را در ادبیات اقتصاد مدیریت رسانه مورد تجزیه و تحلیل قرار می‌دهد. سپس مشخص می‌کند که این تحلیل استاندارد از نوآوری با توجه به دیدگاه سنتی نوآوری و شاخص‌های مشترک نوآوری از سوی دیگر تا چه اندازه می‌تواند در حوزه رسانه کاربرد داشته باشد و بر اساس این تحلیل، مفهوم جدیدی از نوآوری رسانه‌ای را پیشنهاد می‌دهد.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here